Kvůli zásahu v ČT rezignoval velitel Vojenské policie

Praha - Velitel ochranné služby Vojenské policie v Praze Drahoslav Blažek rezignoval na začátku května na svou funkci. A jedním z hlavních důvodů byl březnový zásah ozbrojeného komanda v České televizi. Informuje o tom dnešní vydání Lidových novin. Blažek, který působil ve funkci od května 2009, odešel z pozice velitele na vlastní žádost, nyní je na dovolené v zahraničí. Pražské státní zastupitelství přitom již konstatovalo, že Vojenská policie svým zásahem v budově zpravodajství ČT trestný čin nespáchala.

Inspekce ministra obrany označila Blažka a dalšího velitele Vojenské policie Jaroslava Koláře za ty, kdo za vpád na Kavčí hory zodpovídali, píše list s odkazem na zdroj z ministerstva obrany. Naopak náčelníka organizace Vladimíra Ložka inspekce očistila.

Na černou listinu by v nejbližších dnech mohli přibýt právě Kolář a Pavel Mareček, kteří obsazení kanceláře v ČT řídili přímo na místě a od té doby jsou dočasně mimo službu. „V obou případech stále ještě nebylo ukončeno kázeňské řízení,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Výsledky šetření by mělo mít vedení policie k dispozici příští týden.

Rozhovor s Janem Wintrem (zdroj: ČT24)

Ozbrojení vojenští policisté vnikli do sídla ČT na základě soudního příkazu 11. března. Měli nalézt spis Vojenského zpravodajství, který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Zabavili věci tří redaktorů, dokument ale nenašli a věci později vrátili.

Právníci ČT podali ihned po zásahu trestní oznámení kvůli podezření na zneužití pravomoci úřední osoby. Chtěli prověřit zásah jako takový i postup státního zástupce, který ho měl na starosti. Po několika týdnech prověřování však zastupitelství podnět odložilo. „Konstatovali, že sice došlo k porušení povinností, ale trestný čin spáchán nebyl,“ vysvětlil právník ČT Martin Elger. Dodal, že v úterý odeslal stížnost k Ústavnímu soudu.

Zásah Vojenské policie v budově zpravodajství ČT
Zdroj: ČT24