Na takzvanou minimální důstojnou mzdu nedosáhne víc než polovina zaměstnanců, tvrdí analytici

11 minut
Události, komentáře: Důstojná mzda v Česku
Zdroj: ČT24

Loni takzvaná minimální důstojná mzda podle propočtů dosáhla necelých jedenačtyřiceti tisíc korun. Suma je podle Platformy pro minimální důstojnou mzdu vyčíslená tak, aby pokryla potřeby dospělého s dítětem, jeho volný čas i menší spoření. Za rok se tato částka zvýšila zhruba o deset tisíc korun. Podle platformy na takové peníze nedosáhne třiašedesát procent pracovních úvazků. Situaci by podle ní mohlo zlepšit například větší rozšíření kolektivního vyjednávání zaměstnanců. O tématu v Událostech, komentářích debatovali Jan Bittner z platformy a ekonom Vít Hradil.

Sám koncept důstojné mzdy má řadu odpůrců. Moderátorka zmínila například tweet Miroslava Kalouska (TOP 09), který napsal, že v tržní ekonomice je důstojná mzda taková, jaká je cena dané pracovní síly na pracovním trhu. Odvíjí se od nabídky a poptávky, nikoliv od „blouznivé představy“ naplňování životní úrovně. Podle něj člověk nemůže mít vyšší životní úroveň, než na jakou si vydělá.

„Je otázka, jestli se dál budeme bavit o mzdě jako o něčem, co je individuální úděl každého člověka bez toho, aniž by na to mělo vliv cokoliv dalšího,“ poznamenal k tomu Bittner z Vysoké školy ekonomické v Praze zastupující Platformu pro minimální důstojnou mzdu.

„Mzda je přeci jenom ovlivňovaná institucemi na trhu práce, činností vlády, legislativou a je samozřejmě ovlivňovaná i tím, do jaké míry má daný zaměstnanec, respektive zaměstnanci v podniku, sektoru nebo celé ekonomice, vyjednávací pozici,“ doplnil ekonom.

Minimální důstojná mzda
Zdroj: ČT24

V EU dostávají zaměstnanci větší podíl vyprodukovaného bohatství

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil připustil, že jedna věc je to, co trh dovoluje zaměstnancům si vyžádat. Něco jiného je, co společnost považuje za „důstojné nebo žádoucí“. Mzdová úroveň v České republice je častým támatem, protože v rámci Evropské unie Češi nejsou přepláceni, připustil Hradil.

„Když se podíváme na podíl hrubého domácího produktu (HDP), to znamená toho bohatství, co ekonomika vyprodukuje za jeden rok, kolik z toho přistane zaměstnancům? U nás to vychází na nějakých čtyřiačtyřicet procent, což v rámci Evropy je docela hluboko pod průměrem,“ doplnil ekonom.

„My jsme asi devatenáctí z těch sedmadvaceti zemí EU. Evropský průměr je asi sedmačtyřicet procent. To znamená, že evropský zaměstnanec si přijde na větší podíl bohatství, které ekonomika vytvoří,“ prohlásil Hradil.

Podle jeho názoru se v tom odráží struktura ekonomiky a nízká přidaná hodnota práce. „Což lze převést na to, že zaměstnanec dělá snáze zastupitelné činnosti, než je tomu v západní Evropě,“ řekl hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Nevyužité kolektivní vyjednávání

„My jsme v rámci prezentace aktualizované částky důstojné mzdy upozorňovali na jedno velké téma, které si myslím, že není jediné vysvětlení, ale je to určitě důležitý prvek. To je role zaměstnanců ve vyjednávání o mzdách,“ uvedl Bittner.

Podle něj se jedná především o kolektivní vyjednávání, které v Česku není dostatečně využité. V Česku je pokryto kolektivními smlouvami pouze pětatřicet procent zaměstnanců, což je hluboko pod průměrem EU.

