Dovolenou může ztrpčit krach cestovní kanceláře i chybějící pojištění

6 minut
Události: Jak vybírat cestovní kancelář
Zdroj: ČT24

Hlavní sezona dovolených ještě pořádně nezačala a stovkám lidí už ji kazí problémy s krachujícími cestovními kancelářemi. Zdaleka se to netýká jen těch malých. Objednané a zaplacené zájezdy zrušila třeba i německá FTI, třetí největší evropská kancelář. Dotkne se to skoro 180 tisíc jejích klientů.

Byla to dovolená, na kterou bude dlouho vzpomínat. Určitě ale ne v dobrém. Hned druhý den po příletu do Turecka se Kateřina Hradiská na recepci hotelu dozvěděla, že německá cestovní kancelář FTI, se kterou odjela, zkrachovala. Žádný delegát se s ní prý na místě nebavil.

Největší překvapení přišlo ale přímo na letišti. „Letenky jsme neměli zaplacené. Měli jsme jenom místenky v letadle, takže jsme si je museli na letišti zaplatit. Třináct tisíc pro dvě osoby,“ popisuje Hradiská.

Teď řeší náhradu za zakoupené letenky s německou pojišťovnou. Ta už ale avizovala, že vypořádání za zkrachovalou FTI může trvat i měsíce.

Podobné podmínky u unijních cestovek

Experti v podobných situacích turistům radí, aby sledovali, zda tuzemské cestovní kanceláře mají uzavřené pojištění pro případ úpadku. Bez něj nesmějí zájezdy nabízet. Certifikáty mají firmy většinou na svém webu. Jsou i na webu ministerstva pro místní rozvoj.

Seznam se neustále aktualizuje. „Klient, který si zakoupí zájezd u cestovní kanceláře, která skončí, se musí obrátit na pojišťovnu. Na českém trhu má klient jistotu, že dostane sto procent investovaných prostředků zpátky,“ říká poradce ministra pro místní rozvoj Stanislav Zíma.

Důležitý je také rozdíl mezi cestovní kanceláří a cestovní agenturou. Zatímco cestovní kancelář zájezd organizuje, agentura ho jen prodává. Informace o cestovní kanceláři ale agentura musí zákazníkovi poskytnout. Agentura nabízí zájezdy hned několika cestovek najednou. A to nejen těch se sídlem v Česku, ale i v cizině.

„Jestliže je pořadatel toho zájezdu ze zemí Evropské unie, tak podmínky budou podobné. Pokud je ze zemí mimo Unii, tak podmínky mohou být výrazně složitější,“ popisuje Zíma.

Při každé cestě za hranice, i do sousedních zemí včetně Slovenska, by lidé neměli také zapomínat na pojištění. Loni v létě cestovatelé hlásili nejvíc pojistných událostí z Egypta. Z celkového počtu jich byla téměř polovina. S velkým odstupem následovaly Turecko a Řecko.

Nejčastějšími zdravotními komplikacemi, které loni lidé na dovolených řešili, byly zažívací potíže, dále nachlazení a kožní onemocnění, včetně alergických reakcí nebo spálenin od slunce.

Dvě platební karty

Lidé také řeší, zda před dovolenou směnit peníze, nebo odjet do zahraničí jen s platební kartou. Po Evropě i podle finančních poradců stačí menší částka. Lépe by se lidé měli připravit na cestu mimo starý kontinent.

„Pokud Češi cestují třeba do Tuniska nebo nějaké asijské země či Jižní Ameriky, tak je třeba si tady rozměnit eura a dolary a ty až v dané zemi směnit za tamní měnu,“ radí finanční poradce z FinGo Jiří Fajt.

V současné době lidé pořídí jedno euro kolem 25 korun. Dolar přibližně o korunu levněji. V České republice jsou podle expertů výhodnější kurzy ve směnárnách než v bankách.

Při výběru nebo platbě v cizině je možné si zvolit českou či místní měnu. „Když platím nebo vybírám v lokální měně, tak kurz zajišťuje moje banka a ten bývá téměř ve sto procentech výhodnější,“ říká Fajt.

Na dovolenou do zahraničí odborníci doporučují mít kromě hotovosti také alespoň dvě platební karty. Kromě debetní je dobré mít také jednu kreditní.

I do Chorvatska by se měli lidé vybavit drobnou hotovostí, ideálně bankovkami nižších hodnot. Při výběru hotovosti by lidé měli upřednostnit bankovní, nikoliv anonymní bankomaty. V těch třeba v Chorvatsku si provozovatelé mohou počítat poplatek až třicet procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Částí Česka přecházejí silné bouřky, hrozí i přívalový déšť a kroupy

Severní polovinou Česka od úterního odpoledne přecházejí od západu silné bouřky, varovali meteorologové. Může foukat vítr s nárazy až 75 kilometrů v hodině, hrozí přívalový déšť a kroupy. K večeru budou bouře pokračovat na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
11:25Aktualizovánopřed 43 mminutami

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
před 1 hhodinou

Nový obchvat Lišova a Štěpánovic odlehčí dopravě o 15 tisíc aut denně

Řidiči mohou od úterního podvečera jezdit po novém obchvatu Lišova a Štěpánovic, kterým se tak denně vyhne až patnáct tisíc aut a tranzitní doprava. To byl hlavní důvod výstavby nové komunikace dlouhé 9,5 kilometru, na kterou se čekalo přibližně 40 let. Konečná cena narostla o 186 milionů korun na 1,16 miliardy kvůli úpravám nekvalitní vytěžené zeminy, uvedl při slavnostním uvedení do provozu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
13:31Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
před 4 hhodinami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 7 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 10 hhodinami
Načítání...