Dodavatelé zlevňují energie, reagují na pokles cen u velkoobchodníků

Události: Ceny energií dál klesají (zdroj: ČT24)

Energetická společnost ČEZ zlevní dodávky elektřiny a plynu. Od léta sníží ceny energií pro 1,7 milionu stávajících zákazníků se smlouvou na dobu neurčitou. Nejprve v červnu zlevní plyn zhruba o sedmnáct procent, následně v červenci i elektřinu o devět procent. Od května firma zlevňuje i fixované produkty. Energie letos postupně zlevňují i další dodavatelé, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

Cena za dodávku plynu bez fixace tak u ČEZ domácnostem klesne od 1. června na 1479 korun za megwatthodinu (MWh) bez DPH. Cenu elektřiny bez fixace pak společnost sníží od začátku července v nejběžnější sazbě D02 na 3595 korun za MWh bez DPH.

„Tento krok nám umožňuje úprava naší nákupní strategie, díky které můžeme pokles velkoobchodních cen rychle promítnout i do snížení ceníků pro naše zákazníky již v polovině roku,“ uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec. Změna ceny bude podle něj automatická, zákazníci tak nebudou muset nic dělat.

Letos ČEZ potřetí zlevňuje také své fixované produkty. Od května sníží cenu elektřiny s dvouletým závazkem v průměru na 3124 korun za MWh bez DPH a cenu plynu v průměru na 1298 korun za MWh bez DPH. Zlevňovat budou i nabídky se smlouvou na tři roky.

Pokles ceny i o desítky procent a stovky korun

Ceníky od začátku letošního roku postupně snižují i další dodavatelé. Například společnost E.ON od května zlevnila asi 150 tisícům zákazníků plyn, a to v rozmezí o 13 až 21 procent. Kromě toho firma zlevňovala i své fixované tarify pro nové zákazníky. O stovky korun letos fixované produkty zlevňovala například také innogy, která nedávno potvrdila, že chystá ještě další úpravy cen. V dubnu zlevňovala elektřinu a plyn také společnost epet, od března snížila o 6,1 procenta cenu plynu Pražská plynárenská.

Nový produkt v závěru dubna představila také firma Centropol, která novým klientům nově nabízí fixaci ceny na jeden měsíc s měsíční výpovědní lhůtou. Měsíční tarif nyní nabízí například také Lama Energy. Někteří dodavatelé se zlevňováním vyčkávají, mimo jiné proto, že produkty nakoupili s předstihem za vyšší ceny.

Krátkodobá fixace

Nabídky společností se nicméně mohou i výrazněji lišit. Analytici proto doporučují důkladné porovnání. Největší zájem je teď o fixované produkty. „V tuto chvíli je nejvyšší čas fixovat, jelikož se už neočekává, že cena bude lepší,“ vybízí energetický analytik portálu Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák.

Zákazníkům, kteří se smlouvám na energie neradi věnují, analytici doporučují pojistit si aktuální ceny na více let. Výhodněji teď ale vyjdou krátkodobé závazky – třeba měsíční fixace.

Snižování cen je důsledkem postupného poklesu cen elektřiny a plynu na energetickém trhu, zejména z úvodu letošního roku. Megawatthodina elektřiny nyní na burze stojí 87,72 eura (zhruba 2203 korun), což je meziročně asi o čtyřicet procent méně. Ještě výrazněji, přibližně o padesát procent, klesla cena plynu na aktuálních 35,5 eura (přes 892 korun) za MWh. Od března sice energie začaly na trhu postupně zdražovat, v posledním týdnu ovšem zaznamenaly opět lehký pokles cen.

Načítání...