Češi obytňáky křižují Evropu. Zájem roste i přes vyšší ceny

Zájem o půjčení karavanů mezi Čechy roste. Oproti minulým sezonám mají půjčovny více obsazeno, a to hlavně na začátku července. ČT to potvrdila Asociace kempování a karavaningu. Podle ní vyrazí v letních měsících do zahraničí rekreanti na přibližně 7 500 cest ve zhruba 1 200 obytných vozech vypůjčených v České republice. Nejčastěji pak zamíří do Skandinávie, na jih Itálie nebo do Polska.

‚‚Letos vnímáme větší zájem o naše služby oproti minulým sezonám. Naše klasická cílová skupina jsou rodiny s dětmi,‘‘ uvádí Martin Hulín ze společnosti Karavany Česko. Obsazenost půjčoven se liší kraj od kraje. Zatímco v těch pražských hlásí téměř vyprodáno, v Ústí nad Labem mají termíny ještě volné.

Největší nápor půjčovny zažívají v čase letních prázdnin. Doba, kdy je ale třeba zajistit termín, se rok od roku posunuje směrem k zimním měsícům. ‚‚Karavan jsme rezervovali už na konci zimy a problémy s termíny nebyly. Loni jsme karavan objednávali v květnu, volný termín jsme sehnali až na září, ale alespoň byl za příznivější ceny než v plné sezoně,‘‘ podotýká Adéla z Prahy, která má s rezervací karavanů víceré zkušenosti.

Trend rezervování termínů se značným předstihem potvrzuje i Asociace kempování a karavaningu. ‚‚Minulý rok si zájemci rezervovali termíny na poslední chvíli, letos si rezervovali termíny na prázdniny už v lednu,‘‘ říká Roman Váňa ze jmenované asociace.

Podle provozovatelů půjčoven cestovatelé čím dál častěji vyrážejí s karavany do Skandinávie. Jedním z důvodů je, že například v Norsku neexistují žádná omezení, kde lze karavan zaparkovat a přespat v něm. Cestovatelé tak mohou kempovat „na divoko“, tedy nocovat, kde se jim zlíbí. Rekreanti vedle Skandinávie často volí i jih Itálie nebo Polsko.

Dva týdny za 60 tisíc

V případě, že se čtyřčlenná rodina rozhodne cestovat půjčeným obytným vozem 14 dní, cena půjčovného vychází průměrně na 63 tisíc korun. Navíc je třeba započítat ceny kempů a limit počtu ujetých kilometrů. V případě jeho překročení si některé půjčovny účtují poplatky za ujeté kilometry navíc.

‚‚Není to nejlevnější záležitost, k nám ale většinou chodí zájemci, kteří vědí, v jakých cenových relacích se půjčovné pohybuje, takže nejsou překvapeni," říká majitelka půjčovny Prokopovy obytňáky Denisa Prokop. „Pro naše zájemce je to většinou dlouhodobý sen,“ dodává a podotýká také, že přichází čím dál více úplných začátečníků s karavaningem.

Jak se ukazuje, zdražení služeb se nevyhnulo ani segmentu půjčoven obytných vozů. „Navyšujeme půjčovné zhruba o 15 procent. Je to nezbytné kvůli zvýšeným nákladům na nákup vozů,“ uvádí Martin Hulín z půjčovny Karavany Česko. Podle asociace by ale zdražování mohlo být i vyšší, vstupní náklady na pořízení a opravy vozidel se podle ní zvýšily až o 30 procent.

Raději vlastní nebo přestavěné

„Zvyšování cen jsme pocítili a nemám na mysli jen zvyšování cen karavanů, ale zvyšování cen obecně. Hodně jsme proto rozmýšleli, jestli dovolenou nezrušit. Nakonec jsme se rozhodli, že pojedeme, i když je to na hranici našich finančních možností,‘‘ komentuje situaci cestovatelka Adéla.

Podle asociace ale stále více lidí investuje do koupě svého vlastního vozu. Cena se v současnosti pohybuje kolem 2,5 milionu korun. I proto se čím dál větším hitem v Česku stávají přestavěné dodávky. Cena takové renovace vyjde svépomocí od desítek tisíc až po stovky tisíc korun.

Podle statistik ministerstva dopravy se počet registrovaných vozů zvyšuje ročně až o tři tisíce. Minulý rok bylo celkově registrovaných obytných vozidel 59 277, v roce 2022 pak 56 460.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 1 mminutou

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 31 mminutami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 1 hhodinou

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 1 hhodinou

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 10 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 10 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 11 hhodinami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...