Advokát Hulmák se může stát ústavním soudcem, odsouhlasil Senát

Advokát Milan Hulmák se bude moci stát novým ústavním soudcem. Senát s jeho jmenováním souhlasil tak, jak mu to doporučily jeho výbory. Hulmák obsadí místo po Jiřím Zemánkovi, patnáctičlenný tým ústavních soudců poté bude znovu kompletní. Podle prezidenta Petra Pavla učinil Senát schválením Hulmákovy kandidatury další krok k naplnění vize vysoce kompetentního, složením různorodého a hodnotově pevného Ústavního soudu.

Hulmák v tajných volbách získal 51 ze 73 odevzdaných senátorských hlasů, oznámil předseda senátní volební komise Jan Tecl (ODS). Advokát senátorům řekl, že se vynasnaží důvěru nezklamat.

Před hlasováním Hulmák senátorům řekl, že je obyčejný člověk s dobrými i špatnými vlastnostmi. „Asi je zjevné, že nejsem stroj ani umělá inteligence,“ uvedl mimo jiné. Přispět chce Ústavnímu soudu svou odborností v právu spotřebitelském a nájemním a svými profesními zkušenostmi advokáta, rozhodce i spolutvůrce návrhů zákonů.

Devětačtyřicetiletý Hulmák je označován za jednoho z předních expertů na soukromé právo. Působí doposud na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, která ho prezidentu navrhla.

Právník a vysokoškolský pedagog Hulmák působí jako advokát, rozhodce Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR i jako rozhodce zapsaný v seznamu ministerstva spravedlnosti. Přednáší na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde působí na katedře soukromého práva a civilního procesu. Věnuje se výuce občanského práva hmotného a procesního.

Hulmák se narodil 2. ledna 1975. Vystudoval právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. V roce 2008 zde ukončil postgraduální studium, a to obhajobou práce Proces uzavírání smluv. Od roku 1998 se věnuje výuce občanského práva hmotného a procesního. Nejprve do roku 2011 na katedře soukromého práva a civilního procesu plzeňské právnické fakulty, poté přešel do Olomouce.

Působí také jako lektor pro Justiční akademii ČR a Justiční akademii SR. Dlouhodobě spolupracuje na projektech Grantové agentury ČR a Agentury pro podporu výzkumu a vývoje SR.

Jako advokát v minulosti působil v Advokátní kanceláři Havel & Partners (dříve Havel, Holásek & Partners). Podle obchodního rejstříku je dnes společníkem Akademie Havel & Partners s.r.o, která poskytuje specializované vzdělávací akce v aktuálních oblastech práva a managementu.

Po roce 2000 začal působit v pracovních komisích Legislativní rady vlády pro soukromé právo. Jako člen Komise pro přípravu nového občanského zákoníku při ministerstvu spravedlnosti se podílel na přípravě nového občanského zákoníku. Je členem pracovní komise Legislativní rady vlády pro soukromé právo.

Je autorem publikace Uzavírání smluv v civilním právu, hlavním spoluautorem velkého komentáře k závazkové části občanského zákoníku, spoluautorem komentářů občanského zákoníku a autorem či spoluautorem mnoha dalších odborných publikací a článků v oblasti soukromého práva.

Hulmák senátorům řekl, že by v případě jmenování ústavním soudcem ukončil své advokátské aktivity i činnost v Legislativní radě vlády a omezil přednáškovou činnost. Jako ústavní soudce by se chtěl podílet na vymezování mantinelů zejména v oblasti soukromého práva, kterému se věnuje.

K roli Ústavního soudu uvedl, že by ústavní soudci měli rozhodovat jednotně a nepřijímat ve stejných kauzách odlišné verdikty. Jeho závěry by měly být jasné a srozumitelné i z hlediska důsledků, dodal.

„Jsem přesvědčen o tom, že jeho jmenováním získá Ústavní soud dalšího soudce, který bude dbát na kvalitní fungování instituce, jež má zásadní roli při ochraně demokracie, ústavnosti a lidských práv v naší zemi,“ napsal Pavel na sociální síti X.

Hulmák zastupoval klienty v řízeních před Ústavním soudem nebo Evropským soudem pro lidská práva. Spolupracoval mimo jiné s ústavním právníkem Alešem Gerlochem, jehož nominaci na ústavního soudce senátoři před pěti lety odmítli. K propojení s advokátní kanceláří Havel & Partners uvedl, že v ní nikdy nepracoval jako advokát či koncipient, ale jako poradce v řádu jednotek hodin měsíčně v souvislosti s rekodifikací občanského zákoníku a jako školitel.

Prezident má letos navrhnout ještě další tři adepty na ústavní soudce. V červnu mandát končí místopředsedovi Ústavního soudu Vojtěchu Šimíčkovi a soudci Tomáši Lichovníkovi, v prosinci Davidu Uhlířovi. Předseda senátního ústavně-právního výboru Tomáš Goláň (ODS) v této souvislost doporučil hlavě státu zvážit kandidaturu soudce a bývalého místopředsedy Nejvyššího soudu Romana Fialy, který podle senátora získal nejvíce nominací.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 1 hhodinou

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 2 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 5 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 7 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 9 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 9 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 10 hhodinami
Načítání...