Havel z mého života nikdy úplně neodešel, říká jeho přítel Hádek

Události: Karel Hádek vzpomíná na Václava Havla (zdroj: ČT24)

Lidé si připomínají prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, který zemřel před třinácti lety. Na Havla vzpomíná i chemik a fotograf Karel Hádek, kterého minulý režim také perzekvoval. Spřátelili se v trutnovském pivovaru, kde Hádek pořídil jeden z nejslavnějších snímků bývalého prezidenta. Odkazu Václava Havla se věnoval i pořad 90' ČT24, jehož hosty byli Michael Žantovský a Ladislav Špaček.

Než se Havel stal prvním českým prezidentem, měl k němu Hádek blíž než mnozí jiní. Jako dělníci se potkali v trutnovském pivovaru v sedmdesátých letech.

„Vzniklo celkem rychle přátelství. Roli hrálo i to, že jsem si prokazatelně odseděl půl roku za podvracení republiky, tak jsem pro něho byl důvěryhodnou osobou,“ podotýká Hádek.

V pivovaru také Hádek zachytil jednu z Havlových nejznámějších momentek. Na fotografii je Havel zašpiněný, protože křemelina, kterou na snímku nese v pytli přehozenou přes rameno, se používá na filtrování piva a je strukturou podobná mouce, vysvětluje jeho tehdejší kolega. „Byla to taková příležitost ho tímto způsobem v rámci pracovního procesu vyfotit,“ dodává.

Právě pivovar byl hlavním zdrojem inspirace pro Havlovu slavnou divadelní hru Audience. „Tam je nejdůležitější myšlenka toho sládka, který v podstatě blázní a neví, co dělá. Co se týče samotné reality života v pivovaru, tak to bylo trochu o něčem jiném,“ poznamenal Hádek.

Havlovým kmotřencem

I po odchodu z pivovaru zůstali s Havlem přáteli. Jeho i jeho manželku Olgu Havlovou navštěvoval také na proslulém Hrádečku.

Když se ve svých 27 letech nechal Hádek z recese pokřtít, budoucí prezident mu šel za kmotra. „Po pokřtění, pochopitelně, je křtěné děťátko nezbytně nutné odnést do kočárku, takže za asistence estébáků mě Václav vynášel v náručí z kostela,“ vypráví Hádek.

„Spousta emocionálně silných věcí, které člověka potkají, se stávají součástí života. Součástí mého života se stalo i to, že Václav byl můj kamarád,“ říká Hádek. Prý z jeho života nikdy tak úplně neodešel.

Havel měl vizi, jeho odkaz žije dál a z jeho díla vycházíme dodnes, míní Špaček se Žantovským

Vzpomínání na Václava Havla se věnoval i pořad 90' ČT24. „Odkaz Václava Havla nemizí a je stále živý,“ podotkl na úvod pořadu jeho bývalý mluvčí Ladislav Špaček s tím, že i mladí lidé se o zesnulého státníka zajímají a k jeho osobě i jeho politice se hlásí i dnešní politici. Jeho tehdejší politiku označil na vlivnou a inspirativní.

Dnešní podoba České republiky, její demokracie, tuzemské zahraniční politiky a bezpečnosti podle diplomata, poradce prezidenta Petra Pavla a bývalého mluvčího a poradce Václava Havla Michaela Žantovského částečně vychází z obrovského díla, které Havel vykonal. „Členství v EU, v NATO, pevné ústavní instituce, svobodu projevu, lidská práva, to vše můžeme vysledovat k Václavu Havlovi,“ dodal.

Kdyby měl Havel projev v roce 2024, tak by podle Žantovského mluvil o krizi, o množících se projevech rozpadu mezinárodního uspořádání a jeho ohrožení z více stran. „Mluvil by ale i o naší krizi. Mluvil by o tom, jak je liberální demokracie čím dál více zpochybňována a ohrožena kvůli vzrůstající polarizaci, nezodpovědnosti, neinformovanosti a ztrátě odvahy politiků skutečně vést,“ shrnul bývalý diplomat.

90′ ČT24: Odkaz Václava Havla (zdroj: ČT24)

Havlův obrovský přínos politice byl podle Špačka v tom, že dokázal vystihnout to, co bylo v dané chvíli nejdůležitější, ale měl i vizi do budoucna. „Některé jeho projevy předstihly svou dobu. Vždycky uměl vidět dál,“ míní.

„Možná nebyl brilantní řečník, ale byl skvělý autor svých projevů,“ přitakává Žantovského slovům Špaček. Jeho bývalý mluvčí však vzpomínal i na to, jak si své projevy nechtěl nechat upravit a trval na každém slovíčku.

„Václav Havel tady stále je,“ míní také sochař a exprezidentův přítel Kurt Gebauer. „Byl neuvěřitelný prorok a básník politiky,“ řekl s tím, že ho obdivoval za to, že šel do politiky. Doufá, že se i nadále půjde v jeho stopách.

Načítání...