Jak jdete nahoru, žen ubývá, říká Šimáčková. Na Ústavním soudu chce místo sebe nástupkyni

27 minut
Interview ČT24: Kateřina Šimáčková o právu i soudech
Zdroj: ČT24

Ústavní soud je po odchodu Kateřiny Šimáčkové k Evropskému soudu pro lidská práva nekompletní. Nového člena bude vybírat prezident. Šimáčková v Interview ČT24 sdělila, že by si přála, aby ji nahradila další žena. Mluvila také o tom, co si představuje pod pojmem „mužské právo.“

Po konci Šimáčkové zůstane v obsazení Ústavního soudu jen jedna žena. Šimáčková si přeje, aby na uvolněné místo přišla další žena, protože obecně považuje za důležité respektovat rovnoprávné zastoupení.

„V justici máme šedesát procent žen, soudkyň. A jak jdete nahoru po těch kariérních žebříčcích, tak žen ubývá. Asi není úplně nezbytné, abychom hledali stoprocentní balanci, ale v českém právnickém prostředí je velké množství talentovaných, pracovitých, viditelných žen. Přijde mi líto, že by u Ústavního soudu zůstala jen jedna, byť si místopředsedkyně Milady Tomkové hluboce vážím,“ vysvětluje. V pořadu zmínila, že by místo sebe doporučila například Barbaru Havelkovou, Danielu Zemanovou či Věru Gavlasovou.

Šimáčková používá pojem mužské právo, v němž podle ní žijeme. Napsala o tom i knihu a připravuje další. „Ukazujeme na to, že pravidla sice vypadají neutrálně, ale zasahují různým způsobem do životů mužů a do životů žen. A právě na ženy, které se věnují například pečovatelským profesím nebo péči v rodinném životě, právo nebere zdaleka takový zřetel jako na průměrného a ještě privilegovaného muže, pro kterého jsou ta pravidla primárně připravována,“ uvedla.

Uvědomila si to například u případu, v němž mimochodem se svojí kolegyní z Ústavního soudu Tomkovou hlasovala každá jinak. Případ se týkal pracujících cizinek s dlouhodobým pobytem, které při porodu i s dítětem vypadnou ze systému veřejného zdravotního pojištění. Jiné soudy prý shledaly, že je to nespravedlivé, Ústavní soud ale podle Šimáčkové rozhodl v neprospěch žen s tím, že otázky sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění náleží zákonodárcům.

Ovlivnili ji političtí vězni

„Když v zákonodárném těle máte zejména muže, lidi z bohatší nebo privilegovanější skupiny, kteří třeba celý život dělají politiku, tak mimo jejich rámec soustředění jim mohou uniknout některé případy. A opravdu si myslím že zrovna ty ženské otázky někdy unikají,“ doplnila.

Šimáčková teď míří do Evropského soudu pro lidská práva, je podle ní důležité, aby tam Česko mělo dobré i ženské zastoupení. Věří, že tam bude dělat dobrou práci pro Evropu i pro Česko.

Soudkyně při nástupu k Ústavnímu soudu řekla, že ji ovlivnili dva soudci, političtí vězni Antonín Procházka a Zdeněk Kessler. „Ti lidé ve svém životě prokázali, že svoboda a lidská práva pro ně nejsou jen slova, ale dokázali za to ručit svým osobním osudem,“ myslí si. Současná generace soudců podle ní už takové „velké příběhy“ nenabízí, může ale nabídnout pracovitost a empatii.

Je Ústavní soud nezávislý?

Empatie podle ní ale měla „přestávku“ třeba v případu autistické dívky v ústavu, která byla znásilňovaná pacientem, kdy soud rozhodl, že nemá nárok na tak vysoké odškodné, protože není schopná kvůli handicapu pochopit, co se jí stalo. Podle Šimáčkové to je v demokratické společnosti nepřijatelné. Podle ní může být důvodem takového rozhodnutí zaměření soudů pouze na trest a pachatele, nikoliv na civilněprávní otázky, což je právě odškodnění. Zároveň ale dodala, že se to v poslední době mění a soudy zdůrazňují pozici poškozeného.

