Zpěvák Daniel Hůlka vrátil tento týden prezidentu Miloši Zemanovi medaili za zásluhy, kterou od něj převzal před čtyřmi lety. Státní vyznamenání mu zaslal poštou, protože osobně ho na Hradě nechtěli převzít. Hůlka to uvedl na svém Facebooku.
Hůlka vrátil státní vyznamenání. Na Hrad ho poslal poštou
Vrácení medaile zpěvák avizoval v polovině října a úmysl odůvodnil tím, že ho Zeman veřejně zesměšnil a že ho jako prezident zklamal. Reagoval tak na prezidentovo vyjádření v rozhovoru s Mladou frontou Dnes, kde hlava státu komentovala Hůlkovy názory na protipandemická opatření. „Pokud jde o jeho účast na protirouškové demonstraci, doporučuji mu, aby si dal studený a mokrý hadr na hlavu a stáhl se na nějakou dobu do soukromí,“ řekl tehdy Zeman.
Hůlku tím prezident podle dopisu zklamal jako člověk, přítel i jako prezident. Zemanovi vyčetl výroky související právě s opatřeními proti epidemii. Podle Hůlky je mnoho lidí nikoli svou vinou na pokraji osobního nebo firemního bankrotu, bojí se o svou budoucnost a jde jim „v podstatě o život“.
Vyznamenání jako cenné psaní
Hůlka chtěl původně ocenění přijít vrátit 28. října; tradiční ceremonie ale tento den kvůli koronaviru neproběhla a podle zpěvákových slov ho navíc na Pražském hradě nechtěli přijmout. „Prostřednictvím Kanceláře prezident republiky mi bylo sděleno, že nemají zájem přijmout ode mě vyznamenání osobně. Kancléř Vratislav Mynář mě telefonicky informoval, že vyznamenání ode mě nikdo nepřevezme a požádal mě, abych ho zaslal poštou,“ uvedl nyní na Facebooku.
Zpěvák medaili odeslal na Pražský hrad ve středu jako cenné psaní a Česká pošta ho už informovala, že zásilka byla doručena. Nyní čeká na doručení potvrzení o vrácení státního vyznamenání. Hůlka současně uvedl, že k vrácení ocenění se rozhodl proto, aby zdůraznil obsah svého nedávného otevřeného dopisu prezidentovi.
„Vrácení státního vyznamenání je mojí výzvou společnosti, aby nebyla lhostejná k tomu, jak čelní představitelé naší země jednají v době tzv. koronavirové krize a ničí lidské životy,“ napsal dále Hůlka, který se přitom v minulosti netajil svým přátelským vztahem k Zemanovi. Například na oslavu 70. narozenin mu přinesl křeslo.
Státní vyznamenání v minulosti vrátil například malíř Pavel Brázda, jemuž se nelíbilo působení prezidenta Václava Klause. Stejně se zachoval i režisér Jan Němec, kterému vadilo, koho Zeman oceňuje. Několik lidí pak vyznamenání odmítlo z rukou prezidenta Zemana převzít.