Celníci zabavili nejvíc falešných léků za posledních pět let. Nejčastěji padělky viagry

Celníci loni zabavili téměř dvanáct tisíc kusů padělaných léků. Oproti předešlému roku bylo padělků převážených přes hranice víc asi o devět tisíc, a podle statistik Celní správy se tak jedná o největší počty za posledních pět let. Nejčastější cestou pro kontraband byly poštovní zásilky nebo dovoz z neevropských zemí a nejhojnější zastoupení mezi zabavenými padělky měly léky na potenci jako Vialis nebo Viagra.

„Největší nárůst u zabavených padělaných léků zaznamenáváme právě u těch převážených přes hranice,“ uvedla mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. Dodala, že se zpravidla jedná o padělky, které celníci zabaví v poštovních zásilkách nebo při letištních kontrolách zásilek, které k nám putují ze států mimo Evropskou unii.

Podle statistik Celní správy měly takto zabavené léky hodnotu přes dva miliony korun, což je zhruba o milion víc než za předešlý rok. Vedle anabolik a přípravků na hubnutí se jednalo především o padělky léků na potenci, konkrétně přípravky Vialis a Viagra.

„Drtivá většina těchto zásilek putuje z Asie. Problematické jsou pak i balíky z USA, ty nejčastěji obsahují anabolika,“ upřesnila mluvčí ruzyňského celního úřadu Šárka Miškovská. Zároveň dodala, že k rostoucímu trendu přispívá hlavně nákup léků v zahraničních e-shopech.

„Nakupovat takto léky je snadné a stále více populární. Patrné je to z toho, že nezabavujeme jen velké balíky – občas je to i zásilka, která obsahuje jednu, dvě krabičky léků,“ doplnila.

Důvodů, proč popularita nákupu léků přes internet neustále roste, je podle odborníků několik. Podle mluvčí České lékárnické komory Michaely Bažantové hrají v problematice důležitou roli především padělky takových léků, které lékaři vydávají jen na předpis.

„Lidé se svými problémy k lékaři často nechtějí jít, protože se stydí. V některých případech pak ví, že by jim lékař přípravek nepředepsal,“ uvedla Bažantová. Právě tehdy pak lidé volí i neověřené zahraniční e-shopy, kde jsou tyto léky volně dostupné.

„Má to samozřejmě mnoho negativ – v lepším případě přijdete o peníze, protože vám lék nepřijde nebo dostanete něco, co neúčinkuje. V tom horším padělek obsahuje jinou, mnohdy nebezpečnou látku,“ upřesnila Bažantová. „Velmi často tak člověk riskuje, že si vážně poškodí zdraví,“ uzavřela.

Pseudoefedrin z Evropské unie

Na nebezpečí nákupu léků přes internet upozorňují odborníci dlouhodobě. Na rozdíl od léků pořízených v lékárnách, které podléhají přísné kontrole, je totiž regulace problematičtější. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) sice nelegální nabídku léků na internetu kontroluje a jednotlivým prodejcům dává povolení, to se ale dotýká jen tuzemských prodejců. Kvůli jejich velkému množství a anonymitě navíc padělky v některých případech neodhalí.

Přestože počet převážených padělků léků narůstá, právě díky kontrolám se je zpravidla daří odhalit. Problém je podle Miškovské z ruzyňského celního úřadu především u zásilek v rámci Evropské unie, které kontrolám nepodléhají.

„Jedná se například o velké zásilky léků s pseudoefedrinem, které jsou u nás dostupné pouze na předpis,“ upřesnila a dodala, že nejčastěji k nám proudí z Polska. Tuzemští výrobci je pak nejčastěji zneužívají k výrobě pervitinu.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Odbory Letiště Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost

Pět odborových organizací, které působí na pražském letišti, vyhlásilo stávkovou pohotovost kvůli výběru Radomíra Lašáka na pozici předsedy představenstva Letiště Praha. Odborové organizace Letiště Praha a ČSA Handling v předchozích dnech vyzvaly premiéra Andreje Babiše a ministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO), aby výběr Lašáka na zmíněný post přehodnotili. Podle ministryně nejsou obavy odborů z jeho jmenování namístě. Chod letiště prozatím zůstává bez jakýchkoli omezení.
08:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ničit drony by dle návrhu mohli i pracovníci kritické infrastruktury

