Aktuálně.cz: Ševcov odškodnění od státu za stíhání nedostane. Jeho nárok je promlčený, rozhodl soud

Ruský student a anarchista Igor Ševcov neuspěl s žalobou, aby ho Česko odškodnilo za trestní stíhání. Čelil obžalobě ze žhářského útoku na dům tehdejšího ministra zahraničí Martina Stropnického, stíhán byl také za pomoc při posprejování vězeňské zdi. Nakonec byl veškerých obvinění zproštěn, ale až poté, co se ho zastal Nejvyšší soud. Ševcov žádal jako náhradu škody celkem 1,4 milionu korun, ale Obvodní soud pro Prahu 2 v pondělí jeho žalobu kvůli promlčení nároku zamítl. Napsal to server Aktuálně.cz. Verdikt není pravomocný, Ševcov se může odvolat.

„Soud má za to, že došlo k promlčení nároku s tím, že žaloba byla podána opožděně,“ uvedla soudkyně Zdeňka Burdová. Rozsudek opřela o zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci. Zmíněná legislativa určuje, že v obdobných případech se dotyčný musí přihlásit o kompenzaci nejpozději půl roku poté, co mu nárok vznikne. V tomto případě se jím stalo pravomocné zproštění viny.

Očištění ohledně útoku na Stropnického dům se student filozofické fakulty Ševcov definitivně dočkal v červenci 2016. Pražský vrchní soud ho však tehdy na základě druhé části obžaloby uznal pravomocně vinným z pomoci k poškození cizí věci, a to v souvislosti s posprejováním zdi ruzyňské věznice. Mladíka se v tomto ohledu následně zastal v dubnu 2017 Nejvyšší soud, který jeho pomoc u sprejování označil za zanedbatelnou a věc poslal pouze do přestupkového řízení.

Žalobu na kompenzaci újmy, kterou si prožil kvůli stíhání, pobytu ve vazbě a celkové zátěži způsobené kauzou, podal Ševcov počátkem listopadu 2017. Jeho advokát Pavel Kožoušek pak u soudu odmítal, že je nárok na odškodnění promlčený. Argumentoval tím, že trestní věc byla reálně uzavřena až v srpnu 2017, kdy Úřad městské části Praha 6 rozhodl o tom, že student při sprejování věznice nespáchal ani přestupek.

„S tím, že druhá strana (ministerstvo spravedlnosti) namítá promlčení, nemůžeme souhlasit. Poslední judikatura říká, že vznesení námitky promlčení je v těchto případech totálně v rozporu s dobrými mravy. Igor byl vyhlášen za teroristu, lidi ho poznávali na ulicích, užil si svoje a má dodnes zdravotní problémy,“ uvedl právník loni v srpnu, kdy soud žalobu začal projednávat.

Vazba byla pro Ševcova velice tristní, argumentoval jeho obhájce

Po svém zatčení v roce 2015 strávil Ševcov 92 dní ve vazební cele. Ministerstvo spravedlnosti se mu po zproštění obvinění omluvilo za nezákonný postup a přiznalo mu 360 tisíc korun. Z této částky bylo 92 tisíc za vazbu – tedy tisícikoruna za každý den, dále 103 tisíc za náklady na obhajobu a zbytek za to, že byl Ševcov stíhán.

Student se žalobou domáhal maximální, tedy třítisícové částky za každý den strávený v cele. „Vazba u něj byla velice tristní, bylo mu tehdy 20 let, ocitl se v ní ne vlastní vinou a dozorci se k němu chovali, jako kdyby byl odsouzený,“ zdůraznil Kožoušek u předchozího jednání, které se konalo minulý měsíc. Dále Ševcov požadoval mimo jiné 185 tisíc korun za výkon původně uloženého trestu za sprejování, tedy za zákaz účasti na demonstracích. Morální újmu včetně újmy na zdraví vyčíslil na zhruba 845 tisíc korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna volí čtvrtého místopředsedu

Poslanci v pátek podpořili návrh na zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků. Odpoledne mají na programu volbu čtvrtého místopředsedy dolní komory. Jediným kandidátem je předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan. Výsledky volby budou vyhlášeny ve 14:15, dokdy bylo jednání dolní komory přerušeno. Opozice v pátek opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině. Sněmovna hlasy koalice vyzvala prezidenta, aby jmenoval ministry bezodkladně.
12:20Aktualizovánopřed 13 mminutami

Volodymyr Zelenskyj udělil Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udělil českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za zásluhy o Ukrajinu. Pavel řekl, že česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě Ukrajiny. Ráno přijel vlakem ze Lvova do Kyjeva, kde jej na hlavním nádraží uvítal šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha.
08:08Aktualizovánopřed 14 mminutami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
před 25 mminutami

Soud ve vedlejší kauze kolem ČKD Praha DIZ zprostil obžaloby Speychala

Městský soud v Praze zprostil obžaloby z daňových úniků někdejšího majitele strojírenské firmy ČKD Praha DIZ Petra Speychala. Dalších pět lidí uznal vinnými, kromě trestů vězení jim uložil i peněžité tresty a zákazy činnosti. Obžalovaní vinu před soudem odmítli. Páteční rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k pražskému vrchnímu soudu. Speychal je obžalovaný i v hlavní kauze kolem ČKD Praha DIZ, v té soud dosud nerozhodl.
před 43 mminutami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
04:21Aktualizovánopřed 52 mminutami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádné tiskové konferenci to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do jihoamerické země posílá letadlo.
09:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Lidé si připomínají památku Jana Palacha

Lidé si v pátek na několika místech v Česku připomínají památku Jana Palacha, který se před 57 lety polil hořlavinou a zapálil na pražském Václavském náměstí ve snaze vyburcovat společnost z letargie po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) si Palachův čin dopoledne připomněl u památníku v horní části Václavského náměstí. Stejně tak učinil předseda sněmovny Tomio Okamura (SPD).
11:06Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů rozebrali sněmovní důvěru Babišově vládě

Čtvrteční vyslovení důvěry vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) a rekordně dlouhé jednání sněmovny o této věci rozebrali v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou zástupci opozice i vládní koalice. „Legitimita, kterou vláda získala, je třešnička na dortu,“ uvedl poslanec David Pražák (ANO). Podle Radka Kotena (SPD) se může vláda s důvěrou naplno pustit do naplňování předvolebního programu. Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel uvedl, že se na její vládnutí netěší, zmínil mimo jiné obavy z nezodpovědného hospodaření. Barbora Pipášová (Piráti) a Jan Berki (STAN) komentovali i samotné jednání. Podle Pipášové rozprava nebyla dostatečná, Berki míní, že téměř žádná skutečná debata mezi opozičními poslanci a vládními zástupci neprobíhala. Pozván byl také zástupce Motoristů – ti do debaty ale nikoho nevyslali.
před 4 hhodinami
Načítání...