Chybí soudní znalci, ti stávající jsou kvůli tomu přetížení

3 minuty
Události: Chybí soudní znalci
Zdroj: ČT24

Přes tisíc soudních znalců letos vrátilo razítko. Od začátku roku musí splňovat nová pravidla včetně povinného pojištění nebo používání datových schránek. Do nich se třetina znalců zatím vůbec nepřihlásila. Ministerstvo spravedlnosti teď hledá cesty, jak nahradit chybějící experty, a to především ve zdravotnictví.

Aleš Vémola napsal rozhodující posudek v kauze nehody lobbisty Romana Janouška. Vede asociaci znalců. Aby mohl pokračovat, musel by požádat o razítko podle nového zákona. A to udělat nechce.

„Budu pokračovat akorát přechodnou dobu, těch pět let. Už budu mít svůj věk a nebudu mít zapotřebí vystavovat se stresu projednávání znaleckých posudků v jednacích síních, dodržovat termíny, lhůty a podobně,“ říká Vémola, který dělá znalce v oborech dopravy, strojírenství a ekonomiky.

Kvůli nedostatku znalců v některých oborech jsou totiž ti stávající přetížení. Aleš Vémola se k nově zadaným posudkům dostane až za dva měsíce. Za pozdní odevzdání nebo administrativní chybu přitom hrozí až půlmilionová pokuta. „Odměna byla zvýšena o sto korun, což je úplně tristní a směšné. Třeba já to dělám jenom proto, že to je můj koníček. Vůbec to nedělám pro odměnu,“ přibližuje Vémola.

Výše odměny pro znalce
Zdroj: ČT24

Víc peněz pro znalce

Maximální hodinová sazba pro znalce je teď 450 korun. Ministerstvo spravedlnosti přitom při přípravě zákona slibovalo o několik set korun vyšší odměny. „Bohužel, život není to, co chceme, ale to, co máme. Takže do toho vletěl covid, máme velké výdaje, takže nám seškrtali tady tu položku,“ říká ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Znalců dlouhodobě ubývá. Letos o patnáct procent. A v některých oborech mají státní orgány problém vůbec najít někoho, kdo jim posudek zpracuje. „Chybí už i znalci na ekonomiku oceňování nemovitostí, což nikdy v minulosti nebylo,“ vzpomíná místopředsedkyně Krajského soudu v Praze Ivana Švehlová.

Počet znalců
Zdroj: ČT24

„My jsme počítali, že bude úbytek znalců. A v podstatě jsou to znalci, kteří byli staří, třeba nemocní, už to ani nedělali,“ vysvětluje ministryně Benešová.

Její resort řeší hlavně nedostatek expertů ve zdravotnických oborech. Lékařským fakultám a dalším institucím chce nabídnout, aby zpracování posudků používaly v rámci studia nebo vědecké činnosti.

Na ministerstvu spravedlnosti také vzniká plán na nový systém odměňování znalců. Pro všechny už by neexistovala jednotná sazba. Ale víc by dostávali experti z oborů, které potřebuje především stát a není o ně zájem z komerční sféry.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. EK prověřuje, zda nebyly korejské společnosti KHNP poskytnuty zahraniční subvence, které by mohly narušit vnitřní trh Evropské unie.
09:23Aktualizovánopřed 43 mminutami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 1 hhodinou

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 4 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 5 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 7 hhodinami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 7 hhodinami

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 7 hhodinami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 8 hhodinami
Načítání...