IKEM poprvé nepovede lékař. Novým ředitelem bude dosavadní ekonomický náměstek Stiborek

Novým ředitelem pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) bude od 1. ledna příštího roku dosavadní náměstek ředitele pro ekonomiku a provoz nemocnice Michal Stiborek. Jmenoval ho ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). IKEM je v počtu transplantací orgánů s 500 operacemi největším centrem v zemi. Dosud ho vedl Aleš Herman, který na vlastní žádost odešel do vedení zdravotnické skupiny Agel.

Pan Stiborek jako dlouholetý náměstek IKEMu velmi dobře zná fungování institutu. V tom vidím nesmírnou výhodu, neboť tím odpadne několikaměsíční seznamování s agendou, a bude se tak moci ihned po nástupu naplno chopit funkce.
Adam Vojtěch
ministr zdravotnictví

Nový ředitel Stiborek (50) v IKEMu pracuje od listopadu 2010, kdy nastoupil jako ekonomický náměstek. Před rokem 2000 působil ve společnosti Ernst & Young, kde se věnoval podnikovému poradenství, poté deset let pracoval ve vedení několika obchodních společností, mimo jiné Svit Zlín nebo Marila Balírny v Příbrami. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a MBA na Nottingham Trent University ve Velké Británii.

V čele IKEMu dosud vždy stáli přední medicínští odborníci, jako první akademik Prokop Málek (1971 až 1983) a poté Vladimír Kočandrle (1983 až 1990). Třináct let pak byl šéfem Karel Filip, odvolaný v roce 2004, poté se na místě ředitele vystřídali Rudolf Poledne, kterého v březnu 2006 odvolal ministr David Rath (ČSSD), a Štefan Vítko.

Od července 2007 vedl IKEM Jan Malý. V roce 2011 zvítězil ve výběrovém řízení na šéfa IKEMu kardiolog Aleš Herman. Ten ohlásil v polovině listopadu rezignaci, protože přijal nabídku ze soukromého sektoru.

Komise ocenila Stiborkův plán rozvoje

Do výběrového řízení na ředitele se přihlásilo pět zájemců, jednoho komise vyřadila kvůli nesplnění kvalifikačních předpokladů. Ministerstvo požadovalo mimo jiné návrh koncepce řízení a rozvoje IKEMu, vysokoškolské vzdělání minimálně v magisterském studijním programu a zkušenosti v řízení a ekonomice zdravotnictví.

O doporučení Stiborka výběrovou komisí informoval ve středu Zdravotnický deník. Výběrová komise složená z 22 představitelů odborných společností, profesních komor, vzdělávacích institucí, odborů a nemocnic Stiborka podle ministerstva podpořila většinou hlasů.

Výběrová komise podle Vojtěcha ocenila dobře připravený plán rozvoje IKEMu. „Myslím si, že nový ředitel by se měl mezi svými prioritami zaměřit na hladký přechod na DRG restart a soustředit se v této souvislosti na jednání se zdravotními pojišťovnami. Kromě toho zde bude v příštím roce zahájena strategická investice výstavby nových kapacit. Jeho klíčovým úkolem tak bude dohlédnout na její zdárnou přípravu a průběh,“ dodal ministr.

DRG restart je nový systém proplácení nemocniční péče, který chce ministerstvo začít zavádět od roku 2020. V příštím roce už budou nemocnice vykazovat náklady na jednotlivé pacienty stínově spolu se současným systémem, kdy jsou placeny paušálem.

Lékaři v konkurzu neuspěli

Dalšími zájemci o post ředitele byli podle Lidových novin další dva zaměstnanci IKEMu – přednosta Kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk, přednosta Kliniky hepatogastroenterologie a poslanec za ANO Julius Špičák – a také Marek Šetina, ředitel Komplexního kardiovaskulárního centra Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty UK, který předtím působil ve Fakultní nemocnici v Motole.

IKEM sídlící v pražské Krči se věnuje zejména léčbě srdečních onemocnění, diabetologii nebo experimentální medicíně. Jeho kardiocentrum ročně provádí přes 1300 operací včetně 40 transplantací srdce a jako jediné v republice transplantovalo pacientovi i umělé srdce.

Herman bude řídit Chrenkovu zdravotnickou síť

Dosavadní ředitel Aleš Herman institut vedl sedm let. Nemocnice za jeho působení postavila nový pavilon experimentální medicíny, chystá také stavbu dvou dalších pavilonů s akutním příjmem a 56 lůžky. Mají stát asi 750 milionů korun, hotovy by mohly být v roce 2020.

Zdravotnická skupina Agel, kam Herman odešel, je největším poskytovatelem zdravotní péče ve střední Evropě. Provozuje 22 nemocnic v ČR a na Slovensku, síť poliklinik, lékáren a laboratoří, distribuční společnosti a další specializovaná zdravotnická zařízení. Skupina, vlastněná podnikatelem Tomášem Chrenkem, zaměstnává přes 12 tisíc pracovníků. Vloni měla konsolidovaný zisk 782 milionů korun, meziročně stoupl o čtvrtinu.