K lékaři dojíždí lidé v příhraničí i desítky kilometrů, pomoci má novela

Události v regionech: Dojíždění za pediatry či zubaři (zdroj: ČT24)

Až desítky kilometrů musí lidé v příhraničí dojíždět za pediatry nebo zubaři. Obce na jihu nebo západě Čech jsou totiž často daleko od větších měst, kde sídlí nemocnice nebo specializovaní doktoři. Kratší cestu za ošetřením by lidé absolvovali, kdyby se vydali do sousedního Německa nebo Rakouska. Jenže tam se jim zdravotní péče může nyní prodražit. Změnit to má novela, kterou schválila vláda.

České Velenice na Jindřichohradecku o možnost využívat lékařskou péči v sousedním Rakousku bojují už dlouho. „Za specialisty, jako jsou neurologové, diabetologové, oční lékaři, se musí dojíždět do větších měst,“ nastiňuje místostarosta Pavel Chabiniok (nestr.).

Pomáhá sousední Gmünd, kde je nemocnice a od roku 2021 také klinika. Zdravotní centrum se přitom nachází jen kousek od Českých Velenic – přibližně 200 metrů daleko.

„Máme tady chirurgii, praktické lékaře, dětského lékaře a ortopeda a nově neurologa. Všechny tyto oblasti v akutní neodkladné péči mohou pacienti využít,“ vyjmenovává manažerka zdravotnického centra v Gmündu Markéta Ficalová.

Za péčí za hranice

Dostupnost zdravotní péče má zlepšit novela zákona, kterou schválila vláda. „Zdravotní pojišťovny budou moci uzavírat smlouvy i se zahraničními poskytovateli zdravotních služeb, tedy s těmi, kteří nejsou na území Česka. Ať už jde o nemocniční, ambulantní, nebo primární péči,“ vysvětluje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

„Obecně lze říci, že záměrem této legislativní úpravy je skutečně zlepšení dostupnosti zdravotní péče v pohraničí. VZP je připravena se na realizaci záměru aktivně podílet,“ ujišťuje největší zdravotní pojišťovna v zemi.

„Platba za českého pojištěnce, to byl vlastně ten největší strašák, který touto novelou prakticky mizí,“ těší se místostarosta Aše Pavel Matala (Za Aš). Také radnice západočeského města dlouhodobě usiluje o to, aby lidé mohli za lékaři do blízkého Německa.

Už jedenáct let jako zdravotník v sousední zemi pracuje Jiří Kříž. Problémem pro pacienty podle něj může být to, že se nedomluví.

Podle ministerstva zdravotnictví by nová pravidla mohla začít platit v lednu 2026.