Ceny energií padají pod vládní strop, znovu se vyrojili energošmejdi

5 minut
Události: Ceny energií padají, znovu se objevují nepoctiví prodejci
Zdroj: ČT24

Energie už je možné u všech velkých dodavatelů pořídit za ceny pod limitem určeným vládou. I když firmy vyžadují splnění různých podmínek. Znovu se ale objevují nepoctiví prodejci známí také jako energošmejdi. Energetický regulační úřad (ERÚ) před nimi opět varuje. Mnozí zprostředkovatelé zákazníky k nové smlouvě tlačí, říkají kontroloři.

„Objevuje se například to, že lidé musí podepsat nějaký formulář pro to, aby jim bylo přiznáno zastropování (cen energií). Nic takového samozřejmě není potřeba, je to automatické ze zákona,“ přibližuje jeden z triků mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Úřad také aktualizoval desatero rad pro spotřebitele. Podle něj je klíčové před uzavřením smlouvy nespěchat, přesně vědět, s kým člověk jedná, a pečlivě pročíst dokumenty. Ohlídat je potřeba i to, za jakých podmínek se i u podepsané smlouvy můžou měnit ceny. Ostražití mají být klienti, kteří přistoupí na takzvané spotové ceny, tedy ty aktuální burzovní.

Stát za takzvaně zastropované ceny vyplatil od začátku roku do poloviny dubna přes 27 miliard. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) limity zůstanou i přes aktuální pokles cen dále aktivní. „Nemáme zdaleka vyhráno, jsme na začátku procesu plnění zásobníků,“ upozornil s odkazem na příští zimu.

Ceny pod stropem, úspora v tisících

Faktury za elektřinu a plyn v posledních měsících studoval pečlivěji například Marek Věčorek. Vzhledem k situaci na trhu přemýšlel, zda za energie nemůže platit zase méně. Novou nabídku nakonec vybral a výhodnější cenu pod vládou stanoveným limitem si zafixoval na jeden rok. Celkem díky kroku ušetří za energie přes šest tisíc korun.

V případě elektřiny i plynu se teď lidé při splnění podmínek dodavatelů mohou dostat i na ceny zhruba o tisíc až 1500 korun za megawatthodinu nižší, než je vládou stanovený strop šest tisíc pro elektřinu a tři tisíce pro zemní plyn.

„Rozhodně by zákazník měl znát délku závazku a zda má určitou cenu garantovanou. Také to, jaká je výpovědní lhůta, případně za jakých podmínek se smlouva automaticky může prodloužit,“ přidává další tipy energetický analytik portálu Ušetřeno.cz Jan Béreš.

Situace na trhu využívají už zmiňovaní energošmejdi. Třeba Svaz měst a obcí eviduje od začátku roku opětovný nárůst stížností. O uzavření nových smluv se teď někteří prodejci snaží hlavně prostřednictvím osobních návštěv u zákazníků.

„Někdo přijde a nabízí velmi výhodné smlouvy. Bohužel jsou to ty praktiky, které byly i v minulosti – tedy rychle podepište, rychle udělejte, zítra bude pozdě,“ popisuje výkonná ředitelka svazu Radka Vladyková.

A i když ERÚ před nepoctivci varuje, za porušení zákazu podomního prodeje sankce udělit nemůže. Dohled je totiž na obcích. Dosavadní nařízení o zákazu tohoto typu prodeje ale radnicím nemusí stačit – nově mají zohlednit novelu energetického zákona.

Ověřte si totožnost prodejce on-line

„Pokud dříve zakázali podomní prodej ve své obci podle živnostenského zákona, tak tím, že zprostředkovatelé nově podnikají podle energetického zákona, tak nařízení a zákazy je potřeba upravit, aby se na ně vztahovaly také,“ nabádá mluvčí energetického úřadu Kebort.

Totožnost energetického zprostředkovatele si pak každý může ověřit v on-line registru na webu úřadu. Pokud v něm společnost není, lidé by se jednání s ní měli vyvarovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 5 hhodinami

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 11 hhodinami

Většina deváťáků se dostala na preferovanou školu, řekl Bek

V prvním kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy přijato 94 procent deváťáků, asi o procento více než loni. Většina se dostala na preferovanou školu, sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) spolu s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou. Resort školství informoval také o výsledcích státních maturit, neuspělo 12,3 procenta studentů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 14 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 17 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 18 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 19 hhodinami
Načítání...