Dovolenou může ztrpčit krach cestovní kanceláře i chybějící pojištění

6 minut
Události: Jak vybírat cestovní kancelář
Zdroj: ČT24

Hlavní sezona dovolených ještě pořádně nezačala a stovkám lidí už ji kazí problémy s krachujícími cestovními kancelářemi. Zdaleka se to netýká jen těch malých. Objednané a zaplacené zájezdy zrušila třeba i německá FTI, třetí největší evropská kancelář. Dotkne se to skoro 180 tisíc jejích klientů.

Byla to dovolená, na kterou bude dlouho vzpomínat. Určitě ale ne v dobrém. Hned druhý den po příletu do Turecka se Kateřina Hradiská na recepci hotelu dozvěděla, že německá cestovní kancelář FTI, se kterou odjela, zkrachovala. Žádný delegát se s ní prý na místě nebavil.

Největší překvapení přišlo ale přímo na letišti. „Letenky jsme neměli zaplacené. Měli jsme jenom místenky v letadle, takže jsme si je museli na letišti zaplatit. Třináct tisíc pro dvě osoby,“ popisuje Hradiská.

Teď řeší náhradu za zakoupené letenky s německou pojišťovnou. Ta už ale avizovala, že vypořádání za zkrachovalou FTI může trvat i měsíce.

Podobné podmínky u unijních cestovek

Experti v podobných situacích turistům radí, aby sledovali, zda tuzemské cestovní kanceláře mají uzavřené pojištění pro případ úpadku. Bez něj nesmějí zájezdy nabízet. Certifikáty mají firmy většinou na svém webu. Jsou i na webu ministerstva pro místní rozvoj.

Seznam se neustále aktualizuje. „Klient, který si zakoupí zájezd u cestovní kanceláře, která skončí, se musí obrátit na pojišťovnu. Na českém trhu má klient jistotu, že dostane sto procent investovaných prostředků zpátky,“ říká poradce ministra pro místní rozvoj Stanislav Zíma.

Důležitý je také rozdíl mezi cestovní kanceláří a cestovní agenturou. Zatímco cestovní kancelář zájezd organizuje, agentura ho jen prodává. Informace o cestovní kanceláři ale agentura musí zákazníkovi poskytnout. Agentura nabízí zájezdy hned několika cestovek najednou. A to nejen těch se sídlem v Česku, ale i v cizině.

„Jestliže je pořadatel toho zájezdu ze zemí Evropské unie, tak podmínky budou podobné. Pokud je ze zemí mimo Unii, tak podmínky mohou být výrazně složitější,“ popisuje Zíma.

Při každé cestě za hranice, i do sousedních zemí včetně Slovenska, by lidé neměli také zapomínat na pojištění. Loni v létě cestovatelé hlásili nejvíc pojistných událostí z Egypta. Z celkového počtu jich byla téměř polovina. S velkým odstupem následovaly Turecko a Řecko.

Nejčastějšími zdravotními komplikacemi, které loni lidé na dovolených řešili, byly zažívací potíže, dále nachlazení a kožní onemocnění, včetně alergických reakcí nebo spálenin od slunce.

Dvě platební karty

Lidé také řeší, zda před dovolenou směnit peníze, nebo odjet do zahraničí jen s platební kartou. Po Evropě i podle finančních poradců stačí menší částka. Lépe by se lidé měli připravit na cestu mimo starý kontinent.

„Pokud Češi cestují třeba do Tuniska nebo nějaké asijské země či Jižní Ameriky, tak je třeba si tady rozměnit eura a dolary a ty až v dané zemi směnit za tamní měnu,“ radí finanční poradce z FinGo Jiří Fajt.

V současné době lidé pořídí jedno euro kolem 25 korun. Dolar přibližně o korunu levněji. V České republice jsou podle expertů výhodnější kurzy ve směnárnách než v bankách.

Při výběru nebo platbě v cizině je možné si zvolit českou či místní měnu. „Když platím nebo vybírám v lokální měně, tak kurz zajišťuje moje banka a ten bývá téměř ve sto procentech výhodnější,“ říká Fajt.

Na dovolenou do zahraničí odborníci doporučují mít kromě hotovosti také alespoň dvě platební karty. Kromě debetní je dobré mít také jednu kreditní.

