Praha – Krize v Lidovém domě měla pro Michala Haška a Jeronýma Tejce hořký konec. Dva výrazní politici ČSSD, kteří po těsném volebním vítězství sociální demokracie usilovali o konec předsedy Sobotky, museli nakonec sami opustit stranické vedení. Stalo se tak přesně před rokem a svůj podíl na tom měl i fakt, že veřejnosti i kolegům opakovaně lhali o lánské schůzce s prezidentem Zemanem, která pokusu o Sobotkovo odstavení předcházela. A co dělají aktéři schůzky dnes: Čtyři jsou v politickém ústraní, jen Milana Chovance vzal Sobotka na milost, a dokonce by jej rád viděl jako prvního místopředsedu strany. Jak se to vše vlastně před rokem seběhlo? Připomene speciál ČT24 dnes od 17:30.
Lánská schůzka: Aktéři se Sobotky nezbavili a až na Chovance museli odejít
Když byly v sobotu 26. 10. 2013 sečteny volební výsledky, vznikla pro sociální demokracii rozporuplná situace. ČSSD se sice po sedmi letech v opozici stala vítězem předčasných voleb, získala ale jen 20,45 % hlasů s minimálním náskokem před druhým hnutím ANO. Večer se pak místopředsedové strany Michal Hašek a Zdeněk Škromach, šéf poslanců strany Jeroným Tejc, jihočeský hejtman Jiří Zimola a plzeňský hejtman Milan Chovanec setkali s prezidentem republiky Milošem Zemanem. Kromě samotných aktérů o schůzce v Lánech nikdo nevěděl.
Události mají rychlý spád
Den po volbách Michal Hašek vyzval Bohuslava Sobotku k rezignaci kvůli nízkému volebnímu výsledku. Tentýž požadavek dvěma třetinami hlasů zopakovalo odpoledne i předsednictvo, které Sobotku odvolalo z vyjednávacího týmu o složení vlády. Sobotka následně obvinil Haška ze snahy rozložit ČSSD v citlivé chvíli. Situaci komentoval z demonstrace, kterou na jeho podporu uspořádali příznivci strany na Hradčanském náměstí v čele s Jiřím Dienstbierem.
Partneři k sestavení vlády, Hnutí ANO a třetí KDU-ČSL, 29. října oznámili, že povolební vyjednávání chtějí vést s Bohuslavem Sobotkou, ačkoli není členem stranického týmu. Poslanci ČSSD ale do svého čela zvolili Jeronýma Tejce. Voliči jsou zmateni a situaci zamotávají i protichůdné výroky politiků. Michal Hašek v Interview ČT24 opakovaně odmítá lánskou schůzku jako fámu, i když Milan Chovanec tvrdí, že byl na schůzku pozván prezidentem republiky. Pod tlakem politiků i veřejnosti vydávají 30. října Hašek, Škromach, Tejc a Zimola prohlášení, ve kterém přiznávají, že se schůzky účastnili. ʺKategoricky odmítáme jakoukoli interpretaci této schůzky jako údajné přípravy tzv. puče v ČSSD,„ uvádějí na svoji obranu s tím, že se k mlčení o schůzce zavázali prezidentu republiky. Hradní kancléř Vratislav Mynář to ale odmítl. “Iniciativa nebyla na straně prezidenta," uvedl ve vysílání ČT24.
Po přiznání aktérů schůzky se jejich stranická křesla začínají kývat, vliv předsedy ČSSD naopak roste. Předseda Senátu Milan Štěch i Bohuslav Sobotka vyzývají všechny aktéry lánského jednání k rezignaci. Množí se nařčení, že tajná schůzka měla připravit stranický puč a zbavit předsedu strany vedoucí funkce. Předsednictvo ČSSD následně rozhoduje, že povolební vyjednávání povede Sobotka. Místopředseda Hašek se pak veřejnosti omlouvá za to, že lhal, a slibuje, že zváží svou rezignaci. Jihočeský hejtman Jiří Zimola odstupuje z předsednictva a na stranu předsedy ČSSD se postupně přiklánějí další a další krajské organizace, které vyzývají aktéry lánské schůzky, aby vyvodili odpovědnost. Rezignaci na funkci v předsednictvu oznamuje i Zdeněk Škromach.
Žádný smír, Tejc i Hašek mluví o štvavé kampani
Zbylí dva účastníci lánského jednání, kteří svoji účast čtyři dny zapírali, oznamují svůj odchod z vedení ČSSD 8. listopadu 2013. Oba ale trvají na tom, že se svým jednáním ničeho špatného nedopustili. Podle Jeronýma Tejce v těchto dnech došlo k umlčení názorové plurality, kterou mají představovat právě Sobotkovi kritici. „Odmítám normalizační slovník a metody likvidace vnitrostranických odpůrců, kterých jsme byli svědky,“ komentoval své odstoupení Tejc. Trvá zároveň na tom, že odpovědnost by měl vyvodit i Sobotka, protože předvolební kampaň stála na jeho osobě.
Ve stejném duchu odstupuje i Michal Hašek: „Téměř dva týdny jsme terčem nevídané mediální kampaně založené na fabulaci o lánském puči. Kampaň bohužel splnila účel a zakryla debakl sociální demokracie v předčasných volbách,“ uvádí Hašek s tím, že křeslo jihomoravského hejtmana si ponechá. „Budeme i nadále loajálními sociálními demokraty, kteří ctí programové zásady a sliby voličům,“ deklaruje za oba. Milan Chovanec, který byl na lánském jednání také přítomen a jako jediný schůzku prozradil, dává Sobotkovi svou funkci k dispozici, ten ho ve vedení ponechává.
Pozici Bohuslava Sobotky ve straně definitivně stvrzuje Ústřední výkonný výbor ČSSD, který 10. listopadu odsouhlasil pokárání Sobotkových oponentů a zrušil usnesení, které ho vyzývalo k rezignaci, a pověřuje ho jednáním o vládě. Odstoupení posledních aktérů schůzky a rozhodnutí ÚVV znamená konec otevřeného stranického rozkolu. Situace se zklidňuje a návrh na mimořádný stranický sjezd padá ze stolu. Dne 21. listopadu se Bohuslav Sobotka stává hlavním vyjednavačem jednání o nové koalici poté, co obdržel pověření od prezidenta republiky.
Co dělají aktéři lánské schůzky dnes?
Bohuslav Sobotka přežil stranické turbulence a stal se premiérem koaliční vlády. Milan Chovanec jeho důvěru neztratil a v Sobotkově kabinetu získal post ministra vnitra. Premiér ho nyní podporuje i v kandidatuře na post statutárního místopředsedy ČSSD. Statutárním místopředsedou se ovšem může stát i Sobotkův oponent Jeroným Tejc, který o pozici druhého muže strany rovněž projevil zájem. Poslanec Jeroným Tejc je nyní předsedou Ústavně právního výboru. Michal Hašek obhájil post hejtmana Jihomoravského kraje a kvůli souběhu funkcí se vzdal poslaneckého mandátu. Zdeněk Škromach dnes působí jako místopředseda Senátu ČR a stále otevřeněji mluví o své budoucí kandidatuře na prezidenta republiky. Poslední z účastníků lánské schůzky, Jiří Zimola, odešel ze sněmovny, ale nadále působí jako hejtman Jihočeského kraje.