Česká pošta za loňský rok snížila ztrátu o miliardu korun

2 minuty
Události: Pošta snížila ztrátu
Zdroj: ČT24

Česká pošta za loňský rok snížila ztrátu zhruba o miliardu korun přibližně na 700 milionů korun. Přispěly k tomu provozní změny a úspory včetně uzavření 300 poboček. Letošní hospodaření by mělo skončit kladnou nulou, řekl při čtvrtečním otevření 900. pobočky Pošty Partner ve Hvožďanech na Příbramsku generální ředitel Miroslav Štěpán.

„Vygenerovali jsme další provozní změny a úspory nákladů, kdy se snažíme racionalizovat veškeré procesy, provozy a tak dále,“ sdělil Štěpán. Státní podnik podle něj například snížil počty manažerů a omezil administrativu. Rušení poštovních poboček, které vyvolalo kritiku řady obcí, přineslo úsporu zhruba 350 milionů korun. „Podnik je po finanční stránce stabilizovaný a jsme schopni provoz normálně financovat,“ dodal Štěpán.

Také podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) se ekonomická čísla výrazně zlepšila. „Směřujeme k tomu, že v roce 2025 transformace v základních rysech opravdu dokončena bude. (...) Úplně ale nejsem spokojený s tím, jak rychlé ty služby jsou,“ podotkl Rakušan.

V posledních letech Česká pošta hospodaří v červených číslech. Za rok 2022 vykázala ztrátu na 1,75 miliardy korun, výnosy se snížily o dvě miliardy na 17,5 miliardy. Hospodaření v posledních letech ovlivnila epidemie koronaviru i růst cen energií a dalších nákladů. Pošta v poslední době také několikrát zdražila služby.

Pošta se zbavuje nepotřebného majetku, což podle Štěpána dělala vždy. Loňské uzavření 300 poboček tak podle něj neznamenalo extrémní nárůst počtu nemovitostí, které se dostaly na trh, ale šlo jen o část z celého balíku. „Standardně každý rok prodáme nemovitostí v rozmezí půl miliardy až miliarda korun, stejně tomu tak bylo i v roce 2023. V letošním roce plánujeme trošku větší výnosy z prodeje nemovitostí, ale je to dáno tím, že plánujeme prodat centrálu v Jindřišské ulici v Praze,“ uvedl Štěpán.

Zatímco loni státní podnik získal prodejem nemovitostí zhruba šest set milionů korun, letos by to díky prodeji centrály s hodnotou 1,5 miliardy korun mohlo být kolem dvou miliard.

Hlavní budovu v pražské Jindřišské ulici se zatím pošta pokoušela neúspěšně prodat obálkovou metodou a také nabídnout magistrátu. Podle dřívějších vyjádření mluvčího pošty Matyáše Vitíka by nyní mohla budovu nabídnout v elektronické aukci. Odhadní cena budovy na rohu Jindřišské a ulice Politických vězňů je 1,538 miliardy korun.

Také jihu Čech pošta rozprodává prostory, jsou to například budovy v Horní Vltavici nebo Borových Ladech. Naopak v Jindřichově Hradci zatím budovy zůstávají v majetku státního podniku. Pokud je nabídne k prodeji prostřednictvím elektronické aukce, bude je chtít radnice koupit. „Pro budovu na sídlišti Vajgar bychom měli alternativní využití – doplnili bychom skladovací prostory pro skauty,“ uvedl jako příklad starosta města Michal Kozár (ANO).

Služby pošty přebírají obce

Služby pošty stále častěji přebírají obce, a s tím i náklady. Celkem je v Česku už devět set partnerských pošt. Jedna z nich funguje od začátku února ve Hvožďanech na Příbramsku, využívají ji místní, ale i lidé z okolních vesnic. „U nás je velká část staršího obyvatelstva, a pro ně je zajištění poštovních služeb opravdu důležité – ať to jsou vklady, výběry, výplaty důchodů, tak i Balíkovna,“ uvedla starostka Hvožďan Markéta Balková (nestr.). Síť partnerských poboček chce Česká pošta ještě rozšířit, aby náklady snížila ještě víc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK a že pro Česko podle něj nemá žádný závažný účinek. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis francouzského eurokomisaře.
09:23Aktualizovánopřed 14 mminutami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
14:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 1 hhodinou

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 2 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 4 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 7 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 8 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 10 hhodinami
Načítání...