Diplomatický servis žaluje Rusko kvůli využívání nemovitostí v Česku

Diplomatický servis, příspěvková organizace ministerstva zahraničí, podal u Městského soudu v Praze žalobu na Rusko. Týká se navrácení bezdůvodného obohacení za poslední tři roky převyšujícího 53 milionů korun. Šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti) už v květnu řekl, že Česko bude po Rusku navrácení bezdůvodného obohacení vyžadovat v souvislosti s využíváním pozemků v Česku k jiným než diplomatickým účelům.

„Můžeme potvrdit, že Diplomatický servis, příspěvková organizace MZV, dnes (ve středu) u Městského soudu v Praze podala žalobu na Ruskou federaci,“ uvedl Lipavský. „K tomuto kroku jsme přistoupili, protože dosud jsme na předžalobní výzvy neobdrželi žádnou reakci. Více podrobností nebudeme sdělovat,“ doplnil ministr.

Vláda v květnu zrušila devět usnesení ze 70. a 80. let, kterými se svěřily tehdejšímu Sovětskému svazu pozemky do bezplatného užívání k diplomatickým účelům.

Na pozemcích, u nichž český stát po Rusku nově požaduje nájemné, stojí komplex bytových domů ve Schwaigerově ulici v Praze či budovy bývalých ruských generálních konzulátů v Karlových Varech a v Brně. Vyplývá to z dokumentu ministerstva zahraničí.

Rusko výzvy odmítlo

Lipavský dříve řekl, že Rusko v Česku vlastní 42 budov, všechny kdysi označilo za objekty mise, tedy využívané k diplomatickým účelům. Ministerstvo podle Lipavského při revizi zjistilo, že desítky z nich k deklarovaným účelům neslouží. Česká diplomacie proto Rusko vyzvala, aby způsob užívání upřesnilo. Upozornila ho také na „zjevný nesoulad při porušení pravidel“ včetně toho, že správa takových nemovitostí podléhá daňovým povinnostem.

Rusko výzvy odmítlo, proto ho ministerstvo v červenci 2020 nótou informovalo, že Česko od daného termínu nemovitosti nesloužící k diplomatickým účelům za místnosti mise neuznává. Objekty bývalých konzulátů ve Varech a v Brně pozbyly status konzulárních místností od loňského května.

Česko má s Ruskem napjaté diplomatické vztahy po předloňském zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Počet ruských diplomatů v Česku byl dále snížen i po loňském začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu.

Na ruském velvyslanectví v Praze aktuálně působí šest diplomatů. Lipavský dříve poznamenal, že výrazně redukovaná ruská mise nemohla ve svém početním složení všechny budovy k diplomatickým účelům využívat. Některé z nemovitostí jsou podle ministerstva užívány ke komerčním účelům.

Načítání...