Místo českých hor rakouské nebo italské Alpy. Kvůli nejistým sněhovým podmínkám v Česku se stále více škol přesouvá se svými lyžařskými kurzy do zahraničí. České televizi to potvrdily jak oslovené školy, tak i organizátoři kurzů. Ne všichni rodiče si ale kvůli ceně mohou „lyžák“ dovolit.
Jistota sněhu i kvalita sjezdovek. Školy mění české hory za Alpy
„Zatímco před třemi lety tvořily zahraniční kurzy čtvrtinu všech objednávek, letos je situace opačná. Tři čtvrtiny škol preferují zahraniční destinace,“ uvedl organizátor lyžařských kurzů z agentury Wenku Jiří Zabilanský.
Posun k zahraničí je patrný i podle Asociace základních škol a Asociace gymnázií. „Kvůli nedostatku sněhu v českých střediscích a rostoucím nákladům se stále více škol rozhoduje pro zahraniční destinace, zejména Alpy,“ uvedla předsedkyně Asociace gymnázií Renata Schejbalová. Pokud se nic zásadního nezmění, zájem podle ní dál poroste.
Cenové rozdíly nejsou tak velké
Ceny zahraničních kurzů totiž nejsou výrazně vyšší než ty české. „Rozdíl činí zhruba dva až čtyři tisíce korun týdně, což rodiče často považují za přijatelný příplatek za lepší podmínky,“ poznamenala Schejbalová. Podle šéfa Asociace základních škol Luboše Zajíce je hlavní příčinou vyšší ceny doprava do vzdálenějších destinací.
Některé školy se snaží náklady snížit. Například ZŠ Opava nabízí kurz v Rakousku za sedm tisíc korun díky podpoře sportovního klubu, zatímco český kurz vychází na 5500 korun. „Jelikož je zahraniční kurz dobrovolný, vyšší cena nepředstavuje problém a kapacita je plně obsazena,“ dodal ředitel školy Roman Podzemný.
Finanční podpora pojišťoven
Ne všechny školy ale mají s kurzy v zahraničí podobnou zkušenost. Pražská ZŠ Olešská musela zrušit lyžování v Itálii kvůli nízkému zájmu. „Kapacita se naplnila jen z 45 procent,“ řekla ředitelka Petra Rohlíčková. Pro některé rodiny je totiž cena stále překážkou. „Minulý rok stál kurz v Česku devět tisíc korun, což je pro mě příliš vysoká částka. Děti jsem proto na lyžařský kurz poslat nemohla,“ uvedla matka žáka osmé třídy Lenka Folková.
S úhradou nákladů spojených s lyžařskými kurzy mohou rodinám pomoci i příspěvky od zdravotních pojišťoven. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna přispívá dětem a mladistvým do osmnácti let až dva tisíce korun.
Lepší podmínky na lyžování
Na některých školách zájem o zahraniční kurzy iniciovali samotní rodiče. Na Gymnáziu Českolipská v Praze uspořádali anketu, ve které osmdesát procent rodičů vyjádřilo preferenci, aby jejich děti jezdily na kurzy mimo české hory. „Rodiče jsou ochotní zaplatit více za jistotu kvalitního sněhu,“ popisuje organizátor lyžařských kurzů na gymnáziu Michal Suchánek.
Základní škola Mendelova v Praze už proto od roku 2018 jezdí v zimě výhradně do zahraničních středisek. Příští rok jede na kurz do Innerkremsu v Rakousku. „Hlavním důvodem, proč jsme začali jezdit do zahraničních středisek, byl nedostatek sněhu v českých areálech. V Rakousku navíc najdeme lepší podmínky na lyžování a delší sjezdovky,“ vysvětlila ředitelka školy Martina Thumsová.