Na večeři na Karlově mostě chce Kobza navázat a dostat ji do dalších měst i do ciziny

6 minut
Události komentáře: Ondřej Kobza a hostina na Karlově mostě
Zdroj: ČT24

Půl kilometru dlouhý jídelní stůl a symbol Prahy – Karlův most. Netradiční hostina na vyhledávané památce v úterý večer symbolicky ukončila koronavirovou dobu. Její organizátor, kavárník Ondřej Kobza, akci přirovnal k rozjetému vlaku. „Nesu za to odpovědnost, třeba půjdu do vězení,“ komentoval v nadsázce situaci, kdy si na událost stěžovala hygienička. Speciální večeře chce dostat i na další mosty v Česku. Potenciál má podle něj i v zahraničí.

Organizátor a autor myšlenky Ondřej Kobza už v hlavě delší dobu nosil nápad na dlouhý „sousedský“ stůl. Volba padla nakonec na Karlův most, který se během koronavirové krize vylidnil. „Věděl jsem, že v září už něco takového nebude možné,“ říká.  

Kvůli hygienickým a organizačním důvodům se zájemci o hostinu měli předem registrovat přes aplikaci goout.cz pod akcí Prostřený Karlův most. Na místě pak dostali placku, která jim umožnila ke stolu zasednout. První vlna rezervací se podle organizátorů vyprodala během 40 vteřin. 

Kobza se bál, že pokud přijde málo lidí, bude to trapas. Pokud naopak hodně, tak by mohlo jít o risk vzhledem k pandemické situaci. „Přišla za mnou hygienička, která mi v podstatě řekla, že se to tady nesmí konat,“ řekl Kobza. „Byl to tak rozjetý vlak, že klidně nesu celou odpovědnost a třeba půjdu do vězení, je mi to jedno,“ dodal v nadsázce. 

Událost kritizovala třeba zastupitelka Prahy 6 Marie Kubíková (ODS). „Je to plivnutí do tváře všem, kteří s koronavirem bojují,“ uvedla. Kobza ale strach z případné nákazy nemá – podle něj je riziko podobné, jako když lidé jezdí kolem v tramvajích nebo metrech. „Bojím se spíš toho, že se budeme bát,“ uvedl. 

Myšlenku chce Kobza rozšířit i do dalších měst

Akci Prostřený stůl připravil Kobzův spolek Piana na ulici spolu s radnicí Prahy 1 pro obyvatele i návštěvníky hlavního města. Kobza, který stojí mimo jiné za poeziomaty či šachovými stolky a zmíněnými piany v ulicích, zamýšlí v budoucnu na akci navázat.

Podobná setkání by se mohla uskutečnit na mostech i v jiných městech – zároveň si autor projektu myslí, že by něco takového mohlo vzniknout i v zahraničí. Zmínil například chorvatský Dubrovník. Pojítkem je podle něj svatý Jan Nepomucký, který je patron všech mostů a „je vývozním artiklem, který zrovna tady na Karlově mostě máme,“ dodal. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Regulovat výdejní boxy jako tržnice? Nesmysl, oponuje šéf asociace pro e-komerci starostovi

Některá města omezují možnosti instalace boxů na výdej zásilek. Přistoupila k tomu například Litomyšl a uvažuje o tom i Brno. Podle kritiků velký počet výdejních boxů znehodnocuje prostředí hlavně v centrech měst. Někteří z provozovatelů boxů se ale brání, že k výběru místa i designu přistupují s ohledem na okolí. O tématu diskutovali v Událostech, komentářích starosta Litomyšle Daniel Brýdl (za Generaci 89) a ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.
před 1 hhodinou

De facto: AI usnadňuje dešifrování komunikace i phishing

Použití umělé inteligence pomáhá v průmyslu či při psaní textů, zároveň ale usnadňuje prolomení šifrovaných komunikací nebo phishingové útoky. Umí také falšovat fotky a videa. Odborníci radí, že je lepší mít na sociálních sítích soukromé účty.
před 3 hhodinami

„Nestihli jsme letadlo, které tam ještě nebylo.“ Zrychlení nástupů přináší komplikace

Letiště Václava Havla v Praze začalo na druhém terminálu zrychlovat nástupy do letadel. Požaduje to část nízkonákladových zahraničních aerolinek. U čtyř bran přibyly koncem loňského roku bariéry, za kterými pasažéři čekají. Někteří upozorňují na nedostatek místa i informací.
před 9 hhodinami

Státní rezervy se rozšíří o léky

Státní hmotné rezervy se kvůli občasným výpadkům dodávek rozšíří také o léky. Do konce února skončí výběrové řízení na pořízení antibiotik. Ministerstvo zdravotnictví by do nouzových zásob rádo zahrnulo i antivirotika a přípravky na diabetes nebo onkologická onemocnění.
před 10 hhodinami

Špatné světlo škodí spánku i přírodě, mnohde vadí pouliční lampy

Města jako Praha, Brno nebo Kutná Hora evidují desítky stížností od lidí na veřejné osvětlení. Nejčastěji lidem vadí nové LED lampy, které jim svítí většinou bílým světlem do bytu a v noci ruší spánek. Někde už radnice vyměnily tyto lampy za tlumenější oranžové, někde je opatřily stínítky. Odborníci upozorňují, že výrazné osvětlení v noci může mít negativní vliv na zdraví i přírodu.
před 17 hhodinami

Policie nakoupí zdravotnické vybavení za 7,5 milionu

Vedení policie chce pořídit za sedm a půl milionu korun zdravotnické batohy. K dispozici je mají hlavně hlídky ze speciálních pořádkových a motorizovaných jednotek. S první pomocí při kolapsech, nehodách nebo požárech pomáhají denně. U případů zpravidla jako první zasahují prvosledové hlídky, které slouží na konkrétních místech. Zásadní součástí výbavy je právě zdravotnický batoh. Stěžejní roli má v týmu zdravotník.
před 18 hhodinami

Jídlo bylo poté plné skla, vzpomínají pamětníci na bombardování Prahy

Přesně před 80 lety zažila Praha ničivé bombardování, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Osudové dopoledne má v paměti Pavel Beneš, kterého nálet zastihl, když byl doma, kde se chystal oběd.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Spojenecké bomby na sklonku války omylem připravily o život sedm set Pražanů

Před 80 lety proběhl nálet na Prahu, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Poškozeno bylo 2500 domů, zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Praha přitom vůbec neměla být cílem tohoto útoku.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...