Obavu o nezávislost Ústavního soudu prý nikdy neměla, souvisí to prý s dobře nastaveným způsobem ustanovení soudců. „To znamená, že to není jedna politická síla, která by je vybírala,“ uvedla s tím, že je tady korekce Senátem, což znamená, že neprojde jednoznačně politický kandidát konkrétního prezidenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

MotoGP čelí náporu fanoušků. S kolonami je třeba počítat, zní od policie

Masarykův okruh u Brna ráno a dopoledne čelil silnému náporu fanoušků MotoGP, doprava v okolí kolabovala. Na příjezdových trasách se tvořily kolony a problém byl i s parkováním. Zdržení na D1 činilo ještě po poledni ve směru od Brna ke Kývalce až 25 minut. Odpoledne se situace uklidnila, komplikace se ale čekají při odjezdu návštěvníků a v neděli. Policie je proto vyzývá, aby počítali se zdržením a vyrazili dřív. Velký počet fanoušků zaměstnal také zdravotníky. V jejich péči skončilo během akce sto lidí.
12:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 5 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
před 10 hhodinami

Povrchové prameniště bude pitnou vodou zásobovat celý Libňatov

Dobrovolníci roky udržovali a čistili povrchové prameniště v Libňatově na Trutnovsku. Voda z něj však tekla bez užitku do potoka. Nyní se to obec rozhodla změnit. Voda je totiž velmi kvalitní, a tak ji začala využívat jako pitnou. Přes čerpací stanici míří voda z místního prameniště do asi dvou stovek libňatovských odběrných míst, kompletně pak bude obec zásobována během několika týdnů. Po přepojení by zde měli vyrábět vodu za desetikorunu, zatímco nyní ji kupovali za necelých 25 korun. Úspora pro obec má být přibližně čtvrt milionu ročně.
před 10 hhodinami

Málo ryb v moři nebo spláchnuté brýle. Cestovní kanceláře řeší kuriózní stížnosti na zájezdy

Spláchnuté sluneční brýle, málo ryb v moři nebo černoši na pláži v Africe. České cestovní kanceláře už obdržely první reklamace letních dovolených. Jak ale upozorňuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), dvě třetiny stížností jsou neoprávněných. Mezi nimi jsou i ty kuriózní. Cestovní kanceláře upozorňují, že problémy by měli lidé řešit už na místě během dovolené.
před 12 hhodinami

Vesnických prodejen ročně zaniknou desítky, pomáhají jim dotace

Jen loni zavřelo 160 malých venkovských obchůdků. Na snahu je podpořit tak letos ministerstvo průmyslu a obchodu uvolnilo padesát milionů korun. Peníze mohou dostat provozovatelé v obcích do tří tisíc obyvatel a jen s jedinou prodejnou. A dotace vyčleňují i některé kraje, například na Vysočině nabízí podporu pro vesnice s méně než pětistovkou obyvatel. Kraj letos rozdělil zatím devět milionů.
před 13 hhodinami

Masarykův okruh v Brně čelil kvůli MotoGP prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelil v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků, což se projevilo také silným provozem v jeho okolí. Páteční tréninky byly poznamenány deštivým počasím, kvůli kterému zůstalo dopoledne uzavřené také největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli. Policisté tak směřovali motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Ficovi to budou chtít státy EU po blokaci sankcí vrátit, míní Farský

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) sice ustoupil, ale určitě neustoupil jen tak, něco si nechal slíbit. Dlouhodobě tím narušuje rozhodování v EU, řekl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou europoslanec Jan Farský (STAN) v souvislosti se schválením dalšího balíčku sankcí proti Rusku poté, co ho přestalo blokovat právě Slovensko. Podle Farského budou mít státy EU tendenci to Ficovi vrátit, protože svým postojem ohrožoval a omezoval jejich jednotu.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...