I do Chorvatska by se měli lidé vybavit drobnou hotovostí, ideálně bankovkami nižších hodnot. Při výběru hotovosti by lidé měli upřednostnit bankovní, nikoliv anonymní bankomaty. V těch třeba v Chorvatsku si provozovatelé mohou počítat poplatek až třicet procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Samosprávy budou o změně rozpočtového určení daní s politiky dál jednat

Samosprávy neočekávají, že by se před podzimními volbami podařilo prosadit změnu rozpočtového určení daní, která by zvýhodňovala obce, jež vytvářejí příznivé podmínky pro podnikání. Budou jednat s politickými stranami, aby bylo možné takovou změnu přijmout po volbách, řekl předseda Svazu měst a obcí (SMO) František Lukl (STAN) po jednání se zástupci vlády. Ti uvedli, že nemají k úpravě výhrady, pokud bude neutrální vůči státnímu rozpočtu.
před 32 mminutami

Účty Fialy a SPOLU na síti X byly napadeny ze zahraničí

Účet premiéra Petra Fialy (ODS) na síti X byl napaden, v úterý ráno se na něm objevily falešné příspěvky, sdělila mluvčí vlády Lucie Michut Ješátková. Podvržené příspěvky se objevily i na účtu koalice SPOLU. Zmíněné příspěvky lživě informovaly třeba o útoku na české vojáky ruskou armádou nebo odvetách za americká cla. Fiala uvedl, že účty byly napadeny ze zahraničí. Případem se zabývá policie.
07:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ovečkin je reklamou, kvůli níž umírají lidé, říká Hašek

Hokejový útočník a moskevský rodák Alexandr Ovečkin dal 895. gól v NHL. Zlomil tak 31 let starý střelecký rekord kanadské hokejové legendy Waynea Gretzkého. Sportovec, jenž má blízko k ruskému vládci Vladimiru Putinovi, přijímal gratulace od mnoha sportovních celebrit, bývalý hokejový brankář Dominik Hašek mezi nimi však nebyl. „V době, kdy Rusko vede imperialistickou válku proti Ukrajině, jsem k tomu neviděl důvod,“ sdělil. Podle něj je Ovečkin „reklamou“, kvůli níž „umírají lidé“.
před 3 hhodinami

„Odstříhával mi černou kůži bez umrtvení.“ Plastický chirurg dluží na odškodném

Když jde někdo na plastickou operaci, obvykle proto, že chce na svém těle něco zlepšit. Úplně jinak to ale dopadlo s pacientkami plzeňského plastického chirurga Jana Boudy. Ten podle pravomocných soudních rozhodnutí tyto pacientky svým jednáním poškodil, a měly tak dostat vysoké odškodné. Jenže nedostaly nic. Lékař pod novou hlavičkou operuje dál. Pro Reportéry ČT natáčela Jevhenija Vachničenko.
před 4 hhodinami

Opatření proti slintavce a kulhavce způsobila na hranici dlouhou kolonu kamionů

Na slovenské dálnici D2 se před hraničním přechodem Brodské–Břeclav s Českem kvůli opatřením proti šíření slintavky a kulhavky v úterý dopoledne vytvořila zhruba 17 kilometrů dlouhá kolona kamionů. Informovala o tom v úterý slovenská policie, která později uvedla, že provoz už je bez omezení. Motoristé se při jízdě do Česka zdrželi také na přechodu Drietoma – Starý Hrozenkov.
11:31Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Bojoval na Ukrajině bez souhlasu prezidenta, čelí obžalobě

Pražský státní zástupce na konci března obžaloval Čecha, který se na Ukrajině účastnil bojů proti Rusům, zjistila ČT. Muž je obžalovaný z přečinu služby v cizích ozbrojených silách. Zároveň čelí obžalobě ze zločinu podpory a propagace terorismu, protože se dříve podle informací Seznam Zpráv snažil v Iráku zapojit do bojů proti Islámskému státu v řadách Strany kurdských pracujících (PKK), která je na unijním seznamu teroristických organizací. Hrozí mu až patnáct let vězení.
před 4 hhodinami

Švédsko předložilo výhodnější nabídku na pronájem gripenů, uvedl resort obrany

Česká republika obdržela od Švédska novou nabídku na prodloužení využívání letounů JAS-Gripen. Armáda by po roce 2027 mohla využívat dvanáct letounů místo nynějších čtrnácti, za pronájem, servis a výcvik by podle současného kurzu Česko zaplatilo 16,65 miliardy korun včetně DPH. Ministerstvo obrany sdělilo, že aktuální nabídka je cenově asi o čtvrtinu výhodnější než dřívější návrhy, s nimiž nebylo spokojeno. Nyní nabídku vyhodnocuje.
08:54Aktualizovánopřed 6 hhodinami

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
před 9 hhodinami
Načítání...