Na ruské ambasádě v Praze působí 140 lidí. Podle BIS i politiků je to bezpečnostní riziko

81 minut
90’ ČT24 - Diplomatická válka kvůli kauze Skripal
Zdroj: ČT24

V Česku působí na ruské ambasádě a jejích konzulátech 140 zaměstnanců, diplomatický pas má 53 z nich. Vyplývá to z údajů ministerstva zahraničí. Rusů je v Praze mnohem více než třeba zástupců USA nebo Číny. Podle Bezpečnostní informační služby i mnoha politiků je to bezpečnostní riziko.

Například Spojené státy zaměstnávají na velvyslanectví v Praze 70 lidí, tedy o polovinu méně než Rusko, z toho je 44 diplomatů. Čínských diplomatů je v Česku 22. Občanů Ruska žije v Česku podle oficiálních údajů téměř 37 tisíc, Američanů je necelých 10 tisíc a Číňanů 7 tisíc.

Rusové tak mají v Česku jedno z nejpočetnějších diplomatických zastoupení, na což opakovaně upozorňují tuzemské zpravodajské služby. Ve své poslední zprávě BIS uvedla, že aktivita ruských tajných služeb na území Česka v roce 2016 oproti předchozímu roku ještě zesílila. 

Podle ní ruské tajné služby dál rozvíjely svou „kvalitní síť kontaktů“. Kontrarozvědka dlouhodobě upozorňuje na to, že někteří zpravodajští důstojníci v Česku působí právě s diplomatickým krytím.

Ruské zpravodajské služby v ČR dlouhodobě disponují kvalitní sítí informačních, přístupových a vlivových kontaktů, kterou dále rozvíjely. Dotčení Češi nepředávají ruské straně utajované informace, ale ve velkém rozsahu jí vyzrazují citlivé interní informace.
Výroční zpráva BIS za rok 2016

Podle bývalého ministra zahraničí Jana Kavana (ČSSD) měli Rusové v Praze vždy početné zastoupení. „Na čísla jsem si za ty roky zvykl, zastoupení ruské ambasády a ruských úřadů v ČR bylo vždycky poměrně vysoké,“ říká. Jako fakt bere i to, že část z nich nejsou diplomaté, ale jde o agenty s diplomatickým krytím.

„Naprostá většina zemí využívá svých zastupitelských úřadů, respektive služeb, aby tím kryla své zpravodajce. Že má Ruská federace těch zpravodajců více, než má třeba ČR nebo jiný srovnatelný stát, je dané. Ale že by ruská ambasáda byla jediná, která používá diplomatické krytí pro své zpravodajce, to jistě tak není,“ míní Kavan.

BIS uvádí, že loni zvýšily aktivitu ruské zpravodajské služby, které získávaly hlavně citlivé informace v politické oblasti. Ruské tajné služby mají v zemi síť kontaktů, které dál rozvíjejí. Nejvýznamnějším zdrojem rizika je podle BIS nevědomý kontakt s ruským diplomatickým personálem.

„Většina informátorů nebudou žádní s prominutím zrekrutovaní špioni, ale lidé, kteří nevědomky, během pracovních obědů a podobně poskytnou nějaké informace, byť třeba nemusí být špionážního charakteru, ale mohou být pro druhou stranu zajímavé. Ale to se děje běžně po celém světě,“ tvrdí Kavan.

Rusů je na ambasádě příliš, varují politici

Naopak řada dalších politiků považuje stejně jako BIS vysoký počet ruských zástupců v Praze za riziko. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) na Facebooku napsal, že jich má Česko nejvíc v Evropě. Zároveň upozornil, že kromě diplomatů jde i o tzv. nedeklarované zpravodajce. „Pokud si někdo myslí, že jim jde o dobro naší země, tak se šeredně plete,“ podotkl Babiš.

„Někteří lidé jsou na hranici toho, že by vyhoštěni být měli. O některých se ví, že to jsou agenti, je to přiznaná věc, pak jsou nepřiznaní a někteří unikají všem,“ potvrdil bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

„Nadále je zastoupení Ruska v Praze velmi předimenzované a i z toho vyplývají mnohá bezpečnostní rizika. Je tady příliš mnoho takzvaných diplomatů. Zcela správně i premiér Babiš hovořil o nedeklarovaných zpravodajcích, kteří působí v ČR i přilehlých zemích a dělají proruské operace,“ uvedla poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09).

Na problém poukázal i předseda lidovců Pavel Bělobrádek. „KDU-ČSL se dlouhodobě věnovala disproporci mezi počty lidí na ruské ambasádě ve vztahu k tomu, kolik jich je ze Spojených států, a ta čísla jsou násobná. Probírali jsme to i na koaličních radách. Redukce ale není tak snadná z důvodu, že recipročním opatřením bychom brzy přišli o celou ambasádu v Rusku,“ řekl.

„Ruské zpravodajské služby jsou na území ČR velmi aktivní, jsou dokonce nejaktivnější ze všech vlivů ze zahraničí a je to pravidelná stať BIS v její veřejné výroční zprávě. Tady se máme mít na pozoru,“ souhlasí místopředseda ODS Martin Kupka.

V reakci na vyhoštění tří pracovníků ruské ambasády z Prahy mluvil o vysokém počtu Rusů také první místopředseda STAN Vít Rakušan. „Když se podíváme na počet diplomatů a dalšího personálu, který je činný na naší obrovsky přebobtnalé ambasádě Ruska v Praze, tak se domnívám, že číslo tři je ještě víceméně symbolické,“ prohlásil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Růst státního dluhu je hrozbou pro stabilitu veřejných financí, míní NKÚ

Ani v loňském roce se státu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Schodek zůstal vysoký a představoval 271 miliard korun. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend nadále představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí, uvedl ve výroční zprávě za loňský rok Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten rovněž varoval před tím, že systém dotací v Česku čelí zásadním problémům.
07:42Aktualizovánopřed 7 mminutami

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o sněmovně k bezpečnosti i kauze Signalgate

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o mimořádné schůzi poslanců k bezpečnosti země. Řeč byla také o aféře Signalgate, jež propukla poté, co tým prezidenta USA Donalda Trumpa asi omylem přidal jednoho z novinářů do chatovací skupiny v aplikaci Signal, kde se probíraly tajné informace. Diskuse se dotkla i návrhu poslanců, který by noční klid o víkendech a před svátky posunul až na půlnoc. Pozvání přijali publicista David Klimeš, stand-up komička a moderátorka Adéla Elbel, režisér, herec a scenárista Jakub Kohák, novinář a komentátor Daniel Kaiser a bývalá místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová.
před 1 hhodinou

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 1 hhodinou

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
před 1 hhodinou

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 2 hhodinami

Schválení trestního zákoníku je nejisté. Na prosazení čekají i další novely

Schválení největší reformy trestní politiky za posledních patnáct let je nejisté. Vládní priorita prošla prvním čtením v prosinci, od té doby se ve sněmovně neposunula. Ústavně-právní výbor se k trestnímu zákoníku vrátí ve středu. Pokud jednání tentokrát dokončí, na plénum by se novela mohla dostat v dubnu. Změny budou poslanci podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) schvalovat nejdřív v květnu. Zkomplikovat by to mohla opozice.
před 3 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 12 hhodinami
Načítání...