Dodavatelé energií zlevňují fixované produkty pro nové zákazníky

3 minuty
Události: Ceny energií
Zdroj: ČT24

Pokles ceny energií ve čtvrtek oznámila společnost ČEZ, která pro nové zákazníky od pátku zlevní fixované produkty. Snížení cen ohlásili také další velcí i menší dodavatelé elektřiny a plynu. Právě o fixované ceny energií je mezi spotřebiteli velký zájem. Při porovnání fixovaných produktů na dva roky se jedna kilowatthodina elektřiny zpravidla pohybuje od tří korun a čtyřiceti haléřů po tři koruny a osmdesát haléřů.

V minulém roce byly ceny energií vyšší než dnes a mnoho spotřebitelů zlevnění přivítalo. Pro nové zákazníky se nyní sníží cena fixovaných produktů, přičemž pokles se týká jak cen elektřiny, tak i plynu.

Mezi lidmi přitom roste zájem právě o produkty s fixací. Pomocí neoficiálních, takzvaných retenčních, nabídek se mohou lidé dostat na ještě nižší ceny. „Nefixované produkty patří mezi nejdražší,“ poznamenal energetický analytik portálu Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák.

„Pokud si zákazník sjedná nový akční produkt Plyn 26 a má spotřebu kolem 15 megawatthodin ročně, ušetří téměř 15 tisíc korun za rok,“ uvedla mluvčí ČEZu Alice Horáková. Cenu elektřiny společnost snižuje u jednoletých, dvouletých i tříletých produktů. „V porovnání s cenou, která byla v lednu 2024, se jedná v průměru o zlevnění o dvacet procent,“ doplnila.

Zlevňují i další dodavatelé

Ceny postupně snižují i další dodavatelé, což jim umožňuje výhodnější nákup energií na burze. Mluvčí Pražské energetiky Karel Hanzelka informoval, že firma v září zlevnila „v podstatě všechno“, přičemž u elektřiny došlo ke zlevnění o zhruba pětinu a u plynu o šestnáct procent.

Nové výhodnější nabídky fixovaných ceníků pro nové i stávající zákazníky společnost E.ON vydala letos minimálně třikrát, informoval její mluvčí Roman Šperňák.

Ceny se ale stále nedostaly na úroveň před energetickou krizí, přičemž podle analytiků to ani nelze očekávat. Do cenové hladiny příští rok promluví i zvýšení regulované složky, kterou Energetický regulační úřad oznámí koncem listopadu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 1 hhodinou

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 2 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 6 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 7 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 9 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 10 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 10 hhodinami
Načítání...