Duha v dešti. Prahou prošel průvod hrdosti Prague Pride Parade

V Praze vrcholí festival LGBT komunity Prague Pride. Na pochod centrem metropole se po půl jedné vydal tradiční průvod hrdosti doprovázený alegorickými vozy, jeho tradičním cílem byla Letenská pláň, kam dorazil asi po hodině a půl. Na bezpečnost dohlížely desítky policistů, průvod si vyžádal dočasná omezení dopravy.

Účastníci průvodu hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) se na Václavském náměstí scházeli už od dopoledních hodin. Ve 12:45 se karnevalový průvod v tradičních duhových barvách vydal na pochod centrem města – ulicí Na Příkopě k náměstí Republiky a dále přes Čechův most na Letnou.

„Věříme, že letošní průvod bude opravdu velký, přestože počasí nám zatím úplně nepřeje,“ řekla před startem duhové kolony mluvčí festivalu Bohdana Rambousková (nad Prahou zrovna pršelo). Očekávala, že se karnevalového průvodu účastní minimálně stejně lidí jako loni, kdy se sešlo pětatřicet tisíc účastníků.

Vedle účastníků a sympatizantů pražské Pride se na Václavském náměstí objevili i její odpůrci, podle nichž by se měli lidé v pochodu bát božího hněvu. V Revoluční ulici se pak průvod potkal s několika extremisty. „Skupinka asi deseti lidí se snažila ten průvod zastavit, odclonili jsme je stranou a pokračuje se dál,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk. Odpůrci se pokusili účastníky průvodu napadnout.

UDÁLOSTI: Prahou prošel už devátý pochod Prague Pride (zdroj: ČT24)

Hřib, Šlechtová a Hromada

Pochodu se zúčastnil i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který tak vyjádřil podporu zástupcům sexuálních menšin – magistrát už v úvodu festivalu vyvěsil i duhovou vlajku. Festival letos připomíná historii hnutí za práva LGBT a spolek Prague Pride, jenž přehlídku a pochod pořádá, spolu s dalšími organizacemi podporuje uzákonění manželství i pro gaye a lesby. 

Ve sněmovně přes rok čeká na projednání novela občanského zákoníku, která to má umožnit, a Hřib normě vyjádřil před začátkem průvodu podporu: „Měla by přinést stejná práva a povinnosti všem.“ Poslanci rovněž dostali návrh, který naopak zakotvuje manželství jen jako svazek muže a ženy. 

Od loňska kráčí v čele průvodu trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé za podporu a prosazování rovných práv pro duhovou komunitu. Letos titul připadl herci Jiřímu Hromadovi, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou je pak poslankyně ANO Karla Šlechtová a druhým maršálem romský aktivista David Tišer. 

Na Letné čeká návštěvníky festivalu kulturní program s hudbou, taneční soutěží, ruským kolem nebo komunitními a klubovými zónami. Přesun tisíců účastníků z Václavského náměstí nad řeku si vyžádal také dílčí dopravní omezení a dočasné odklony některých tramvajových linek.