Jehličí začalo maskovat armádu před 60 lety. Vydrželo i po revoluci

Maskovací polní stejnokroj vzor 60, známý jako „jehličí“, tvořil zhruba čtvrt století základ výstroje Československé lidové armády a uplatnil se třeba i mezi trampy. Zelenou uniformu s typickým potiskem připomínajícím jehličky ze stromů, která byla oficiálně zavedená k 1. lednu 1965, občas využívala ještě armáda samostatného Česka.

Československo nebylo jedinou zemí, která při vývoji maskovací uniformy po druhé světové válce namísto různobarevných skvrn sáhla po vzoru tvořeném krátkými tmavými čárkami na zeleném pozadí. Ve své době vypadali na první pohled stejně hlavně vojáci ze západního křídla Varšavské smlouvy. Jako první uniformy tohoto designu už na konci 50. let oblékli příslušníci Polské lidové armády, kde se vzoru říkalo „deszczyk“ (deštík), a v podobné době jako ČSSR zavedla tyto maskáče i východoněmecká Národní lidová armáda.

Právě v Německu, tedy tom meziválečném, lze vysledovat původ kamufláže s malými souběžnými čárkami. Objevil se na začátku 30. let u ještě přednacistického reichswehru, kde ale zelené čárky jen doplňovaly tříbarevnou kamufláž tvořenou skvrnami šedobéžové, zelené a hnědé barvy, a to ještě ne na celé ploše. Vzor se v drobně se lišících podobách objevoval i za druhé světové války, uniformy v této úpravě nosili například výsadkáři. Po konci války německé stejnokroje jako kořistní materiál využívala i československá armáda.

Nová doba si žádá nové uniformy

Ta od poloviny 50. let začala připravovat nový polní stejnokroj, který by nahradil nejen široké spektrum oděvů druhoválečného původu, ale také zelenou uniformu používanou s drobnými obměnami od časů první republiky. Stejnokroj 21 měl řadu nevýhod – sukno bylo příliš drsné, materiál snadno promokl, vojáci se v něm necítili příliš pohodlně a ani příliš nemaskoval. Českoslovenští výstrojní odborníci proto ve spolupráci s NDR i Sovětským svazem začali chystat novou uniformu. Vyvíjel se nejen potisk, ale také střih.

Prototypy nového polního stejnokroje byly hotové v roce 1958 a v létě následujícího roku se konaly vojskové zkoušky u jednotek různého zaměření: od motostřelců přes ženisty, dělostřelce a výsadkáře až po průzkumníky. U útvarů byla vždy vystrojena jedna četa nebo rota novým stejnokrojem včetně nových bot, zatímco zbytek měl stávající uniformu. Testy ukázaly, že nová uniforma je mnohem lepší než dosavadní, výhrady byly jen k čepici, která se příliš nehodila do zimy, takže ve výstroji nakonec zůstala i zelená ušanka.

Maskáče typu "jehličí"
Zdroj: Profimedia/Pavel Khol

Je poměrně paradoxní, že zatímco střih uniformy byl víceméně jasný, nějakou dobu trvalo, než se našel optimální design maskování. Polní stejnokroj vzor 60 totiž měl zprvu dokonce tři barevné varianty. Kromě později vítězného „jehličí“ to byla čistě zelená uniforma uvažovaná pro použití u ministerstva vnitra a také strakatá varianta potištěná plochami tmavě hnědé, zelené, pískové a žluté barvy, které se říkalo „mlok“. Ta se ale používala jen do roku 1966 a přebytky nakonec zamířily do Jižní Ameriky nebo na Blízký východ.

Stejnokrojový předpis z roku 1964 uvádí jak variantu s čárkovaným potiskem („jehličí“), tak variantu s kamuflážním potiskem („mlok“), nicméně v ilustracích je jen „jehličí“, které se v té době už několik let objevovalo u jednotek napříč republikou. Dodávky nové uniformy začaly v roce 1960 (odtud získala označení), přestrojení naprosté většiny útvarů bylo hotové o pět let později. Základ nového stejnokroje tvořily kalhoty, blůza, kabát zvaný kongo a čepice se štítkem.

Originální maskování

Maskovací vzor přitom netvořily hnědé čárky na čistě zeleném pozadí, jako tomu bylo ve východoněmecké nebo polské armádě. Československá verze kamufláže měla pod natištěnými jehličkami jako základ plochy tvořené několika odstíny zelené barvy, během mnoha let výroby se ale vyskytovaly i šarže, kde různé zelené téměř splývaly. Látka také měnila barvu při praní, a často se tak na první pohled zdá, že pod „jehličím“ je látka jen zelená.

