V České republice se po třech letech objevila nákaza ptačí chřipkou. Jde o vysoce patogenní subtyp H5N8 smrtelný pro ptáky, přenos na člověka nebyl dosud zaznamenán. Ohnisko nákazy se nachází v malochovu drůbeže v obci Štěpánov nad Svratkou na Žďársku v Kraji Vysočina. Nákazu do chovu zřejmě zavlekli volně žijící vodní ptáci. Oznámila to Státní veterinární správa.
Do Česka se vrátila ptačí chřipka, nákaza je v malochovu na Vysočině
V nakaženém chovu bylo dvanáct slepic, z nichž šest během dvou dnů uhynulo, dále tam byly tři kachny.
„Je to vysoce patogenní subtyp H5N8, který je pro ptáky smrtelný, ale nebyl dosud zaznamenán přenos na člověka,“ řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. „Správa v souladu přijala s okamžitou platností opatření k zamezení dalšího šíření nákazy,“ dodal ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
Zbývající drůbež v postiženém chovu veterináři utratili v sobotu dopoledne, zajistili tam také dezinfekci. Utratili zároveň dvanáct slepic u dalších dvou drobných chovatelů v sousedství. „Byl tam přímý kontakt s nakaženou drůbeží,“ řekl ředitel Krajské veterinární správy (KVS) na Vysočině Božek Vejmelka. Postižené hospodářství je blízko vodního toku.
Kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v nich vyhlášena mimořádná veterinární opatření. „Úřadu ve Štěpánově nařizuje krajská veterinární správa, že musí provést soupis drůbeže v obci a upozornit občany na to, že musí mít drůbež zavřenou,“ uvedl Vejmelka. V případě dalších úhynů nebo podezření z nákazy musí lidé kontaktovat veterinární správu.
Veterinární správa podle Vejmelky také vyzvala myslivce, aby ve zvýšené míře kontrolovali úhyny volně žijících ptáků. Žádný velkochov drůbeže ani významné veterinární podniky ve Štěpánově nad Svratkou nejsou, uvedl.
V minulých dnech a týdnech se objevila ptačí chřipka v Maďarsku a také na Slovensku, v Polsku a Rumunsku. Jde o stejný typ H5N8.
Veterinární inspektoři neprodleně po nahlášení úhynu chovatelkou zahájili v chovu šetření, přijali předběžná opatření a odeslali uhynulé slepice k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. U všech šesti kusů potvrdili jeho pracovníci ptačí chřipku. Veterinární správa podle Vejmelky dostala výsledky v pátek večer.
Zákaz výstav ptactva a odškodnění pro chovatele
„S kolegy na ministerstvu jsme připraveni pomoci zasaženým chovatelům s odškodněním, které jim ze zákona náleží. Nejdůležitější ale nyní je, aby se zamezilo dalšímu šíření nákazy, chovatelé by měli z preventivních důvodů zabránit kontaktu volně žijících a domácích ptáků,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
V rámci mimořádných veterinárních opatření bude omezen pohyb drůbeže do a z pásem, provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání výstav či burz drůbeže a ptactva, které představují velké riziko šíření nákazy.
Poslední výskyt v roce 2017
V České republice se ptačí chřipka naposledy objevila po deseti letech v roce 2017 a tehdy zasáhla i další evropské země. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže. Ptáci měli téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka. V českých chovech bylo kvůli nemoci tehdy vybito na 98 tisíc ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.
Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny.