Bučeli na rektora Zimu, vytýká autor petice. Lhal a je nedůvěryhodný, vysvětluje stávkující student

16 minut
Události, komentáře ke stávce studentů za klima a za odchod rektora Zimy
Zdroj: ČT24

Přesně týden blokovalo zhruba dvacet mladých lidí budovu rektorátu Univerzity Karlovy. Domáhali se konce rektora Tomáše Zimy a také toho, aby začala škola dělat víc pro ochranu klimatu. Protest ale studenty rozdělil na dva tábory. Zástupci obou z nich byli hosty večerního pořadu Události, komentáře, který moderoval Jakub Železný.

Podle studenta Filozofické fakulty UK a člena iniciativy Univerzity za klima Matyáše Křížkovského měla stávka smysl. „Dosáhli jsme toho, že předsednictvo Akademického senátu slíbilo, že se bude našimi požadavky vážně zabývat,“ jmenoval jeden z důsledků.

Způsob, jakým se část studentů snažila upozornit na problémy, ale vadil některým dalším. Sepsali proto petici, ve které uvedli, že „nedůstojné, neslušné a hrubé chování některých členů hnutí Univerzity za klima vážně poškozuje dobré jméno Univerzity Karlovy v očích jak laické, tak i odborné veřejnosti“. Podle jednoho z autorů petice, studenta Matematicko-fyzikální fakulty UK Patrika Novotného bylo nepatřičné například bučení a pískání na rektora Zimu. 

„Ta situace byla dost náročná, kdy tam bylo asi padesát, šedesát studentů, kteří demonstrovali, a do toho tam přišel pan rektor Zima, začala nějaká debata. Do toho on nám otevřeně zalhal, že od smlouvy s firmou Home Credit odstoupil on, což není pravda,“ vysvětlil v pořadu Události, komentáře Křížkovský a upozornil, že jde o propojené problémy.

„Jednak je tu Univerzita Karlova jako symbolická instituce, která by měla přistoupit k řešení klimatických změn a jít příkladem společnosti, a zároveň do toho je tady ale rektor Zima, který v těch kauzách ukázal, že není důvěryhodný. Ty kauzy byly spojeny s klimatem,“ uvedl Křížkovský.

Zároveň se ohradil proti pasáži petice, ve které zaznělo, že jsou stávkující studenti neuctiví k příbuzným obětí komunistického režimu. Podotkl, že rektor Zima je s minulým režimem hodně spojený. „V roce 1984 se stal členem KSČ, v roce 1989 byl předsedou Socialistického svazu mládeže. A on ty praktiky přenáší i do současného vedení Univerzity Karlovy,“ vysvětlil Křížkovský výhrady proti rektorovi.

Prostory vestibulu v Karolinu, kde sídlí rektor a centrální orgány Univerzity Karlovy, obsadili studenti minulý týden ve středu. Předtím strávili jeden den a noc v budově Filozofické fakulty UK, kde stávkovali za lepší ochranu klimatu a snižování emisí. Svůj protest směřovali k vládě, po přesunu do Karolina ho ale namířili hlavně proti rektoru Zimovi.

Zimovi vytýkají především aféru kolem spolupráce univerzity s úvěrovou společností Home Credit, která se zavázala univerzitě po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Vedení univerzity za toto partnerství čelilo kritice a firma od smlouvy následně odstoupila. Vedle toho studenti poukazují na to, že úvěrová společnost patří Petru Kellnerovi, jenž přispívá Institutu Václava Klause, který popírá klimatické změny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 2 hhodinami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 3 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 4 hhodinami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 5 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 8 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 9 hhodinami
Načítání...