Ministerstvo zdravotnictví rozdělilo v letech 2019 až 2021 třem přímo řízeným fakultním nemocnicím (FN) mimořádné příspěvky 4,8 miliardy korun, aniž zkontrolovalo jejich použití. S příspěvkem na oddlužení zacházely některé nemocnice nehospodárně a v rozporu se stanovenými podmínkami, konstatuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v aktuálně zveřejněné zprávě. Ministerstvo v reakci na zjištění NKÚ uvedlo, že hospodaření nemocnic se oproti kontrolovanému období významně zlepšilo.
Ministerstvo poslalo trojici nemocnic skoro pět miliard, využití nekontrolovalo, zjistil NKÚ
Kontrola se zabývala hospodařením pražských fakultních nemocnic Bulovka, Královské Vinohrady, brněnské fakultní nemocnice u sv. Anny a ministerstva zdravotnictví jako jejich zřizovatele. Soustředila se na roky 2019 až 2021, kdy v čele resortu stáli ministři za ANO Adam Vojtěch, Roman Prymula, Jan Blatný a Petr Arenberger.
Kontrolované nemocnice ve svém hospodaření opakovaně vykazovaly kumulovanou ztrátu. Nepříznivou finanční situaci řešilo ministerstvo v roce 2020 jednorázovým příspěvkem na oddlužení, který u kontrolovaných nemocnic činil celkem 3,4 miliardy korun.
Podle názoru NKÚ bylo oddlužení nemocnic v roce 2020 nesystémovým opatřením, protože řešilo pouze následky, nikoliv příčinu zadlužování. Kontroloři navíc zjistili, že z prostředků na oddlužení použila FN Bulovka 9,3 milionu a FN u sv. Anny v Brně dokonce 646,2 milionu korun v rozporu se stanovenými podmínkami, například na úhradu závazků před splatností.
Obě nemocnice podle NKÚ neplnily určené úkoly nejhospodárnějším způsobem, protože financováním dluhů jim v letech 2016 až 2022 vznikly vícenáklady celkem za 105,6 milionu korun. FN Bulovka navíc neuspořila 21,3 milionu, protože zaplatila dlouhodobé závazky před splatností i se souvisejícími úroky v plné výši.
Mluvčí Fakultní nemocnice u sv. Anny Jiří Erlebach sdělil, že vedení nemocnice má zprávu NKÚ k dispozici, proti některým závěrům ale podalo námitky. „V současné době jsou již nastaveny takové kontrolní mechanismy, aby se nic podobného neopakovalo. Oddlužení spolu se změnou managementu mělo ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně smysl, od roku 2020 jsme v černých číslech, a to včetně roku 2022, který byl hospodářsky velmi náročný i z důvodů zvýšení cen energií,“ zdůraznil Erlebach.
„Fakultní nemocnice Bulovka z celkové částky určené na oddlužení uhradila téměř 19 tisíc faktur a u všech splnila podmínky ministerstva pro tuto dotaci. Stanovené podmínky dotace jsme dle našeho soudu neporušili, tím méně v uváděné výši 9,3 milionu korun. Není nám známo, na základě jakého výpočtu NKÚ k této částce dospěl,“ reagovala pro ČT na zprávu NKÚ nemocnice.
Další mimořádné příspěvky ve výši 1,4 miliardy poskytlo ministerstvo kontrolovaným nemocnicím na odměny pracovníkům vystaveným riziku onemocnění covidem-19 a na záložní polní nemocnici v Praze-Letňanech. „Zřízení a provoz polní nemocnice ministerstvo následně refundovalo FN Bulovka částkou 88,2 milionu, aniž provedlo řádnou finanční kontrolu,“ uvádí NKÚ.
Nákupy léků napřímo místo výběrových řízení
Ačkoliv šlo o provozní neinvestiční příspěvek, kontrola ukázala, že resort zaplatil i investiční náklady 1,4 milionu korun. Dalším milionem a půl refundovalo ministerstvo nákup majetku, který nemocnice nevyužívala ke zřízení a provozu polní nemocnice.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob v reakci na zprávu NKÚ řekl, že resort respektuje výsledky kontroly, která se dělala za předchozí vlády. „Hospodaření nemocnic se však od sledovaného období významně zlepšilo,“ zdůraznil mluvčí. Oddlužení nemocnic společně s novým managementem podle něj pomohlo ke stabilizaci a další zadlužení nemocnic již nenastává.
NKÚ prověřil rovněž nákupy léků a zdravotnických prostředků. Ukázalo se, že kontrolované nemocnice pořizovaly většinu léků a zdravotnických prostředků mimo zadávací řízení, například na základě přímých objednávek.
Na vzorku 15 druhů léků kontroloři zjistili, že tato léčiva pořizovaly fakultní nemocnice na základě zadávacího řízení jen v rozmezí od necelého půl procenta do 49 procent. „Zbytek nákupů, v některých případech tedy více než 99 procent, se odehrával mimo zadávací řízení. A to přesto, že fakultní nemocnice jsou coby veřejní zadavatelé povinny postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek,“ kritizuje NKÚ.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví uvedl, že resort motivuje ředitele nemocnic a využívá sdílení dobré praxe při nákupech. „Například i při nákupech léků,“ zmínil Jakob.
Zástupci FN Bulovka pro ČT uvedli, že se daří každoročně navyšovat celkové procento vysoutěžených léků. Současný stav je tedy podle nemocnice zcela odlišný od toho v kontrolovaných letech. „Podle aktuálních údajů je k dnešnímu dni již vysoutěženo prostřednictvím zřízeného dynamického nákupního systému více než 74 procent všech léčivých přípravků, v oblasti nemocniční péče dokonce přes 82 procent,“ informovala ČT Bulovka.