Je to reakce na dlouhodobá veřejná vystoupení, uvedl rektor k odvolání děkana Ševčíka. Ten odmítá, že by fakultu poškozoval

90' ČT24 – Odvolání děkana Ševčíka (zdroj: ČT24)

Není to reakce na jeden či dva body, ale na dlouhodobý průběh. Některá veřejná vystoupení děkana Miroslava Ševčíka vzbuzovala negativní reakce a já jsem mu to vytýkal, uvedl v pořadu 90' ČT24 rektor VŠE Petr Dvořák. Zdůraznil, že nejde o názory, ale o formu a způsob, kde jsou pronášeny, což na školu hází negativní světlo. Ševčík v pořadu uvedl, že velmi silnou roli hrají média, která o něm šíří nepravdivé informace. Odmítl, že by poškozoval zájmy vysoké školy a zmínil, že petici proti jeho odvolání podepsalo desetkrát více lidí než pro jeho odvolání. Už dříve uvedl, že je připraven se proti rozhodnutí bránit právní cestou.

Akademický senát Vysoké škole ekonomické (VŠE) v Praze v pondělí hlasováním umožnil rektorovi univerzity Dvořákovi odvolat Miroslava Ševčíka z funkce děkana Národohospodářské fakulty (NF) VŠE. Návrh v tajném hlasování na mimořádném jednání univerzitního akademického senátu podpořilo 20 z 26 přítomných senátorů. Šest senátorů se vyjádřilo proti.

Dvořák v Devadesátce ČT24 uvedl, že si ještě vyslechne vyjádření akademického senátu národohospodářské fakulty, která v minulosti Ševčíka podpořila. „Vyjádření fakulty budu brát v úvahu. Budu se zabývat tím, co mi k tomu fakultní senát sdělí, a na tomto základě se definitivně rozhodnu,“ podotkl Dvořák s tím, že ale stanovisko na základě dřívějších jednání zná.

„Už tehdy jsem neslyšel důvody, které by mě vedly k tomu, že bych své rozhodnutí měl měnit.“ Dodal však, že nyní nechce předjímat definitivní rozhodnutí.  

Znovu zdůraznil, že v případě Ševčíka nejde o reakci na konkrétní výrok, ale dlouhodobý průběh. „Pan děkan v tom pokračoval i ve chvíli, kdy slyšel tu reakci zevnitř školy i z prostředí mimo školu,“ uvedl Dvořák a dodal, že se snažil a hledal cesty, které by k tomuto řešení nevedly. 

„Je to bezprecedentní řešení, z něhož radost nemám, a snažil jsem se přimět děkana, že ve chvíli, kdy je v takové funkci, tak by měl nést odpovědnost,“ uvedl s tím, že Ševčíkovi opakovaně říkal, že by měl fakultu spojovat, otevírat jiným školám, a nikoliv izolovat. „Pokud ta reakce nepřišla, tak to logicky vedlo k tomuto konci.“

Podotkl, že ačkoliv má primárně rozhodnout fakulta, jsou chvíle, kdy do toho musí vstoupit rektor. „Je to ten systém rovnováh a brzd, které to mají vyvažovat.“

Ševčík: Kritiku odmítám

Ševčík v pořadu zmínil, že velmi silnou roli na jeho obrazu hrají média. „Bohužel, ten mediální obraz začal být negativní poté, co PR oddělení o mně od nástupu do funkce na Twitteru a dalších sociálních sítích šíří nepravdivé záležitosti.“ 

V souvislosti se svými výroky, které pronesl během loňské zářijové demonstrace na Václavském náměstí, kdy mimo jiné označil premiéra Petra Fialu (ODS) za hňupa, zmínil, že jeho slova jsou možná trochu expresivní, ale ne vulgární, a navíc šlo o bezprostřední reakci.

„Premiér Fiala vystoupil proti účastníkům demonstrace a řekl, že jsou proruští trollové, a já proruský troll nejsem,“ uvedl Ševčík a dodal, že výroky politiků jsou mnohdy sprostší. Zmínil také, že se za tyto výroky omluvil. „Já jsem si popel na hlavu nasypal, já jsem se za expresivitu tohoto výroku na půdě akademického senátu naší fakulty omluvil.“

Podotkl rovněž, že toto veřejné vystoupení proběhlo v jeho volném čase, v neděli, a nebylo na půdě školy. „Je pravdou, že na jedné demonstraci mě uváděli jako děkana, ale já jsem vždy upozorňoval na to, že tam vystupuji jako soukromá osoba, jako ekonom.“  

Ševčík odmítá důvod odvolání, že závažným způsobem neplní své povinnosti či poškozuje zájem vysoké školy. „Budu zvědavý, jak se bude dokazovat to, že závažně poškozuju zájmy a dobré jméno fakulty, ano, někteří jsou proti mně, ale je spousta lidi, kteří mě podporují,“ uvedl s tím, že se jej zastávají i významní profesoři, bývalý prezident či bývalí ministři. „Je to o tom, že kritizuju vládu. A to se asi v současné době nemůže.“

Dodal však, že pokud bude odvolán, tak v následující volbě na děkana kandidovat nebude. V souvislosti s tím, že škola čelí odlivu studentů, Ševčík zmínil, že to je proto, že je složitá. 

Dolejší: Divím se, že to trvalo tak dlouho

Podle analytika serveru Seznam Zprávy Václava Dolejšího však profesoři a učitelé, kteří školu opustili, tvrdí pravý opak. „Tvrdí, že laťka a podmínky pro příjímací řízení byly zmírněny.“ 

V souvislosti s tím, jaká se tomuto tématu dává pozornost, obdivuje Ševčíka, že se stále drží. „Řekl bych, že to tu fakultu zásadně poškozuje, o čemž svědčí to, že někteří firemní partneři, poradenské firmy a banky, kteří sponzorují VŠE, od ní dávají ruce pryč.“

Dolejší rovněž dodal, že Ševčík celou kauzu staví tak, že je obětí cenzury a je pošlapána svoboda slova, ale „fatální je, že snížil akademickou úroveň své fakulty. Nejde jen o studenty, ale zásadnější je, že odešli vynikající učitelé. Ti, co přišli poté, takové úspěchy nemají. To mi přijde jako nejsilnější argument. Divím se, že to tolik let trvalo,“ uvedl analytik.

Dodal, že proti Ševčíkovu obhroublému chování protestovali studenti už v roce 2013, po první vlně odchodu vyučujících. „Divím se, že tehdejší rektor nezasáhl.“ Podotkl, že si Ševčík z fakulty udělal svoji pevnost, přišli tam lidé, kteří mu jsou zavázáni. „V devítičlenném akademickém senátu jej sedm lidí bezmezně podporuje,“ konstatoval.