Na Mars a zpět za sto hodin. Začal nový ročník projektu Expedice Mars

Od tohoto týdne se mladí zájemci mohou hlásit do nového ročníku projektu Expedice Mars. Umožňuje dětem z České a Slovenské republiky, aby si vyzkoušely, jaké by to bylo letět na rudou planetu. Během pětidenního simulovaného letu si posádka bude muset poradit s řadou nástrah, se kterými se ve vesmíru potýkají i skuteční astronauti.

Během simulovaného letu musejí účastníci dělat různé pokusy ze všech vědních odvětví. Pracují tak například s lasery nebo mikroskopem, složité fyzikální příklady jsou přitom samozřejmostí.

Během prvních dní letu musí posádka navíc zkonstruovat funkční průzkumné vozítko, takzvaný rover. Přesně v polovině simulace totiž dvoučlenný tým mladých astronautů vystoupí ve skafandru na povrch Marsu, kde musí nasbírat vzorky, udělat další pokusy a rover vypustit na průzkum.

S okolním světem účastníci mohou komunikovat pouze prostřednictvím palubního počítače na své lodi. Tu v minulých letech představoval suterén Vyškovské hvězdárny s rozměry pouhých 25 metrů čtverečních.

O účast na expedici bývá již tradičně velký zájem. „V minulém ročníku se nám do internetového kola přihlásilo 255 uchazečů. Řádově se to každý ročník pohybuje ve stovkách přihlášek,“ uvedl Jan Jurica, hlavní koordinátor simulace.

Posádka se bude vybírat tříkolovou soutěží

Na fiktivní cestu k našemu rudému sousedovi se však může vydat pouze pětičlenná posádka. Je tedy důležité vybrat ze všech adeptů ty nejlepší prostřednictvím tříkolové soutěže. Nejprve musejí zájemci o let na Mars absolvovat internetové kolo a během něj vypracovat domácí projekt v některé z pěti odborností.

Podle zvolené odbornosti se později také určí, jakou roli bude kandidát během expedice zastávat. K dispozici je tak například inženýr nebo biolog, ale vybrat si lze i méně exaktní odbornost nazvanou popularizátor. 

„Domácí projekty jsou hlavně o tom, aby se účastníci naučili a vyzkoušeli si něco nového a tím své znalosti posunuli zase o něco dále,“ řekl Jurica. V létě pak organizátoři ze všech projektů vyberou 25 nejlepších a jejich autoři postoupí do semifinále.

„Účastníci během semifinále absolvují několik odborných seminářů, a tak má každý po celou dobu semifinále možnost zlepšovat svoje schopnosti. Velkou novinkou je, že po semifinále obdrží každý účastník seznam osvojených kompetencí, na který budou v budoucnosti přihlížet i některé naše partnerské organizace,“ dodal Jurica.

Finalisté navštíví Evropskou kosmickou agenturu

Součástí projektu Expedice Mars je také takzvaný eurotrip. Ten probíhá na podzim a účastní se ho deset finalistů. Jedná se o exkurzi, při níž soutěžící navštíví instituce Evropské kosmické agentury v západní Evropě. Letos je v plánu například návštěva technické univerzity v Delftu nebo technologické středisko ESA ESTEC.

Přípravu výběrového řízení mají  na starost lidé, kteří ho dříve sami absolvovali jako účastníci, a nakonec se probojovali až do finále. Na základě vlastních zkušeností tak upravují soutěž způsobem, aby byla pro všechny co největším přínosem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hygienici zrušili karanténu 26 lidem, kteří byli v kontaktu s pacientem Bulovky

Preventivní karanténu pro 26 lidí, kteří byli v rizikovém kontaktu s pacientem pražské nemocnice na Bulovce, hygienici zrušili. Testy u pacienta totiž nepotvrdily nebezpečnou nákazu. V neděli to sdělil zástupce hlavní hygieničky Matyáš Fošum. V karanténě byli dominantně zdravotníci z táborské nemocnice, odkud byl pacient s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu na Bulovku převezen v pátek večer.
před 27 mminutami

Při srdečním selhání rozhoduje čas. Ukazuje to i příběh běžce pražského maratonu

Až deseti tisícům lidí ročně se v Česku náhle zastaví srdce – někdy i na desítky minut. Čas je přitom zásadní. Čím dříve zdravotníci nebo i laici zahájí oživování, tím vyšší je šance na záchranu. Dokazuje to také příběh irského běžce, kterému srdce přestalo bít během květnového pražského maratonu.
před 3 hhodinami

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 13 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 15 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 18 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...