„Musíte hledat dál.“ V Česku je čím dál těžší sehnat dětského psychiatra

8 minut
168 hodin: Psychiatrická péče pro děti kolabuje
Zdroj: ČT24

V Česku chybějí psychiatři a zároveň narůstá počet dětí s duševními problémy, které potřebují pomoc. Rodiče obvolávají ordinace, ale nedostanou termín návštěvy, mnozí psychiatři často dětské pacienty neberou ani na čekací listiny. Spolehnout se rodiče musejí na známosti či placení vysokých sum za privátní praxe. Tématu se věnoval pořad 168 hodin.

Dvanáctileté dceři paní Soni se vrstevníci začali posmívat kvůli vzhledu, do toho nastala pandemie, distanční výuka a izolace doma. Přišly úzkosti a deprese, dcera nemohla spát ani jíst. Soňa jí našla terapeuta, stavy se však zhoršily a terapeut poslal dívku na psychiatrii.

„Když jsem začala shánět psychiatra, nějaký volný termín, zjistila jsem, že je to nadlidský výkon,“ okomentovala Soňa. Začala obvolávat pražské dětské psychiatrické ambulance, nesehnala ale ani jednu.

„Situaci v dětské psychiatrii bych popsal asi tak, že je na naprosto nejkritičtějším bodě, na kterém snad může být,“ upozorňuje vedoucí lékař dětské psychiatrie Fakultní nemocnice Ostrava Jan Uhlíř.

Podle ředitelky organizace Dům tří přání Miroslavy Flemrové se v tuto chvíli dá hovořit o kolapsu. „Psychiatrická péče a obecně péče o duševní zdraví dětí je v zoufalé situaci,“ dodala.

Dětí s problémy přibývá

Paní Soňa nakonec měla štěstí a psychiatra pro svou dceru našla přes známé. Obvykle se však rodiče dětí s psychickými problémy nachází v bezradné situaci, kliniky dítě často nezapíšou ani na čekací listinu.

Počet dětí s psychickými problémy zároveň roste. „Pandemie nárůst v podstatě akcelerovala, největší vnímáme u adolescentních dívek. To znamená věk dvanáct až osmnáct let. Nejčastěji jsou to dívky sebepoškozující až sebevražedné,“ přiblížil Uhlíř.

Šestatřicetiletá Jana z Ostravy hledá psychologa pro svého čtyřletého syna. „Plakal mi ve školce, tak jsem chtěla vědět, jestli a jak s ním pracovat, zda je něco v nepořádku, jestli má nějaké psychické problémy,“ prozradila.

Jana obvolala nejméně sto psychologických poraden. Lékaři v Ostravě a okolí hlásili plno, neuspěla ani v přes hodinu vzdálené Olomouci.

„Měla by se obrátit na svého praktického lékaře, ke kterému to dítě chodí, ten jí určitě poradí,“ radí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Psychiatrů ubývá

Situace v dětské psychiatrii se zhoršuje konstantně. Polovina psychiatrů je v důchodovém věku, počet ambulancí se loni dokonce snížil. „Garantuji, že budu plně hradit jejich přípravu. Strategie musí být jasná, srozumitelná a cílem je výrazně navýšit počet dětských psychiatrů,“ slibuje Válek.

Úhrady od pojišťoven jsou pro dětské psychiatry oproti těm pro dospělé poloviční. Ministr však trvá na tom, že peněz je dostatek.

Podle předsedy Asociace dětské a dorostové psychiatrie Tomáš Havelky jde o personálně a materiálně zanedbaný obor. „Je to vidět na každém kroku. (…) Jak na klinikách, tak na odděleních psychiatrických nemocnic, tak na ambulancích,“ okomentoval Havelka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 4 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 5 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 6 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 6 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 8 hhodinami
Načítání...