Děti cizinců mají problémy s češtinou. Propadají, systémová pomoc ale neexistuje

Na základních školách přibývá dětí, které neumí česky. Podle společnosti META, která se jejich situací zabývá, jde asi o třetinový nárůst za pět let – a tvoří ho potomci cizinců, kteří přicházejí za prací. Systém intenzivních jazykových kurzů přitom neexistuje, i když neznalost jazyka komplikuje práci učitelům i samotným dětem. Problém v úterý řešili odborníci na konferenci ombudsmanky.

Například do základní a mateřské školy na brněnském Jihomoravském náměstí chodí asi 15 procent žáků z vietnamské komunity – mezi nimi i děvčata Alena a Eva, jejichž česká jména naznačují, že s českým jazykem nemají problém. 

„Jde mi líp než vietnamština, vietnamsky ani neumím psát,“ přiblížila Alena Do Thu Trang. „Ve Vietnamu se neskloňuje, nejsou tam pády. Neřekne se ,Jdu za tetou,‘ ale ,Jdu za teta,‘“ doplnila Eva Ha Thu Trang.

„Brno-Slatina je poblíž vietnamské tržnice na Olomoucké. Horší to je, když přijdou děti s rodiči a už jsou ve věku víc než deset let a mají za sebou učení ve svém rodném jazyce,“ popsala ředitelka školy Olga Bauerová.

Počet cizinců na základních školách
Zdroj: Meta

Právě tyto děti mají s jazykem velký problém. Škola se jim snaží cestu za vzděláním zpříjemnit, přečíst si tak mohou třeba školní řád ve vietnamštině. „Někdy si tady vypomáháme, vypomáhají spolužáci, kteří už česky umí, ale prošli si tou situací, takže nám pomáhají vlastně tlumočit,“řekla psycholožka Lucie Rovenská.

Pomoc by měla být uzákoněná

Podle statistik cizinců v českých základních školách přibývá. Minulý školní rok jich v celé zemi bylo 22 tisíc, na jihu Moravy 1700. Nejde přitom jen o Vietnamce, v Brně ve velkém žijí Ukrajinci, Rusové, Rumuni nebo Indové. Systematická jazyková příprava ale chybí.

Hlavní skupiny cizinců v Brně
Zdroj: data.brno.cz

„Děti třeba opakují ročníky nebo je školy přijmou, ale zařadí o několik ročníků níž. To jsou takové smutné případy ze základních škol,“ uvedla programová ředitelka společnosti META Kristýna Titěrová.

„Základem je posílit množství hodin výuky češtiny, a to ať už nějakým intenzivním kursem, nebo při běžném vyučování. Je třeba to zakotvit do zákona, aby to bylo nárokové,“ řekla ombudsmanka Anna Šabatová.

Zatím každý úřad k problematice přistupuje po svém. Třeba brněnský magistrát chystá pilotní projekt výuky češtiny pro vietnamské děti. Podle Aleny a Evy je přitom důležitá i podpora ze strany rodiny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 9 mminutami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
10:55Aktualizovánopřed 27 mminutami

Soud schválil dohodu o vině a trestu podnikatelům z kauzy Dozimetr

Podnikatel Pavel Dovhomilja viněný v kauze Dozimetr dostal peněžitý trest dva miliony korun. Obvodní soud ve středu schválil dohodu o vině a trestu, kterou muž uzavřel se státním zástupcem. Dohodu o vině a trestu schválil soud i mezi žalobcem a dalším v případu viněným podnikatelem Zakaríou Nemrahem, jemuž uložil peněžitý trest tři miliony korun.
10:09Aktualizovánopřed 32 mminutami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 34 mminutami

U superdávky počítáme s půlročním přechodným obdobím, řekl Jurečka

V říjnu by se změna dotkla toho, kdo o takzvanou superdávku žádá poprvé, jinak počítáme s půlročním přechodným obdobím, sdělil v úterním Interview ČT24 s Terezou Kručinskou ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s reformou sociálních podpor. Tu ve středu projednává Senát. Ministr předpokládá podrobnou debatu, ale doufá, že horní komora návrh schválí. Zmínil, že přesnou výši dávky by lidé zjistili až 1. října, kdy má zákon vejít v platnost.
před 1 hhodinou

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
před 1 hhodinou

ŽivěSenát řeší zákaz tlumičů pro pistole, zabývat se má i sociální superdávkou

Především reformou sociálních dávek a případným zákazem tlumičů hluku pro pistole a revolvery se má ve středu zabývat Senát. Zatímco ústavně-právní výbor doporučil obě předlohy schválit beze změn, senátní sociální výbor požaduje reformu dávek upravit. Do okruhu zranitelných osob chce zahrnout samoživitele s dětmi až do deseti let věku místo sedmi let a bonus na dítě vztáhnout i na domácnosti s dětmi ve třetím stupni invalidity.
09:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Obchody mohou být na Svátek práce otevřené

Obchody mohou být ve čtvrtek 1. května na Svátek práce otevřené bez omezení. Záleží totiž na jednotlivých firmách a majitelích, zda dají svým zaměstnancům volno, či nikoliv. O týden později, na Den vítězství 8. května, ale naopak budou zavřené.
před 3 hhodinami
Načítání...