K hrstce firemních školek se přidává i Akademie věd

Praha - Ústavy Akademie věd v Praze-Krči mají vlastní mateřskou školu. Pojme 15 dětí. Již nyní se plánuje stavba další budovy s mnohem větší kapacitou. Na dnešním slavnostním otevření to řekl Václav Hořejší, ředitel Ústavu makromolekulární genetiky, který stavbu školky garantoval. Školka funguje ve zkušebním provozu, první řádný školní rok začne v září. Děti budou mít výukový program stejný, jaký mají státní mateřské školy, učit se budou i angličtinu.

Jen stavba budovy, ve které je ještě tělocvična, přišla podle ředitele na 23 milionů korun. Zaplatila je Akademie věd. Stavba trvala zhruba půl roku. Vybavení bylo pořízeno z fondu sociálních potřeb.

Vzhledem k tom, že mají ústavy soustředěné v krčském areálu kolem 1 500 zaměstnanců, z velké části mladých, už nyní je jasné, že kapacita školky nebude stačit. Vyřešit by to měla nová budova, která by měla stát do dvou let. Jedna z budov by pak byla pro mladší a druhá pro starší děti.

2 minuty
Reportáž Pavly Kubálkové
Zdroj: ČT24

Akademie doufá, že dostane na školku dotaci

Provozní náklady školky musí podle Hořejšího uhradit poplatky vybírané od rodičů. Akademie věd ale rodičům částečně přispívá, takže měsíční pobyt jednoho dítěte vyjde na 5 000 korun. Průměrný hrubý plat v Akademii věd se pohybuje kolem 35 000 korun. Akademie nyní žádá o zapsání mateřské školy do rejstříku škol a školních zařízení. Očekává podle Hořejšího, že by mohla dostat od ministerstva školství dotaci.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) přišel totiž nedávno s nápadem, že by stát dotoval firemní školky ze 60 procent. Aby však podnikové „mateřinky“ na finanční podporu dosáhly, musely by splňovat určitá kritéria, například hygienické normy nebo kvalifikovanost učitelek. Také by musely vyučovat podle rámcového vzdělávacího programu ministerstva školství. Na firemní školky by chtělo ministerstvo vyhradit 100 až 200 milionů korun získaných z úspor úřadu.

Firemních školek je v Česku málo

Firemní školku má například výrobce nemocničních lůžek Linet, ČVUT nebo Raiffeisenbank. Vznik firemních školek často brzdí přísné normy, které musí zřizovatel splnit, a někdy také peníze. Například T-mobile o zřízení školky uvažoval, ale zjistil, že její zřízení by bylo komplikované a finančně náročné. „Potřebné znalosti nemáme, museli bychom to dělat s nějakým externím subjektem,“ uvedla mluvčí T-mobile Martina Kemrová. Od září příštího roku by zřizování firemních školek mělo být jednodušší. Novela, která celý proces usnadní, půjde do vlády na přelomu března a dubna.

Podle údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV) vzrostl mezi roky 2003 až 2008 počet předškoláků o více než 15 000, ubylo však 258 školek. Obce školky často rušily, protože ve druhé polovině 90. let klesala porodnost a dětí bylo málo. Od roku 2003 však populační křivka prudce rostla, rodit totiž začaly silné populační ročníky.

Děti v mateřské škole
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ceny Neuron dostali Kubala Havrdová, Jiří Grygar a mladé talenty

Během slavnostního galavečera v Planetáriu Praha ocenila nadace Neuron sedm nadějných vědkyň a vědců působících v Česku, předala cenu za propojení vědy s byznysem, cenu za rozvíjení lásky k vědě, kterou obdržel astrofyzik Jiří Grygar, a hlavní Cenu Neuron pro lékařku a vědkyni Evu Kubala Havrdovou za záchranu lidských životů a také poprvé udělila ocenění Rising Star pro zcela výjimečný talent.
před 16 mminutami

