Čerpací stanice budou ministerstvu hlásit ceny paliv od úterý

Ministerstvo financí bude od úterý vyžadovat od čerpacích stanic denní hlášení průměrné prodejní ceny benzinu a nafty. První výsledky bude mít resort v horizontu jednoho týdne, kdy bude schopen rozhodnout, zda tržní situace umožňuje zásah státu formou cenové regulace stanovující maximální výši marží. Někteří dopravci v pondělí na protest proti cenám paliv krátce zablokovali dopravu.

Předseda Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček potvrdil, že čerpací stanice úkol splní. Na několika místech v Česku v pondělí dopoledne protestovali dopravci proti rekordním cenám pohonných hmot.

Vyhodnocení shromážděných dat začne obratem po obdržení prvních reportů a bude ho mít na starost přímo ministerstvo financí, které má v případě zjištění nepřiměřeného navyšování marží v rukou nástroje cenového regulace.

„Čerpačky to určitě zatíží, každá povinnost zatěžuje. Za sebe mohu říct, že toto opatření respektujeme jako pochopitelné ve chvíli, kdy spotřebitelé mají obavy, že si čerpačky účtují nepřiměřené marže. Splníme ho,“ slíbil Indráček.

Zjišťování výše marží čerpacích stanic je jedním z nástrojů vlády kvůli rekordním cenám pohonných hmot. Vláda v reakci na růst cen ve středu rozhodla také o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a o zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun.

Ministerstvo financí vyzve čerpací stanice k dennímu hlášení ve spolupráci s Českou asociací petrolejářského průmyslu a obchodu a Unií nezávislých petrolejářů.

„Pro účely tohoto reportingu se finalizuje IT řešení s cílem minimalizovat administrativní zátěž na straně čerpacích stanic i na straně státu při kontrole reportovaných cenových informací a jejich následném porovnání s vývojem cen pohonných hmot na komoditní burze v Rotterdamu,“ poznamenal mluvčí resortu Tomáš Weiss.

Nafta nadále zdražuje

Průměrná cena benzinu v Česku v sobotu poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu klesla, a to o 14 haléřů na 47,12 koruny za litr. Nafta naproti tomu nadále zdražuje. Její průměrná cena stoupla o prvním víkendovém dni o dvanáct haléřů na 49,53 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. V neděli cena benzinu klesla o čtyři haléře na 47,08 koruny a nafta o čtyři haléře zdražila na 49,57 Kč.

V České republice v uplynulých měsících mírně ubylo veřejných čerpacích stanic. Aktuálně je jich motoristům k dispozici 3978, o třináct méně než k 9. dubnu loňského roku. Vyplývá to ze zprávy ministerstva průmyslu a obchodu.

Protestující dopravci místy blokovali provoz

Někteří dopravci v pondělí na protest proti cenám paliv krátce zablokovali dopravu, například kruhové objezdy či nájezdy na dálnici D1. Výzvy k blokádě silnic se objevily na sociálních sítích. 

Do protestu se zapojily stovky kamionů, nákladních aut nebo dodávek na hlavních tazích ve velkých městech - třeba v Brně, Ostravě nebo v Praze, kde na půl hodiny zablokovaly nájezd z Jižní spojky na dálnici D1.

Jednatel společnosti European cars Jan Štědronský za protestující dopravce v neděli řekl, že do akce se zapojí zhruba pět set kusů techniky po celém Česku. „Protestní akcí chceme vyjádřit také podporu sdružení autodopravců Česmad Bohemia, které zaslalo naše požadavky vládě,“ uvedl Štědronský.

Největší tuzemské sdružení dopravců Česmad Bohemia se v pondělí ale od blokád distancovalo. „Není to naše akce, byť podporuje naše požadavky a my roztrpčení jejich organizátorů chápeme,“ řekl mluvčí Martin Felix.

Sdružení podle něj dává stále přednost jednáním s představiteli vlády. Jedno z nich se uskutečnilo v neděli. „Jednání bylo velmi věcné, bude pokračovat,“ podotkl Felix. Případné výstupy by podle něj mohla ve středu projednat vláda.

Načítání...