Celé Ústí nad Labem se proměnilo v bezdoplatkovou zónu. Mezi krajskými městy je první

2 minuty
Události: Ústí nad Labem vyhlásilo největší bezdoplatkovou zónu v Česku
Zdroj: ČT24

Ústí nad Labem se od pondělí stalo prvním krajským městem v Česku, které na celém svém území zakázalo vyplácení doplatku na bydlení. Vedení města doufá, že opatření pomůže v boji proti obchodu s chudobou. Neziskové organizace ale varují před diskriminací těch nejchudších.

Radnice mohou bezdoplatkové zóny vyhlašovat od roku 2017. Umožnila jim to novela zákona o hmotné nouzi. Ústí nad Labem bezdoplatkové zóny na svém území vyhlásilo v polovině února. Opatření začalo platit v pondělí – tedy po patnácti dnech od jeho vyvěšení na úřední desce města. V bezdoplatkovou zónu se zároveň proměnily také sousední Trmice.  

V některých částech města Ústí nad Labem vyhlásilo bezdoplatkové zóny už loni v březnu. Magistrát tak chtěl bojovat s drobnou kriminalitou, za kterou podle strážníků stáli především nově příchozí obyvatelé stěhující se do sociálně vyloučených lokalit.

„Po zavedení těchto zón si městští strážníci pochvalovali, že zásahy v problémových oblastech se snížily o sedmdesát procent. Podle města ale zase začali obchodníci s chudobou kupovat domy právě mimo těchto dvaadvacet bezdoplatkových zón,“ vysvětlil redaktor ČT Ivo Brániš, proč se vedení Ústí nad Labem rozhodlo vyhlásit bezdoplatkovou zónu kompletně.

 „Máme v Ústí problém, že tady ‚podnikatelé‘ pronajímají byty 1+1 za 16 tisíc korun a využívají tento systém dávek na to, aby vydělávali,“ řekl náměstek ústeckého primátora pro sociální oblast Tomáš Vlach. „My zakazujeme doplatek na bydlení. Netýká se to příspěvku na bydlení, který je tou hlavní dávkou,“ dodal. 

Některým obyvatelům dávka zůstane

Ne všichni obyvatelé Ústí nad Labem o doplatek na bydlení přijdou. Opatření se nedotkne těch lidí, kteří ho již pobírají, a to ani v případě, že mají nájemní smlouvu na dobu určitou, která se pravidelně obnovuje. Doplatek na bydlení budou i nadále pobírat také občané, kteří žijí třeba v domovech pro seniory nebo v azylových domech.  

Nové opatření se stalo terčem kritiky sociálních pracovníků a neziskových organizací. Zavedení bezdoplatkové zóny totiž podle nich diskriminuje nejchudší obyvatele. „Právě oni se v rámci vyloučených lokalit stěhují velmi často. Někteří mění adresu třeba i několikrát do roka,“ uvedl Brániš. „Peníze, které jim doplácel úřad práce na nájem, jim tak teď budou chybět,“ dodal. 

16 minut
Studio ČT24: Bezdoplatková zóna začala platit v celém Ústí nad Labem
Zdroj: ČT24

Ředitel ústecké pobočky organizace Člověk v tísni Vít Kučera uvedl, že v částech města, kde bezdoplatkové zóny fungují už rok, deklarovaný boj proti obchodníkům s chudobou nenastal. „Těm lidem se nájmy nesnížily, jenom přišli o peníze,“ domnívá se Kučera.

Člověk v tísni se tak podle Kučery od té doby setkává s nárůstem žádostí o potravinovou pomoc nebo o azylové domy. Aby lidé v nouzi zvládli i bez této dávky vyžít, musí si mnohdy půjčovat peníze například od rodiny, dodal Kučera. 

Bezdoplatkové zóny má už v Česku na svém území 88 obcí ve dvanácti krajích. Zavádějí je především města v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Ve většině případů se ale týkají pouze některých jejich částí. Kromě Ústí nad Labem je zcela bezdoplatkové například Kladno. 

Doplatek na bydlení patří mezi dávky, které vyplácí stát lidem s nízkými příjmy. Dostávají ho žadatelé, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení, ale ani tak jim po zaplacení nájmu nezbývají peníze na živobytí. Doplatek dorovnává výdaje tak, aby jim na základní životní potřeby zbylo. V Ústí nad Labem tuto dávku v současnosti pobírá přibližně devět set lidí. 

Obce mohou vyhlásit v místech, kde se narušuje veřejný pořádek, ohrožují děti či jsou lidé pod vlivem alkoholu a drog, oblast s nežádoucími jevy. V této zóně pak noví žadatelé doplatek na bydlení nedostanou. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Odborníci v Událostech, komentářích hovořili o tom, jak se vyrovnat se životní tragédií

Matka jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy spáchala sebevraždu. Lenka Šimůnková, jejíž dcera studovala komunikaci neslyšících, dlouhodobě zpochybňovala vyšetřování tragédie. Upozorňovala na nedostatky zásahu policie a kritizovala i práci sněmovní vyšetřovací komise. Ta vyhodnotila, že policisté nepochybili. O tom, jak se vyrovnat se životní tragédií, hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem psycholožka Ludmila Mrkvicová a Marek Orko Vácha z Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK.
před 32 mminutami

Sněmovna by mohla zmírnit povinnost hlášení údajů o turistech

Před závěrečným schvalováním ve sněmovně je vládní předloha, která má zavést registr ubytovacích zařízení a také evidenci údajů o ubytovaných hostech. Poslanci ji v úterý projednali ve druhém čtení. Podle předložených pozměňovacích návrhů by z ní mohli při schvalování zúžit okruh údajů, které by hoteliéři a další ubytovatelé museli státu hlásit o svých hostech. Po dvacáté třetí hodině bylo jednání dolní komory přerušeno. Znovu se poslanci sejdou ve středu.
14:00Aktualizovánopřed 33 mminutami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
13:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 3 hhodinami

Odpadové firmy chtějí místo zálohování plastů zlepšit třídění

Vládní koalice už nepočítá s tím, že by v aktuálním volebním období stihla prosadit zálohování PET lahví a plechovek. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se ale Česko zálohám do několika let nevyhne. Odpadové firmy naopak chtějí zlepšovat třídění.
před 3 hhodinami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 5 hhodinami

Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
před 6 hhodinami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 7 hhodinami
Načítání...