ČEZ od ledna zlevní energie

Energetická společnost ČEZ oznámila, že od začátku příštího roku zlevní dodávky energií pro celkem 1,7 milionu zákazníků. Cenu elektřiny na dobu neurčitou sníží o zhruba šest procent, cenu plynu pak o deset procent. Oproti začátku letošního roku půjde o zlevnění o stovky korun za spotřebovanou megawatthodinu. Energie postupně zlevňují i další dodavatelé – například E.ON zlevní od října 150 tisícům klientů plyn o dvanáct procent. Na podzim sníží ceny elektřiny a plynu také innogy.

Zlevnění bude platit pro stávající i nové zákazníky bez závazku. Cena za dodávku plynu bez fixace tak u ČEZu domácnostem klesne od 1. ledna na 1346 korun za megwatthodinu bez DPH. Cenu elektřiny bez fixace pak společnost sníží v nejběžnější sazbě D02 na 3388 korun. Oproti začátku letošního roku tak bude megawatthodina elektřiny levnější o 570 korun bez DPH, u plynu pak levnější o 440 korun bez DPH.

Generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec připomněl, že společnost zlevňovala i letos. U nefixovaných produktů dvakrát, u tarifů se závazkem třikrát. „Zároveň pokračujeme v naší dlouhodobé osvětové aktivitě zaměřené na energetické úspory. Naším cílem je pomoci lidem snížit spotřebu na minimum a zároveň jim nabídnout co nejvýhodnější cenu,“ uvedl Kadlec.

Ceny budou od ledna upraveny automaticky, zákazníci tak nemusí nic dělat, dodala společnost.

Trend zlevňování

Ceníky od začátku letošního roku postupně snižují i další dodavatelé. Od října, tedy na začátku topné sezony, zlevní plyn zhruba 150 tisícům zákazníků bez fixace společnost E.ON. Dodávka megawatthodiny plynu bude stát 1755 korun s DPH (1450 korun bez DPH), což je oproti dosavadním cenám o dvanáct procent méně. Půjde o druhé plošné snížení cen dodavatele, oproti začátku roku tak budou ceny plynu nižší o čtvrtinu. E.ON letos zlevňoval také své fixované produkty.

Brzy se chystá zlevňovat také innogy. „Nové ceníky s nižší cenou elektřiny i plynu představíme ještě letos na podzim. Navážeme tak na postupné zlevňování elektřiny a plynu z prvního pololetí 2024,“ sdělil mluvčí společnosti Pavel Grochál.

Od začátku září zlevnila energie pro zhruba 700 tisíc odběratelů bez fixace také Pražská energetika. Ceny elektřiny v neděli klesly oproti původním ceníkům až o dvacet procent, ceny plynu pak o šestnáct procent. Fixované i nefixované produkty letos postupně zlevňovaly například také innogy, Pražská plynárenská, Centropol, epet nebo Tedom. Dodavatelé postupně také nasazují nové dlouhodobé tarify.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:41Aktualizovánopřed 35 mminutami

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
před 1 hhodinou

Obviněným v kauze Motol policie zajistila majetek za více než sto milionů korun

Obviněným v korupční kauze týkající se zakázek ve Fakultní nemocnici Motol policie zajistila na pokyn evropské prokuratury majetky „výrazně převyšující" sto milionů korun. Serveru iROZHLAS.cz to řekla dozorující žalobkyně Zdeňka Pavlásková, podle které nemusí být soupis zajištěného majetku konečný. Kriminalisté za úplatkářské trestné činy, dotační podvod, praní špinavých peněz nebo za poškození finančních zájmů EU v případu stíhají dvě desítky lidí.
před 1 hhodinou

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
09:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ministerstvo musí znovu rozhodnout o odškodnění ženy za sterilizaci

Ministerstvo zdravotnictví musí znovu rozhodnout o odškodnění ženy, která před 45 lety podstoupila sterilizaci, a to bez náležitého souhlasu a poučení o nevratnosti zákroku. Ministerstvo žádost původně zamítlo s tím, že lékaři postupovali v souladu s tehdejší právní úpravou. Rozhodnutí ale zrušil Městský soud v Praze. Ministerstvo nyní neuspělo s kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Na rozsudek NSS upozornila Liga lidských práv.
před 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů týdne rozebírali soudní verdikt nad Le Penovou

Hosté Událostí, komentářů týdne se věnovali politické situaci ve Francii, kde byla kandidátka na prezidentku Marine Le Penová soudně vyřazena z volebního boje kvůli zpronevěře prostředků Evropského parlamentu. Hosté rozebírali i dopady amerických cel na běžné spotřebitele, věnovali se fenoménu seriálu Adolescence a jeho vlivu na vnímání agresivity u dospívajících a pirátům českých silnic. Pozvání přijali novinářka Marie Bastlová, kardiolog Petr Neužil, herec a režisér Milan Šteindler, bývalý novinář a politik Vladimír Mlynář a publicista Michael Durčák.
před 4 hhodinami

Česko opět splňuje kritérium pro přijetí eura. Politikům se do toho ale nechce

Česko loni zpomalilo tempo svého zadlužování víc, než vláda očekávala. Schodek veřejných financí poklesl podle statistiků ze 3,8 na 2,2 procenta HDP. To znamená, že Česká republika znovu začala plnit klíčové kritérium pro přijetí eura. Strany, které mají ve sněmovně jasnou většinu, ale zavést unijní měnu ani v příštím volebním období nechtějí.
před 6 hhodinami

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
před 7 hhodinami
Načítání...