Štěpánek pro Českou republiku obhájil vítězství v Davis Cupu

Bělehrad - Radek Štěpánek v rozhodujícím pátém utkání přesvědčivě porazil Srba Dušana Lajoviče po setech 6:3, 6:1 a 6:1 a čeští tenisté tak po roce znovu mohou zvednout nad hlavu pověstnou salátovou mísu. Češi Srby porazili 3:2 na zápasy a Davis Cup ovládli potřetí v historii.

Štěpánek do utkání proti 117. hráči světového žebříčku šel jako velký favorit, začátek utkání však byl poměrně bláznivý. První dvě výměny svědčily o velké nervozitě domácí naděje, která nedokázala odreturnovat dva standardní servisy českého tenisty. Ten však poté výrazně polevil a své první podání nakonec překvapivě ztratil. Lajovič však na start nedokázal navázat a vlastní servis rovněž daroval svému soupeři.

Český tenista již poté jasně udával směr zápasu. Po prvním zisku vyhrál i další tři hry v řadě a nenechal si od srbského hráče po celý zbytek utkání vzít vlastní podání. Pevně diktoval tempo hry, chodil si pro body na síť a Lajovič se nedokázal vypořádat s jeho celodvorcovým pojetím a nakupil mnoho nevynucených chyb. Čeští tenisté si tak po vítězstvích v roce 1980 a 2012 znovu zajistili zisk salátové mísy. Po loňském heroickém vítězství nad Nicolasem Almagrem tak letošní vítězství mělo o poznání poklidnější průběh, úspěch to však není o nic menší.

„Říká se, že poprvé je to vždy jen jednou, ale tohle se nikdy neobehraje. Všichni jsme plni emocí. Je to neuvěřitelné, těžko se mi hledají slova. Myslím, že to doceníme během pár dnů,“ řekl Štěpánek. Také Berdych neskrýval nadšení. „Radek předvedl skvělý výkon. Byl to vynikající víkend. Asi nikomu se nezdálo, že bychom to dokázali obhájit. Je to neuvěřitelný pocit, člověk to asi vstřebá až časem,“ podotkl Berdych.

Ve finále chyběl tenistům kapitán Jaroslav Navrátil, který vede tým od baráže v roce 2006, ale kvůli plicní embolii sledoval finále po propuštění z nemocnice doma u televize. U kurtu za něj zaskočil ředitel České sportovní Šafařík. „Myslím, že ten titul patří Jardovi. Já jsem rád, že jsem mohl přispět aspoň malou kapkou k úspěchu,“ řekl Šafařík. „Vláďa to zvládl skvěle. S kluky i s ním jsem byl v kontaktu každý den, Radek i Tomáš byli všechny tři dny fantastičtí,“ ocenil Navrátil.

Berdych s Djokovičem prohrál hladce ve třech setech

Berdych se svým soupeřem v prvních dvou setech hrál poměrně vyrovnanou partii. Srbská jednička pod tlakem domácího publika nebyla úplně ve své nejlepší formě, stále si však držela standard velmi vysoko. Djokovič výborně podával a na první servis Berdycha odpovídal skvělými returny, netropil mnoho nevynucených chyb, ale zároveň ani nebyl donucen k mimořádně obtížným úderům.

Svá podání si držel s přehledem, na rozdíl od svého soupeře. Český tenista totiž Djokovičovi dovolil deset brejkbolů, a přestože i za stavu 0:40 dokázal všechny hrozby odvrátit, nakonec nejdůležitější moment nezvládl. Při mimořádně dlouhé hře za stavu 4:5, kdy se Berdychovi nedařilo při prvním servisu, byl nakonec čtvrtý setbol srbského tenisty smrtelný.

Česká jednička v druhé sadě výrazně zlepšila první podání a hned v prvním gemu při svém podání dokázal Berdych bod vybojovat čistou hrou. Oba tenisté poté drželi průběh druhého setu poměrně v poklidu, drželi si svá podání poměrně s přehledem až do stavu 4:4, kdy se Čech dostal k prvním dvěma brejkbolům. Ty však neproměnil, a musel tak rozhodovat až tie-break.

Ve zkrácené hře se český tenista dostal k minibrejku, ten však Djokovič vzápětí odvrátil. Při dalším minibrejku za stavu 5:4 stačilo smečovat do hřiště, úder však skončil těsně v zámezí. Berdych poté znovu ztratil na svém podání a srbský hráč následně doservíroval set do zdárného konce.

Závěr druhé sady se nakonec ukázal jako klíčový moment utkání, otřesený Berdych hned na začátku třetího setu ztratil své podání. Djokovič poté svůj náskok navýšil dalším brejkem za stavu 4:2 a stylově čistou hrou ukončil zápas a vyhrál Srbsku druhý bod.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...