Během výroby se vyskytlo několik odlišných verzí střihu, hlavně podle toho, pro koho byla uniforma určená. Zvláštní verzi kalhot a blůzy s více kapsami měli výsadkáři. Ti měli i oboustranný baret – z jedné strany červený a z druhé „jehličí“. Drobné odlišnosti (třeba ve tvaru chlopní kapes) dostávala zprvu i varianta pro pohraničníky. Existovala i ženská verze kalhot se zapínáním na boku nebo sukně s tímto vzorem. Pro vysoké důstojníky se dokonce vyráběla brigadýrka s maskovacím potiskem.

Maskáče typu "jehličí"
Zdroj: Profimedia/Pavel Khol

„Jehličí“ bylo základní polní uniformou Československé lidové armády (ale i pohraniční stráže nebo komunistických Lidových milic) až do 80. let. Teprve v roce 1985 přišla nová, čistě zelená uniforma, která ale byla spíše krokem zpět – a to nejen kvůli barvě, ale také střihem, zejména kalhot. Ještě koncem 80. let se chystal nový maskovací stejnokroj, dočkala se jej ale až v roce 1995 armáda samostatného Česka. Stejnokroj vzor 60 ale česká armáda využívala ještě mnoho let poté, třeba při některých cvičeních jej oblékali „agresoři“.

Dnes se „jehličí“ těší oblibě u členů klubů vojenské historie, najde se také mezi hráči airsoftu, a občas se dá dokonce potkat na ulici jako módní doplněk. Kromě kusů z pomalu docházejících armádních přebytků se dají pořídit i nově šité repliky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 2 mminutami

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 28 mminutami

Úhyn krav na Chomutovsku potrestal soud vězením a podmínkou

Krajský soud v Ústí nad Labem poslal ředitele farmy v Krušných horách, kde zemřely nejméně desítky krav, na šest let a devět měsíců do vězení a zakázal mu chov zvířat po dobu deseti let. Jednateli firmy vyměřil dva roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Firma má zaplatit 4,5 milionu korun. Rozhodnutí není pravomocné. Soud poprvé rozhodl o sedmi a pěti letech vězení na podzim 2023, případ mu vrátil odvolací soud k opětovnému projednání.
10:33Aktualizovánopřed 43 mminutami

Jsme připraveni USA nabídnout podíl na fungování Rádia Svobodná Evropa, řekl Lipavský

„Jsme připraveni americké straně nabídnout, že s nimi budeme mluvit o tom, že bychom se podíleli na fungování tak, jako se Evropa podílí na své bezpečnosti,“ uvedl v 90’ ČT24 ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) v souvislosti se situací Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Dodal, že bude otázkou let, než se nastaví procesy financování. Ředitel RFE/RL Stephen Capus řekl, že slyší slova podpory nejen z Evropy, ale i z řad amerického Kongresu.
před 55 mminutami

Čtyři lidé v Dolních Břežanech se otrávili oxidem uhelnatým, jeden zemřel

Záchranáři dopoledne vyjížděli do Dolních Břežan u Prahy ke čtyřem lidem, kteří se otrávili oxidem uhelnatým. Jeden muž na místě zemřel, další pacienti skončili v nemocnicích. Podle policejní mluvčí Michaely Richterové se událost stala v jednom z rodinných domů. Server Novinky uvedl, že šlo o členy rodiny, Richterová to nepotvrdila ani nevyvrátila. Okolnosti případu policisté prověřují.
11:43Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Z vykolejeného vlaku v Olomouci vyteklo čtyři sta litrů nafty

Při středečním vykolejení osobního vlaku na železničním přejezdu nedaleko nákupního centra Šantovka v Olomouci vyteklo z proražených nádrží soupravy zhruba čtyři sta litrů pohonných hmot. Nedaleký Mlýnský potok a řeku Moravu zatím nafta neznečistila. Policie vykolejení vlaku prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, zjistila ČT.
před 1 hhodinou

Arktický vzduch přinese ochlazení

Po teplém čtvrtku a pátku beze srážek se v Česku na víkend výrazně ochladí s tím, jak do Evropy začne od severu proudit arktický vzduch. Teploty přes den se budou o víkendu držet i hluboko pod deseti stupni Celsia, v noci může mrznout. Přeháňky mohou být i sněhové. Podobné to bude i na začátku příštího týdne, teplejší počasí by se mohlo začít vracet od středy, předpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 5 hhodinami

Roste počet lidí pobírajících náhradní výživné. Může za to větší informovanost

Počet příjemců náhradního výživného meziročně vzrostl o necelých patnáct procent, zvýšila se i průměrná vyplacená částka na dva tisíce korun měsíčně, potvrdil ČT Úřad práce. Podle odborníků se okruh osob rozšiřuje zejména díky širšímu povědomí o této dávce. Náhradní výživné stát vyplácí na nezaopatřené děti, kterým jeden z rodičů nehradí soudem stanovené výživné. Částka činí maximálně tři tisíce korun měsíčně.
před 7 hhodinami
Načítání...