Proti podezřelým dronům by nově mohli v areálech s kritickou infrastrukturou zasahovat kromě bezpečnostních složek i zaměstnanci. Plánuje to novela, kterou představili ministři dopravy Ivan Bednárik (za SPD) a vnitra Lubomír Metnar (ANO). Nad objekty důležitými pro fungování státu by Úřad pro civilní letectví mohl vymezit zónu, ve které by pak mohli střežit vzdušný prostor před drony přímo kvalifikovaní pracovníci ostrahy.
před 3 hhodinami

VideoPavel měl respektovat vládu, tvrdí Šťastný. Rozdmýcháváte zbytečné spory, namítá Havel

Ústavní soud při vydání předběžného opatření k účasti prezidenta Petra Pavla na summitu NATO projevil „bezprecedentní soudní aktivismus“, uvedl ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO). Ministr pro sport a předseda poslaneckého klubu Motoristů Boris Šťastný prohlásil, že to „prezidentu republiky nestálo za to“, šlo prý o nedůstojnou a zbytečnou záležitost. Pavel měl podle něj respektovat rozhodnutí vlády. Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel reagoval, že Motoristé ve vládě „hrají války mezi Strakovou akademií a Pražským hradem (...) a rozdmýchávají zbytečné spory“. Netěší ho, že celá věc dospěla ke kompetenční žalobě. Diskusí v Událostech, komentářích provázel Lukáš Dolanský.
před 7 hhodinami

Trh práce mnozí opouštějí i roky před penzí. Stát zjišťuje, jak tomu předejít

Odchod z trhu práce často začíná ještě před dosažením důchodového věku, vyplývá z analýzy ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), podle které čtyři z deseti osob nevstupují do důchodu ze stabilního zaměstnání. Až 27 procent seniorů ztrácí v posledních letech před důchodem kontakt s trhem práce. Právě u nich mohou podle analýzy vhodně nastavená opatření pomoci pracovní aktivitu prodloužit a zlepšit jejich situaci na pracovním trhu.
před 9 hhodinami

Vláda žádá o vyloučení soudce Šámala z rozhodování o prezidentově kompetenční žalobě

Vláda navrhne Ústavnímu soudu (ÚS), aby zamítl nebo odmítl kompetenční žalobu prezidenta Petra Pavla, uvedl ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO). Zároveň zmínil, že vláda požaduje, aby byl z dalšího rozhodování ve věci vyloučený soudce zpravodaj Pavel Šámal. Podle Tejce při vydání předběžného opatření bezprecedentně projevil soudní aktivismus a zasáhl do ústavního postavení vlády.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Vláda podpořila navýšení penzí podle věku a zákaz mobilů ve školách

Lidem by mohl od jejich osmdesáti let od příštího roku každých pět let vzrůst důchod o 500 korun. Dosavadní přidání podle věku by se tak rozšířilo. Polepšili by si senioři a seniorky, jimž bude 80, 90 a 95 let. Penze by se od roku 2028 zas mohla zvedat za práci v důchodovém věku. Důchodovou novelu schválila v pondělí vláda a na síti X to oznámil ministr práce Aleš Juchelka (ANO). Zákon dostane k projednání sněmovna. Premiér Andrej Babiš (ANO) také oznámil, že vláda podpořila zákaz mobilů ve školách.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Rolnický fond podal žaloby na 28 firem Agrofertu, chce vrátit dotace

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) podal žaloby na 28 dceřiných firem z holdingu Agrofert. Důvodem je údajné porušení zákona o střetu zájmů v letech 2017 až 2021, kdy byl Andrej Babiš (ANO) jako vlastník Agrofertu poprvé premiérem. Fond chce vrátit podporu v souhrnné výši 22 milionů korun. Dceřiné firmy peníze dobrovolně nevrátily, fond proto podal žaloby. Fond o tom informoval na svém webu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že jsou přesvědčení, že postupovali v souladu se zákonem.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Sovy hynou v trubkách i nádržích. Ornitologové varují před technickými pastmi

Kostry sedmi sov pálených našli ornitologové ve svisle postavených trubkách v zemědělské usedlosti na Mostecku. Upozorňují, že podobné technické pasti každoročně usmrtí řadu ptáků i dalších živočichů. Nebezpečné jsou také odkryté nádrže, sudy, okapy nebo šachty.
před 20 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.