Moravskoslezskou ČSSD povede do voleb Zaorálek

Moravskoslezské sociální demokraty povede do podzimních voleb do Poslanecké sněmovny ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, který stál v čele kandidátní listiny už před čtyřmi lety.

O podobě kandidátní listiny sociální demokraté rozhodovali v pátek a sobotu ve vnitrostranickém hlasování. Účast ale byla velmi nízká a hlasy se tak nakonec ani nesčítaly, řekla tajemnice Petra Krejčířová.

V případě, kdy je účast nižší než 30 procent, se hlasy nesčítají a platí kandidátní listina navržená krajským výkonným výborem.

Na druhém místě kandidátky bude karvinský primátor Tomáš Hanzel, třetí někdejší náměstek hejtmana Jiří Vzientek, první ženou na kandidátní listině bude nynější poslankyně Dana Váhalová a pětkou bude advokát a pedagog Milan Čichoň.

Do kandidátní listiny zasáhlo i vedení sociálních demokratů, které z ní v květnu nechalo vyškrtnout poslance Adama Rykalu a předsedkyni ostravské organizace Janu Vajdíkovou.

Dlouhodobé vnitrostranické spory

Mezi ostravskými sociálními demokraty panují dlouhodobě neshody a vedení strany tak schválilo i přeregistraci, a to na základě zprávy stranické ústřední kontrolní komise, která shledala ve fungování ostravské městské organizace nedostatky, a také na základě podnětu tamního krajského výboru.

Většina politických uskupení v Moravskoslezském kraji už má jasno, kdo stane v čele kandidátní listiny v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny. Například Hnutí ANO povede hejtman Ivo Vondrák, v čele řady kandidátních listin stanou stávající poslanci – ODS vsadí na Zbyňka Stanjuru, komunisté na Leo Luzara, TOP 09 na Herberta Paveru a lidovci, kteří budou kandidovat společně se Starosty a nezávislými (STAN), na Pavlu Golasowskou.

Sociální demokraté již zvolili lídry pro podzimní sněmovní volby celkem v sedmi krajích. Kromě Zaorálka budou jedničkami kandidátek předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka v Jihomoravském kraji, ministr vnitra a místopředseda strany Milan Chovanec v Plzeňském kraji, poslankyně Markéta Wernerová v Karlovarském kraji, poslanec Jan Birke v Královéhradeckém kraji, předseda sněmovny Jan Hamáček ve Středočeském kraji a poslanec Antonín Seďa ve Zlínském kraji

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rusko a Čína se snaží měnit světový řád, varoval v Praze Rutte

Rusko a Čína investují do budování svých armád ne kvůli vojenským přehlídkám, ale aby agresivně uplatňovaly svůj vliv, prohlásil na Pražském obranném summitu generální tajemník NATO Mark Rutte. Moskva a Peking se podle něj snaží měnit globální řád a podkopávat svobodu a bezpečnost ve světě. Nutností tak podle něj je mnohem více investovat do obrany.
09:47Aktualizovánopřed 29 mminutami

Inflace zpomalila

Inflace v Česku v srpnu meziročně zpomalila na 2,5 procenta z červencových 2,7 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně spotřebitelské ceny v srpnu podle něj stouply o 0,1 procenta.
09:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Průměrný starobní důchod od ledna vzroste o 668 korun

Průměrný starobní důchod se od ledna 2026 zvýší o 668 korun. Všechny starobní, invalidní a pozůstalostní penze se zvýší o 240 korun a k tomu se zvedne jejich zásluhový díl ještě o 2,6 procenta, oznámil ve čtvrtek ráno ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dodal, že při pohledu na vývoj za posledních deset let stoupnou penze o více než 18 procent nad růst cen.
08:06Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ke konci týdne se přechodně ochladí, objeví se přeháňky i bouřky

V Česku se ke konci týdne přechodně mírně ochladí. Po velmi teplém a slunečném čtvrtku se v pátek a v sobotu vyskytnou přeháňky a ojediněle i bouřky, neděle už bude převážně polojasná a začne se znovu oteplovat, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 3 hhodinami

V Kladně vzniká nový nádražní terminál

Začíná stavba nového nádražního terminálu v Kladně. Nahradit má budovu z 19. století, kterou železničáři zbourali už loni. Investice je součástí modernizace úseku Kladno–Ostrovec a také trati do Prahy, která povede i přes Letiště Václava Havla. První cestující by se údajně po trati mohli projet v roce 2030. Až bude vše kompletně hotovo, cesta z centra Prahy na letiště by mohla trvat 25 minut.
před 4 hhodinami

Odlišným ukazatelem k odlišným výsledkům. Jak je to s příjmovou chudobou?

Statistika ohrožení relativní příjmovou chudobou označuje Česko za stát s nejmenší chudobou v rámci Evropské unie. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v loňském roce obyvatel pod hranicí příjmové chudoby mírně ubylo a jejich počet klesl na 9,5 procenta. Organizace PAQ Research ale upozorňuje, že zvolený ukazatel není mezinárodně srovnatelný, a navrhuje jiný způsob definice relativní příjmové chudoby. Podle té už by tuzemsko patřilo pouze do unijního průměru.
před 4 hhodinami

Záchranáři stále častěji pomáhají stabilizovat vážně nemocné doma

Vážně nemocní tráví poslední chvíle života doma stále častěji, a to místo zbytečných převozů do nemocnic. Pomáhá jim v tom záchranná služba, která se ve všech krajích zapojuje do kurzů Centra paliativní péče. Stále více dispečerů a posádek díky nim umí takové pacienty poznat, mluvit s nimi i stabilizovat je v domácím prostředí.
před 5 hhodinami

Předvolební debata o bydlení

Česká televize před volbami nabízí tematické debaty zástupců osmi uskupení s největším volebním potenciálem. Ve středu 3. září přijali pozvání k debatě moderované Marcelou Augustovou na téma bydlení Ivan Bartoš (Piráti), Petr Bartůšek (Přísaha), Tomáš Doležal (SPD), Matěj Gregor (Motoristé), Jiří Havránek (SPOLU), Vítek Prokop (Stačilo!), Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO) a Barbora Špicarová Stašková (STAN).
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...