Benzin v Česku zlevnil za týden o více než korunu, nafta skoro o dvě

Události: Pokles cen pohonných hmot (zdroj: ČT24)

Pohonné hmoty v Česku za týden zlevnily o více než korunu. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 40,51 koruny, před týdnem byl o 1,03 koruny dražší. O korunu devadesát na litru se snížila cena nafty, za litr teď řidiči dají průměrně 42,85 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Podle analytiků budou ceny do konce listopadu dál klesat.

Podle CCS je benzin o 3,32 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 6,78 korunu na litru méně.

Nejlevnější paliva natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 40,04 koruny. Naftu tam prodávají průměrně za 42,04 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 41,24 koruny. Naftu tam řidiči tankují průměrně za 43,80 koruny za litr.

Pokles cen paliv v Česku je podle analytika XTB Jiřího Tylečka primárně důsledkem snížení velkoobchodních cen v Rotterdamu. „Při přepočtu na koruny jsou tamní ceny aktuálně nejnižší od poloviny března. Klesá také cena ropy. Severomořský Brent se ve středu dostal poprvé od září pod 85 dolarů za barel. Zároveň se však jedná takřka o nejnižší cenu od ledna tohoto roku. K nižším cenám přispívá také silná koruna,“ vysvětlil.

Prosincová nejistota

V dolarech se pohonné hmoty obchodují na komoditní burze v Rotterdamu. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím mohou být benzin a nafta u čerpacích stanic v Česku levnější.

Analytici zároveň očekávají, že ceny pohonných hmot budou i nadále rychle klesat. „Důvodem je nejenom snížení cen ropy, ale také pokračující pokles velkoobchodních marží na celém evropském trhu,“ řekl manažer společnosti Finlord Boris Tomčiak. Odhaduje, že do konce listopadu by cena nafty měla poklesnout o dalších 1,8 koruny za litr, u benzinu pak zhruba o korunu.

Podobný vývoj očekává i analytik Purple Trading Petr Lajsek. Upozorňuje však, že se začátkem prosince bude na trhu velká nejistota kolem cen ropy. „Zasedá totiž kartel OPEC a také začne platit částečné embargo na dovoz ruské ropy do EU. Trh nyní navíc netrpělivě očekává nastavení cenového stropu pro ruskou ropu a také reakci Číny a Indie na jeho případnou výši,“ nastínil. Další kroky Ruska i Číny jsou podle Lajska nevyzpytatelné, což přiživuje zmiňovanou očekávanou nejistotu.