Haškův návrat se nekoná. Kněžínek odmítl návrh šéfa ČSSD na jeho jmenování do legislativní rady

Ministr spravedlnosti a šéf Legislativní rady vlády (LRV) Jan Kněžínek (za ANO) nechce, aby se bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek stal členem této rady. Žádosti ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se tak ministr rozhodl nevyhovět a materiál s návrhem Haškova jmenování stáhl. Ve čtvrtek o tom informoval mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

„V souvislosti s možným jmenováním JUDr. Michala Haška členem Legislativní rady vlády jsem posoudil všechny argumenty, které se objevily ve veřejném prostoru. Nakonec jsem se rozhodl žádosti prvního místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka nevyhovět a dnes jsem materiál s návrhem na jmenování JUDr. Haška členem LRV vzal zpět,“ uvedl Kněžínek, který předtím návrh sám předložil vládě.

„Oficiálně o kroku pana ministra spravedlnosti nevím a dozvídám se o stažení návrhu od novinářů. Počkám si na více informací, abych mohl případně dát svůj komentář,“ sdělil ve čtvrtek Hašek. Předseda ČSSD Hamáček uvedl pouze to, že o věci bude s Kněžínkem hovořit v pátek. 

Hamáček zdůvodňoval nominaci někdejšího poslance a bývalého místopředsedy sociálních demokratů do poradního orgánu vlády tím, že Hašek je předsedou legislativní rady ministerstva zemědělství a má zkušenosti z regionální samosprávy.

Haškovo jmenování kritizovali Piráti

Záměr jmenovat bývalého hejtmana do legislativní rady kritizovali opoziční Piráti. Upozorňovali na jeho kontroverzní minulost a nedostatečnou odbornost. Hašek na kritiku reagoval tím, že má za sebou 11 let legislativní praxe ve sněmovně a osm let praxe v krajské samosprávě včetně vedení Asociace krajů ČR. Zmínil také, že má řádně vystudovaná práva v Brně a rigorózní zkoušku ze Slovenska.

Právě okolnosti Haškova rigorózního řízení už před lety vzbudily pochybnosti. Bývalý hejtman Jihomoravského kraje ho absolvoval na fakultě v šestitisícovém slovenském Sládkovičovu, kterou jako děkan vedl slovenský sociálnědemokratický poslanec Mojmír Mamojka. Čeští akademici přitom fakultu opakovaně kritizovali za údajně nestandardní pravidla studia.

 Z vedení ČSSD Hašek odešel po takzvaném lánském puči, při němž se část vedení strany tajně sešla po volbách v roce 2013 s prezidentem Milošem Zemanem a pokusila se odstavit předsedu strany Bohuslava Sobotku od vyjednávání o vládě. Zeman Haška před lety označil za svého přítele. Hašek je jeho neplaceným poradcem pro regionální rozvoj.