Minimální důstojná mzda
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Senát schválil flexinovelu zákoníku práce

Zkušební doba pro zaměstnance se patrně prodlouží a výpovědní lhůta začne už doručením výpovědi. Na brigády o letních prázdninách budou moci chodit už čtrnáctiletí, pokud získají souhlas svých rodičů. Tyto a další změny přinese takzvaná flexibilní novela zákoníku práce, kterou schválil Senát hlasy 66 ze 74 přítomných členů. Proti hlasovali dva senátoři.
10:00Aktualizovánopřed 18 mminutami

ŽivěSenát bude hlasovat o mediální novele

V rámci odpoledního jednání budou senátoři hlasovat o takzvané velké mediální novele. Ta zahrnuje navýšení poplatku pro Českou televizi o patnáct a pro Český rozhlas o deset korun měsíčně. Horní komora ještě předtím v úvodním kole projednávání podpořila ústavní právo Nejvyššího kontrolního úřadu kontrolovat zmíněná média.
před 25 mminutami

Soud odmítl námitky ANO vůči změnám stavebního spoření

Poslanci opozičního hnutí ANO neuspěli s námitkami vůči snížené státní podpoře stavebního spoření. Ústavní soud (ÚS) jejich návrh na zrušení právní úpravy zamítl. Změna byla v souladu s ústavním pořádkem, řekl soudce zpravodaj Milan Hulmák. ÚS v nálezu argumentuje například veřejným zájmem na konsolidaci veřejných financí a snížení deficitu státního rozpočtu. Předsedkyni poslanců ANO Alenu Schillerovou nález zklamal, ale respektuje jej.
10:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud zamítl Janouškův nárok na ušlý zisk kvůli kauze Chambon

Odvolací soud pravomocně zamítl nárok podnikatele Romana Janouška na více než 154 milionů korun, které požadoval od státu jako náhradu za ušlý zisk kvůli tomu, že měl po dobu stíhání v kauze Chambon zabavený majetek. Přiznal mu však dalších zhruba 4400 korun za právní zastoupení, které si musel kvůli nezákonnému stíhání platit. Janouška soudy v případu osvobodily, ministerstvo spravedlnosti mu pak vyplatilo přes 736 tisíc korun a omluvilo se.
před 3 hhodinami

Černochová chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení. Měsíční plat vojáků by se měl zvýšit o zhruba 8300 korun hrubého, řekla na středeční tiskové konferenci. Návrhy půjdou podle Černochové v nejbližších dnech do meziresortního připomínkového řízení a následně se jimi bude zabývat vláda.
08:45Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Musíme se chránit před záplavou levného zboží z Číny, uvedl Fiala

Celní válka by poškodila všechny, proto je třeba dál jednat, ale také učinit kroky k ochraně českých firem. Po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Oznámil vznik pracovní skupiny, která bude sloužit k předávání všech informací ohledně cel a dalších kroků Evropy a umožní vládě i podnikatelům rychle reagovat. Potřeba je také hledat nové trhy, odstraňovat bariéru na vnitřním trhu EU a chránit se před záplavou levného čínského zboží, řekl premiér.
11:33Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V = P-S. Učitelé před přijímačkami radí, jak nejlépe postupovat

Již v pátek čekají žáky základních škol jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Letos se konají 11. a 14. dubna v případě maturitních oborů a 15. a 16. dubna v případě osmiletých a šestiletých gymnázií. Na co se v posledních dnech soustředit a co očekávat, radí učitel češtiny a bohemista Jarmil Vepřek, který je na Instagramu známý jako Běžící češtinář, a také učitel předmětu didaktika matematiky na Ostravské univerzitě a vítěz ceny Teacher Global Prize CZ Tomáš Chrobák.
před 6 hhodinami

Hledáme nové trhy, řekl Jurečka. Koten kritizoval odchod z Ruska

Česko hledá nové trhy v rychle se rozvíjejících zemích v Asii, Africe či Jižní Americe, aby zajistilo alternativní odbytiště. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to uvedl v souvislosti s novými americkými cly v Událostech, komentářích, které moderovala Tereza Řezníčková. Poslanec SPD Radek Koten kritizoval, že Unie odešla z ruského trhu. Situaci by podle něj výrazně zlepšilo zrušení Green Dealu.
před 6 hhodinami
Načítání...