Medvědinec v Zoo Praha za 1,2 miliardy je absurdní, prohlásil Ondráčka. Budou v něm i další zvířata, namítl kurátor

15 minut
Události, komentáře: Ondráčka a Brandl o arktickém výběhu
Zdroj: ČT24

Navýšení nákladů na stavbu pavilonu pro lední medvědy v pražské zoo o dalších 300 milionů korun na 1,2 miliardy má bývalý ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka za absurdní. „To navyšování se děje už několik let, od roku 2017, původně ten projekt měl stát snad 300 milionů,“ prohlásil v pořadu Události, komentáře. Oproti tomu kurátor savců Zoo Praha Pavel Brandl argumentoval, že se jedná o rozsáhlý arktický pavilon, v němž budou žít kromě medvědů i tuleni nebo polární lišky. „Jeho součástí je i restaurace, amfiteátr pro návštěvníky, řada edukativních a zábavních prvků,“ řekl.

„Jsme v situaci, kdy se šetří každá koruna, kdy i to město nemá na spoustu výdajů, které by byly potřeba, ať už ve školství, v sociální oblasti, nebo kdekoliv jinde,“ prohlásil Ondráčka. Stavbu pavilionu má za „absolutní rozmařilost, kterou si nemůžeme dovolit“.

Navýšení nákladů schválili přitom minulý týden pražští radní. „Zdá se mi, že jim přijde, že to proběhne absolutně bez diskuse, že si nikdo nevšimne té absurdní ceny, která je za mě prostě šokující,“ podotkl s tím, že například výstavba lávky HolKa přes Vltavu, která se otevřela letos v červenci, stála jen kolem 300 milionů korun.

Podoba areálu

„Nejpodstatnější je, že je to  expozice pro více než jeden milion návštěvníků ročně,“ namítl v debatě Brandl. „Násobte to životností takové expozice a dostáváme se k tomu, že tento areál navštíví za dobu životnosti nejméně 50 milionů návštěvníků,“ řekl s tím, že kdyby nový areál vydržel tak dlouho jako současný medvědinec, šlo by asi o 100 milionů návštěvníků.

Celý komplex se má nacházet na severozápadním cípu zoo, který byl dosud poměrně opomíjený, podotkl. „Měl by zde v budoucnosti vzniknout jeden z hlavních vchodů do zoo, i proto je snaha tento konec areálu nějakým způsobem zatraktivnit,“ dodal. 

Podle Brandla budou areál tvořit tři výběhy pro medvědy, tak jak to požadují současné regule evropského chovného programu pro medvědy lední. Dohromady má být ve výbězích pro medvědy a tuleně šest bazénů s dalšími prvky, jako je například systém čištění vody.

Brandl dále jmenoval srovnatelné projekty v zahraničních zoologických zahradách, jako je probíhající rekonstrukce areálu Savanah v berlínské zoo Tierpark s tím, že ta stojí asi jednu miliardu korun, či v polské Lodži, kde náklady na jeden expoziční celek dosahují také jednu až 1,5 miliardy.

Důvody zdražení

„Vůbec nezpochybňuju potřebu investovat do zanedbané infrastruktury (…), ale 1,2 miliardy prostě není obhajitelná částka v žádném vesmíru v situaci, kdy škrtáme každý výdaj,“ oponoval Ondráčka s tím, že původně měl projekt stát 200 milionů.

Brandl v reakci na to prohlásil, že se nejedná o navýšení z 200 milionů na 1,2 miliardy, ale z 516 milionů na 1,1 miliardy. „Ta částka, se kterou teď pracujeme, vychází z projektu pro výběr zhotovitele,“ řekl. K tomuto projektu existuje výkaz výměr, který má přes 6600 položek, na které se bude soutěžit cena, uvedl. To znamená, že může být ve výsledku nižší, ale i vyšší. „Prodražení v těch posledních dvou letech je prodražení v materiálech a o inflaci,“ dodal.

„Já se těším na medvědy, ale proboha, miliarda dvě stě milionů… neblázněte, lidi, probuďte se a trochu myslete,“ uzavřel Ondráčka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 1 hhodinou

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 2 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 2 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 11 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 11 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 11 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 15 hhodinami
Načítání...