Na pražských registračních značkách přibude písmeno, dochází kombinace

6 minut
Události: Registrační značky
Zdroj: ČT24

Nově vydávané registrační značky začnou postupně dostávat další písmeno, na čtvrté pozici nahradí číslici. Nejblíž k tomu jsou ty pražské, které se v novém formátu začaly již razit a brzy přijdou do distribuce. Značky se třemi písmeny by první motoristé mohli v Praze získat na podzim.

Kombinace se dvěma písmeny a pěti číslicemi zakrátko v Praze dojdou. Poslední ze staré série bude 9AZ 9999. Kdy se přesně nové značky na registrech objeví, bude záviset zejména na tempu přihlašování nových vozidel. Očekává se, že k tomu dojde někdy mezi zářím a listopadem.

Současné značky s jedním, respektive později dvěma písmeny, se vydávají od roku 2001 a stále zčásti kopírují krajské uspořádání. Také už ale ve své době vyvolávaly kontroverze, protože nereprezentovaly okresy a hůře se lidem pamatují.

Nyní jsou čísla a písmena promíchaná ještě více. S ministerstvem se snazší zapamatovatelnost značek snaží vyjednat předseda Sdružení přátel značek Martin Leška. „Pokud bychom docílili, že oddělíme mezerou čísla a písmena, (…) tak zapamatovatelnost tabulky by byla nepochybně daleko vyšší. Lidský mozek nemá rád změny z čísel na písmena,“ míní Leška.

Resort postupoval nejjednodušším způsobem, říká Kupka

„Ano, některé návrhy jsou zajímavé. Ale ministerstvo to zatím neřešilo, máme kontrakt s dodavatelem,“ okomentoval ředitel Odboru provozu silničních vozidel z resortu dopravy Ivan Novák.

Kontrakt se společností SPM ze Štětí končí v roce 2027. Pokud by se měnil shluk písmen a čísel, musela by se i smlouva měnit a firma by musela vyrobit novou formu. „Pokud by tam došlo k nějaké změně, která by nebyla jen výměna číslice za písmeno, ale bylo by to přeskupení, tak ta forma, která je vyrobena dnes, je nepoužitelná a musela by se udělat nová,“ podotkl ředitel výrobce značek SPM Štětí Zdeněk Kůstka.

Resort dopravy dle jeho šéfa Martina Kupky (ODS) postupoval tím nejjednodušším způsobem.

Zhruba dva miliony kombinací, které nabízí končící dvoupísmenný systém, vydržely od roku 2009. Nový nabídne asi dvojnásobek. Je však možné, že než dojdou i ty, bude mít Česko úplně nový celonárodní systém, o kterém se už na ministerstvu uvažuje.

Změny v průběhu historie

České země už zažily i daleko zásadnější změny v registracích motorových vozidel. Povinné jsou od roku 1906. Tehdy musel majitel jednat s okresním úřadem a značku si nechat vyrobit od písmomalíře na vlastní náklady. Součástí byla kombinace arabských a římských číslic a právě kvůli nim systém rychle přestal stačit rostoucím počtům vozidel.

V roce 1932 ho vystřídal systém československý, který vozidla třídil dle země registrace – Čechy, Morava, Slovensko a Podkarpatská Rus. Za války jej pak načas nahradil německý systém, ten definitivně skončil před sedmdesáti lety, na jaře roku 1953.

Černé písmo na bílé tabulce se obou nástupnických států, Česka a Slovenska, drží dodnes. Na okresech začala být značka závislá v polovině šedesátých let.

Elektroauta a hybridy

Na registračních značkách aut, zejména v Praze, se začínají stále častěji objevovat písmena EL. Jsou tak značené elektromobily a auta s kombinovaným pohonem. Těch je zatím v Česku zaregistrováno zhruba šestnáct tisíc. Důvodem jsou i výhody, které vlastníkům tento typ auta přináší.

„Nejvíce elektromobilů a plug-in hybridů jezdí v Praze. Ono to souvisí asi s motivací, protože v Praze mají v tuto chvíli elektromobily a plug-in hybridy parkování na modrých zónách zdarma,“ soudí šéfredaktor fDrive.cz Marek Tomíšek.

Výhodou pro majitele elektromobilů a plug-in hybridů také je, že nemusí platit dálniční známku. To by se však pro plug-in hybridy mělo od příštího roku změnit. „Už budou platit, byť to bude nějakých 570 korun, pokud si dobře pamatuju,“ sdělil Tomíšek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 1 mminutou

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 47 mminutami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 1 hhodinou

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 1 hhodinou

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 2 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 4 hhodinami
Načítání...