Jistota sněhu i kvalita sjezdovek. Školy mění české hory za Alpy

Místo českých hor rakouské nebo italské Alpy. Kvůli nejistým sněhovým podmínkám v Česku se stále více škol přesouvá se svými lyžařskými kurzy do zahraničí. České televizi to potvrdily jak oslovené školy, tak i organizátoři kurzů. Ne všichni rodiče si ale kvůli ceně mohou „lyžák“ dovolit.

„Zatímco před třemi lety tvořily zahraniční kurzy čtvrtinu všech objednávek, letos je situace opačná. Tři čtvrtiny škol preferují zahraniční destinace,“ uvedl organizátor lyžařských kurzů z agentury Wenku Jiří Zabilanský.

Posun k zahraničí je patrný i podle Asociace základních škol a Asociace gymnázií. „Kvůli nedostatku sněhu v českých střediscích a rostoucím nákladům se stále více škol rozhoduje pro zahraniční destinace, zejména Alpy,“ uvedla předsedkyně Asociace gymnázií Renata Schejbalová. Pokud se nic zásadního nezmění, zájem podle ní dál poroste.

Cenové rozdíly nejsou tak velké

Ceny zahraničních kurzů totiž nejsou výrazně vyšší než ty české. „Rozdíl činí zhruba dva až čtyři tisíce korun týdně, což rodiče často považují za přijatelný příplatek za lepší podmínky,“ poznamenala Schejbalová. Podle šéfa Asociace základních škol Luboše Zajíce je hlavní příčinou vyšší ceny doprava do vzdálenějších destinací.

Některé školy se snaží náklady snížit. Například ZŠ Opava nabízí kurz v Rakousku za sedm tisíc korun díky podpoře sportovního klubu, zatímco český kurz vychází na 5500 korun. „Jelikož je zahraniční kurz dobrovolný, vyšší cena nepředstavuje problém a kapacita je plně obsazena,“ dodal ředitel školy Roman Podzemný.

Finanční podpora pojišťoven

Ne všechny školy ale mají s kurzy v zahraničí podobnou zkušenost. Pražská ZŠ Olešská musela zrušit lyžování v Itálii kvůli nízkému zájmu. „Kapacita se naplnila jen z 45 procent,“ řekla ředitelka Petra Rohlíčková. Pro některé rodiny je totiž cena stále překážkou. „Minulý rok stál kurz v Česku devět tisíc korun, což je pro mě příliš vysoká částka. Děti jsem proto na lyžařský kurz poslat nemohla,“ uvedla matka žáka osmé třídy Lenka Folková.

S úhradou nákladů spojených s lyžařskými kurzy mohou rodinám pomoci i příspěvky od zdravotních pojišťoven. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna přispívá dětem a mladistvým do osmnácti let až dva tisíce korun.

Lepší podmínky na lyžování

Na některých školách zájem o zahraniční kurzy iniciovali samotní rodiče. Na Gymnáziu Českolipská v Praze uspořádali anketu, ve které osmdesát procent rodičů vyjádřilo preferenci, aby jejich děti jezdily na kurzy mimo české hory. „Rodiče jsou ochotní zaplatit více za jistotu kvalitního sněhu,“ popisuje organizátor lyžařských kurzů na gymnáziu Michal Suchánek.

Základní škola Mendelova v Praze už proto od roku 2018 jezdí v zimě výhradně do zahraničních středisek. Příští rok jede na kurz do Innerkremsu v Rakousku. „Hlavním důvodem, proč jsme začali jezdit do zahraničních středisek, byl nedostatek sněhu v českých areálech. V Rakousku navíc najdeme lepší podmínky na lyžování a delší sjezdovky,“ vysvětlila ředitelka školy Martina Thumsová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Fialově účtu X se po hackerském útoku objevily falešné příspěvky

