Lidé bez domova plní noclehárny i denní centra. Rozjely se proto zimní programy, které jim umožní přečkat noc v teple, získat jídlo i základní ošetření. Služby i přes sílící pandemii omezovat nebudou. Mráz je podle sociálních pracovníků pro bezdomovce větším nebezpečím než koronavirová nákaza.
Mráz je horší než nákaza. Služby pro bezdomovce činnost omezovat neplánují
Přes sto lidí denně nachází pomoc v denním centru Armády spásy. Stejně jako Naděje spouští zimní sbírku oblečení. V jejím rámci darují šály, čepice či rukavice, vždy přijdou vhod také ponožky nebo zimní boty.
Podle ředitelky Centra sociálních služeb B. Bureše - Armáda spásy Jitky Modlitbové v zařízeních přibývá lidí, kteří jsou na ulici poprvé. V centru mají také obavu z dalšího nárůstu. „To jsme viděli i u covidu, že noví klienti nepřišli po dvou týdnech, ale měsících. Člověk se snaží s tím něco dělat, pak už to nedá a skončí u nás, teď u energií nás může čekat něco podobného,“ uvedla Modlitbová.
Mnoho lidí si nocleh zaplatit nemůže
Pomoci má projekt Nocleženka. Dárci stokorunovým poukazem zaplatí noc člověku bez domova v devíti městech. Loni jich pořídili rekordních čtyřicet tisíc.
„Řada lidí má na to, aby si zaplatila nějaký symbolický poplatek na noclehárně třeba z dávek, ale je obrovské množství lidí, kteří tuto možnost nemají a tento projekt nám významně pomáhá financovat provoz,“ uvedl národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa.
Armáda spásy klienty pravidelně testuje na covid-19. Nyní se rozhodla, že začne testovat i očkované. Nechce, aby se služby zavíraly, i kdyby se covidová situace zhoršovala. Na ulici končí často rizikové skupiny – starší a nemocní lidé. V pohotovosti jsou proto speciální zimní programy, například volná židle, dispečink a dvakrát týdně vyráží terénní pracovníci přímo do ulic.