Když schází počítač či internet. Při uzavírání škol se může mnoha dětem opět ztížit přístup ke vzdělání, varují organizace

Pokud se budou na podzim opětovně zavírat školy, až desítky tisíc dětí mohou zůstat bez přístupu ke vzdělání, tvrdí neziskové organizace. Peníze, které za účelem dálkové výuky slíbilo ministerstvo školství, problém dětí bez počítačů a internetu nevyřeší, myslí si prezident Asociace základních škol Michal Černý. Finance jsou totiž určeny primárně na počítače pro učitele a ne pro žáky. Navíc se do škol dostanou až několik měsíců po zahájení školního roku. Chybět budou v případě omezení výuky také služby psychologů či asistentů pedagogů.

Problémy s přístupem ke vzdělání byly kvůli uzavřeným školám už na jaře. Navzdory veřejným sbírkám, spojení neziskových organizací, dobrovolníků a soukromých společností, obcí a krajů stále nemají desetitisíce dětí doma počítač a internet. Problémy ale v případě zavření škol hrozí i těm žákům, kteří sice vybavení dostali, ale neumějí s technikou pracovat, nebudou mít připojení, i těm, kdo doma nemají rodiče, kteří by mohli učitele částečně zastoupit a s látkou pomoci.

„Někde pomohl zřizovatel škol, obce, nadace a neziskové organizace, takže na některých místech se to zlepšilo, ale jsou to spíše jednotlivé oblasti, rozhodně ne většina těch dětí,“ myslí si Zuzana Ramajzlová, která má na starosti programy vzdělávání v organizaci Člověk v tísni.

Právě jeho pracovníci i dobrovolníci chodili během jara doučovat děti nejen ve vyloučených lokalitách. „Navíc peníze, které ministerstvo na přechod k on-line výuce vyčlenilo, budou v praxi k dispozici někdy v říjnu nebo listopadu,“ dodává.

Ministerstvo školství vyčlenilo na dálkovou výuku 1,2 miliardy korun. Peníze mají sloužit na nákup počítačů pro učitele, případně i pro žáky, kteří doma počítač nemají.

„Ta částka je určena primárně pro učitele a záleží na konkrétních školách, jestli z toho pak něco vyšetří na počítače pro děti, které ho nemají. V regionech, kde je to velký problém, to tahle částka rozhodně nevyřeší,“ domnívá se prezident Asociace ředitelů škol Michal Černý.

Kvůli případnému přecházení na on-line výuku schválili poslanci dokonce speciální zákon a ministerstvo poslalo 17. srpna školám manuál, jak postupovat v případě přechodu na dálkovou výuku.

Manuál neřeší děti se speciálními potřebami

Klára Laurenčíková z České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání pak upozorňuje na to, že v manuálu úplně chybí jakákoli zmínka o tom, jak pomoci dětem se speciálními potřebami.

„Čtyřicet tisíc dětí v Česku má v rámci inkluze nárok na podpůrná opatření vyššího stupně – jde hlavně o zdravotně postižené nebo psychiatricky nemocné děti, autisty, děti s těžším ADHD, děti z rodin s patologickými problémy jako je domácí násilí nebo z chudého prostředí,“ vysvětluje Laurenčíková.

„Neřeší se tam, jestli by v případě zavření školy chodil asistent pedagoga za nimi domů, pokud na něj mají nárok, a aby měli případně asistenti dostatek ochranných pomůcek,“ dodává Laurenčíková. Těmto dětem a jejich rodičům by podle ní v případě zavření škol chyběly také služby poradenských zařízení, psychologů a speciálních pedagogů.

„Ministerstvo by to mělo vyřešit vydáním speciální doprovodné vyhlášky, kde by se řešily právě potřeby těchto dětí,“ myslí si Laurenčíková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko nabídlo Slovensku pomoc s přepravou plynu

Česko je připraveno poskytnout Slovensku přepravní kapacity plynu přes své území. V dopise adresovaném slovenské ministryni hospodářství Denise Sakové (Hlas) o tom ujistil šéf českého resortu průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Oba ministři byli následně v telefonickém kontaktu.
před 28 mminutami

Angličtina bude povinná od první třídy

Ministerstvo školství schválilo nové rámcové vzdělávací programy (RVP) pro předškolní a základní vzdělávání. Přináší například povinnou výuku angličtiny od první třídy, zvýšení výstupní úrovně angličtiny na konci základní školy či zavedení povinného druhého cizího jazyka od sedmé třídy. Veřejnosti představí ministerstvo dokumenty 14. ledna.
před 37 mminutami

Aktivista Popelka uspěl se stížností proti zvýšení trestu vězení

Obvodní soud pro Prahu 1 se bude muset znovu zabývat výší trestu pro aktivistu Jaroslava Popelku. Soud mu v říjnu zvýšil trest vězení o čtyři měsíce kvůli porušení podmínky za výzvy ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea během protivládní demonstrace. Popelka ale proti rozhodnutí podal stížnost, se kterou teď uspěl. Aktivista už si ve vězení odpykává osmiměsíční trest za další činy spojené s výzvami ohledně ukrajinských vlajek.
před 3 hhodinami

Meteorologové varují před námrazou

Podle varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se v noci na úterý a v úterý bude tvořit námraza. Výstraha na náledí platí od pondělního večera do úterního rána pro celou zemi. Počasí se na začátku nového roku podle ČHMÚ v Česku výrazně změní. Ve čtvrtek 2. ledna dorazí studená fronta, která ukončí inverzi panující v zemi několik posledních dní.
08:05Aktualizovánopřed 5 hhodinami

V Česku za tři čtvrtletí ubylo obyvatel, nepomohla ani migrace

Počet obyvatel Česka za letošní první tři čtvrtletí klesl o 3300 na 10,897 milionu. Počet zemřelých rekordně převažoval nad narozenými, úbytek obyvatel zmírňovala migrace ze zahraničí. Oproti prvním třem čtvrtletím loňska se letos narodilo výrazně méně dětí, počet úmrtí přitom v podstatě stagnoval. Snížil se počet sňatků, přibylo naopak rozvodů, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 6 hhodinami

Na Mostecku řeší, co s obřím rypadlem

Vedení Ústeckého kraje se rozhoduje, jestli koupí obří rypadlo v hnědouhelném dole na Mostecku. Vzniklo jako prototyp a zůstalo jediným svého druhu. Mohla by z něj být turistická atrakce. Stojí ale v místě, kde časem vznikne jezero. Posunout ho na budoucí břeh by přitom stálo více než stroj samotný.
před 9 hhodinami

Města čím dál častěji omezují odpalování pyrotechniky

Silvestrovské oslavy jsou pro mnoho lidí spojeny i s odpalováním pyrotechniky. Města a obce však čím dál častěji přistupují k jejímu zákazu nebo omezení v určitých lokalitách. Nově se třeba zákaz bude týkat částí Olomouce. Přísnější a jednotná pravidla chce zavést i vláda novelou zákona.
před 11 hhodinami

Automobilky očekávají složitý rok

Nadcházející rok bude výzvou pro automobilový průmysl, který je důležitou součástí tuzemské ekonomiky. Některé společnosti v rozhovorech pro Českou televizi připouštějí, že vyrobí méně vozů než letos, nebo že jejich produkce bude stagnovat.
před 11 hhodinami
Načítání...