Účet premiéra Petra Fialy (ODS) na síti X byl napaden, v úterý ráno se na něm objevily falešné příspěvky, sdělila mluvčí vlády Lucie Michut Ješátková. Zmíněné příspěvky lživě informovaly třeba o útoku na české vojáky ruskou armádou nebo odvetách za americká cla. Falešné příspěvky se objevily i na účtu koalice SPOLU. Spolupracovníci premiéra pracují na analýze útoku.
07:46Aktualizovánopřed 4 mminutami

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
před 1 hhodinou

Kriminalisté udělali razii kvůli zbrojním zakázkám pro Ukrajinu, píše Odkryto.cz

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na konci března zasahovali na několika místech Česka v souvislosti se zbrojními zakázkami, které vyšetřují ukrajinské úřady. Rozsáhlá razie se odehrála na základě justiční spolupráce s Ukrajinou. S odvoláním na informace z NCOZ a Městského státního zastupitelství v Praze to v úterý uvedl server Odkryto.cz.
před 1 hhodinou

Švédsko předložilo výhodnější nabídku na pronájem gripenů, uvedl resort obrany

Česká republika obdržela od Švédska novou nabídku na prodloužení využívání letounů JAS-Gripen. Armáda by po roce 2027 mohla využívat dvanáct letounů místo nynějších čtrnácti, za pronájem, servis a výcvik by podle současného kurzu Česko zaplatilo 16,65 miliardy korun včetně DPH. Ministerstvo obrany sdělilo, že aktuální nabídka je cenově asi o čtvrtinu výhodnější než dřívější návrhy, s nimiž nebylo spokojeno. Nyní nabídku vyhodnocuje.
před 1 hhodinou

„Úsměv od ucha k uchu.“ Hudebník Pokáč vzpomínal na Annu Slováčkovou

Na spolupráci s Annou Julií Slováčkovou hudebník Jan Pokorný alias Pokáč vzpomíná rád. Natočili spolu píseň na podporu dětí s onkologickým onemocněním. Očekával jsem, že mě pošle do háje a ona napsala, že je to skvělé, že ji to baví a že do toho půjde, popsal v Událostech, komentářích Pokorný. Slováčková podle něj měla jednoznačně pozitivní přístup k životu. Úsměv od ucha k uchu a naprosto bezedná chuť žít tady a teď, popsal osobnost Slováčkové písničkář. Zpěvačka a herečka o víkendu podlehla rakovině, bylo jí 29 let.
před 3 hhodinami

Přiklonit se k Rusku? V pravoslavné církvi panuje rozkol, zjistili Reportéři ČT

V české pravoslavné církvi se odehrává boj o to, jestli se přikloní více k Rusku. Rozkol, který v organizaci panuje, sledují i úřady. Situace je podle nich vážná a jde o bezpečnost země, obávají se posilování ruského vlivu v rámci této církve u nás. Situaci mapovali Reportéři ČT, kteří se dostali také na akci, kde arcibiskup Michal Dandár – bývalý agent komunistické Státní bezpečnosti – slavil deset let ve funkci. Po jeho boku se objevil například duchovní, o jehož klášter se zajímají ukrajinské bezpečnostní složky kvůli prokremelské propagandě. Šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka už v minulosti řekl, že se arcibiskup Michal a řada lidí kolem něj kloní k moskevskému patriarchátu. Mluvčí duchovního ale uvádí, že československá pravoslavná církev není pod žádným vedením té moskevské.
před 3 hhodinami

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
před 4 hhodinami

Města a obce trápí toulavé kočky. Petice žádá jejich povinné čipování

Toulavé kočky představují problém, který trápí řadu měst a obcí. Kolik takových zvířat je, není jasné. V tuzemsku se totiž neevidují ani počty těch, které žijí v domácnostech. I kvůli lepší evidenci by měly kočky v příštích letech povinně dostávat čipy. Příslušný zákon teď projednává i Evropská unie. U psů přitom stejné nařízení platí už pět let.
před 4 hhodinami
Načítání...