Lidí v exekuci ubylo, často jich ale mají několik naráz. Některé příběhy mapuje nový seriál

5 minut
Události: Problematiku exekucí v Česku přiblíží nový seriál ČT
Zdroj: ČT24

Počet lidí v exekuci v tuzemsku klesl na 672 tisíc. Většina z nich ale čelí hned několika řízením najednou. Dluhové poradny znovu varují před krátkodobými úvěry, kterými se někteří Češi snaží uhradit splátky z půjček dlouhodobých. Právě takový přístup dostává lidi do pasti. Několik příběhů teď zmapoval i nový seriál České televize, který se začne vysílat příští týden.

Problémy Zory Stejskalové začaly tím, že si půjčila u čtyř nebankovních společností. „Když se dostanete do prodlení jeden jediný den, tak okamžitě naskakuje smluvní pokuta 24 tisíc. A pak tu máte dalšího čtvrt procenta z dlužné částky denně. To je zhruba devadesát až sto procent za rok,“ analyzuje jednu z jejích smluv expert na dluhovou problematiku Radek Hábl.

Když se Alena Paldusová dozvěděla, že je proti ní vedeno devět exekucí, tak nejprve sáhla po telefonu. „Volala jsem na všechna ta telefonní čísla a říkala jsem exekutorům, že tu nemá můj exmanžel žádné věci, že tu mám věci jen já a můj syn,“ vzpomíná.

To je podle Hábla v Česku bohužel velmi častý problém. „Tady jsou desetitisíce žen, které si žijí spořádaným životem a jednoho dne zazvoní u dveří exekutor a všechno se provalí,“ vysvětluje v jednom z dílů nového seriálu V exekuci.

Pád do dluhové pasti

Tvůrci šestidílného dokumentu, který bude mít na ČT1 premiéru ve středu večer, chtějí z lidí v takovéto situaci sejmout stigma. Ukazují, jak snadno lze do dluhové pasti spadnout, ale i to, že z ní vede cesta ven.

Jedním z protagonistů dokumentu je i Karel Bellman. V mládí si udělal dluhy u dopravního podniku a zdravotní pojišťovny. A pak žil v šedé zóně.

On a další účinkující se nebáli odhalit pravdu o svých problémech s penězi. Každý se zadlužil z jiného důvodu. Filmaři je vybrali ze 120 přihlášených adeptů.

Celkový počet exekučních řízení klesá

Exekutorská komora aktuálně eviduje přesně 672 417 takzvaných povinných – tedy lidí, vůči kterým bylo zahájeno exekuční řízení. Těch jsou ale v běhu víc než čtyři miliony. Na jednoho člověka tak v průměru připadá hned šest exekucí.

Data zároveň ukazují, že celkový počet řízení klesá. Tento trend začal v roce 2018, tedy ještě před covidovou pandemií. Během ní pak významná část lidí neutrácela. Velký úbytek případů přinesla také akce Milostivé léto.

Statistika rovněž prozrazuje, že průměrnému dlužníkovi je něco málo přes 46 let a nejčastěji bydlí v okresech Most, Ústí nad Labem a Chomutov, což jsou oblasti s největším podílem lidí v exekuci. Nejmenší je naopak ve Žďáru nad Sázavou, kolem Brna a v Uherském Hradišti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 48 mminutami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 3 hhodinami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 3 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 7 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 8 hhodinami
Načítání...