Budu silou navíc, řekl Turek o roli zmocněnce. Svárovská pochybuje o smyslu funkce

Čestný prezident Motoristů Filip Turek doufá, že v roli vládního zmocněnce pro klimatickou politiku na resortu životního prostředí bude „silou navíc“. „Připadá mi jako zásadní se takto věnovat Green Dealu,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce. Podle členky sněmovního výboru pro životní prostředí a spolupředsedkyně Zelených Gabriely Svárovské (klub Pirátů) Turek nebude moci funkci efektivně vykonávat.
před 1 hhodinou

Místopředsedy ODS se stali Haas, Drobil, Červíček a Vondra

Po sobotním zvolení Martina Kupky předsedou Občanské demokratické strany a Tomáše Portlíka jeho statutárním zástupcem v neděli v Praze pokračoval kongres ODS. Ten rozhodl mimo jiné o tom, že místa čtyř řadových místopředsedů obsadí poslanec Karel Haas, exministr životního prostředí Pavel Drobil, senátor Martin Červíček a europoslanec Alexandr Vondra.
06:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Prezident se zachoval jako slon v porcelánu, prohlásil Macinka. Pavel kritiku odmítl

Prezident Petr Pavel nekonzultoval s vládou nabídku letounů pro Ukrajinu, reagoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) v Otázkách Václava Moravce na zprávu, že Pavel měl při návštěvě Kyjeva říct, že Česko může v krátké době dodat několik středních bojových letadel. Podle Macinky se zachoval „jako slon v porcelánu“. Prezident odmítl kritiku, podle něj ukrajinská strana navrhla odkoupení letounů L-159, což označil za příležitost pro českého výrobce. Šéf sněmovny Tomio Okamura (SPD) také podotknul, že prezidentovo vyjádření upravila ukrajinská média a později převzala ta česká.
14:16Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Lídr musí mít tah na branku a neohlížet se, zdůraznil nový předseda ODS Kupka

Nově zvolený předseda ODS Martin Kupka v Interview ČT24 hovořil o změnách ve straně, její budoucnosti a své roli jako lídra. „ODS musí lidem nabízet praktická a kompetentní řešení pro jejich každodenní život,“ uvedl. Moderátor Daniel Takáč se zeptal, zda se Kupka cítí být lídrem a neobává se třeba nového hnutí hejtmana jihočeského kraje Martina Kuby. „Lídr nemá obavy. Má tah na branku a snahu vytáhnout stranu co nejvýš. Nemůže se pořád ohlížet, to by byl slabý lídr,“ reagoval.
před 6 hhodinami

Propuštěný Čech je na cestě z Venezuely, uvedl Macinka

Letadlo s propuštěným Čechem Janem Darmovzalem je na cestě z Venezuely, ve večerních hodinách by mohlo přistát v Praze. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem.
13:15Aktualizovánopřed 6 hhodinami

SPD a Motoristé nebudou hlasovat pro vydání Babiše a Okamury ke stíhání

SPD a Motoristé nebudou ve sněmovně hlasovat pro vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy dolní komory Tomia Okamury (SPD) k trestnímu stíhání. V diskusním pořadu televize Prima to v neděli řekli Okamura a ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé). Babiš již dříve prohlásil, že se ke stíhání v kauze Čapí hnízdo vydat nenechá. Ministr průmysl Karel Havlíček (ANO) s tím souhlasí. Případ je podle něj zpolitizovaný a projednává se příliš dlouho.
před 7 hhodinami

Vláda zahájí přípravné kroky k zestátnění ČEZu, řekl Havlíček

Vláda dál počítá s výkupem akcií ČEZu, proces bude trvat rok a půl až dva. V rozhovoru pro Týden v politice to uvedl první vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Přesný postup ministr průmyslu a obchodu nekomentoval – s ohledem na to, že jde o cenotvorné informace. Přípravné kroky by ale podle něj mohly začít v následujících měsících.
před 10 hhodinami
Načítání...