Jihokorejská společnost KHNP v nejbližších dnech podá kasační stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně, zjistila ČT. Soud vydal předběžné opatření, kterým zakázal podepsat smlouvu na dostavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech. Současná situace může podle firmy způsobit značné škody českým národním zájmům i jí jako společnosti. Kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu již podala společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má celý jaderný tendr na starosti.
Korejci podají kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan
Podpis finální dohody s KHNP byl původně plánovaný na 7. května, Krajský soud v Brně ovšem den předtím předběžným opatřením tento podpis zablokoval. Rozhodl tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle něj byl tendr v pořádku. O žalobě EDF zatím soud nerozhodl.
„Domníváme se, že současná situace může způsobit značné škody českým národním zájmům i společnosti KHNP, která je preferovaným uchazečem. KHNP proto plánuje v nejbližších dnech podat vlastní kasační stížnost, aby se proti vzniku těchto škod bránila,“ uvedla společnost.
KHNP je pevně přesvědčena, že výběrové řízení na projekt bylo pod dohledem české vlády provedeno spravedlivým, transparentním a zákonným způsobem. „Pokusy zpochybnit výsledek prostřednictvím právních manévrů považujeme za nešťastné a představují podle nás přímý útok na zásady spravedlivé soutěže,“ sdělila firma.
Korejci dodali, že respektují české právní procedury a zůstávají odhodlaní dodržovat všechny platné zákony a předpisy. Doufají však v co nejrychlejší rozhodnutí soudu.
Odklad, nebo zmražení dostavby Dukovan může podle prezidenta Petra Pavla vést k nedostatku elektrické energie v zemi a způsobit škody v řádu miliard korun. Upozornil na to v pondělí v rámci konference reVize Česka. Zdržení stavby podle něj může ohrozit i tuzemský hospodářský růst.
O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou francouzské EDF. Dalšího uchazeče, americkou firmu Westinghouse, vyřadila ze soutěže už dříve. EDF i Westinghouse tendr napadly u antimonopolního úřadu, který se jím zabýval několik měsíců. Nakonec námitky zamítl, předseda Petr Mlsna pak 24. dubna zamítl i rozklad firem.