Ke snížení vysokého tlaku stačí omezit sůl, prokázala studie

Cesta ke snížení krevního tlaku může být snadná a úspěšná téměř pro každého – dokonce i pro ty, kdo na tento zdravotní problém užívají nějaké léky. Podle nové studie může stačit omezit příjem soli.

„Ve studii účastníci středního až staršího věku snížili příjem soli přibližně o jednu čajovou lžičku denně ve srovnání s jejich obvyklou stravou. Výsledkem bylo snížení systolického krevního tlaku přibližně o šest milimetrů rtuti, což je srovnatelné s účinkem běžně užívaného léku na vysoký krevní tlak,“ uvedl jeden z autorů studie, lékař Deepak Gupta. Výzkum vyšel v odborném časopise Journal of the American Medical Association.

„Zjistili jsme, že sedmdesát až 75 procent všech lidí, bez ohledu na to, jestli užívají léky na krevní tlak, pravděpodobně zaznamená snížení krevního tlaku, pokud sníží množství sodíku ve stravě,“ doplnila další z autorek Norrina Allenová. Právě v soli se sodík vyskytuje nejvíc.

„Účinek snížení sodíku ve stravě na pokles krevního tlaku byl konzistentní téměř u všech osob, včetně těch s normálním krevním tlakem, vysokým krevním tlakem, léčeným krevním tlakem a neléčeným krevním tlakem,“ doplnil Gupta. „Stejně jako je pro většinu lidí lepší jakákoliv fyzická aktivita než žádná, je pro většinu lidí s ohledem na krevní tlak pravděpodobně lepší jakékoliv snížení sodíku než žádné,“ vysvětlil.

  • Sodík hraje významnou roli při regulaci tělesných tekutin a je také důležitý pro normální funkci nervů a svalů.
  • Sodík je stopový prvek, který je nejvíce obsažený v soli. Jeden gram soli obsahuje asi 383 miligramů sodíku. Doporučená denní dávka soli je maximálně pět gramů.

Účinek už za týden

Vědci náhodně rozdělili skupinu lidí ve věku od padesáti do sedmdesáti let na dvě části. Jedna dostala za úkol konzumovat vysoký obsah sodíku, druhá naopak malé množství. Po týdnu si obě skupiny dietu prohodily – opět na týden.

Vědci účastníkům měřili tlak a celou dobu jim odebírali vzorky moči. Den před každou návštěvou měli na sobě účastníci měřiče krevního tlaku a po dobu 24 hodin sbírali moč. Z toho pak lékaři zjistili, že potrava s nízkým obsahem sodíku dokázala významně snížit vysoký tlak. Projevilo se to u 72 procent účastníků výzkumu.

Podle autorů je velmi důležité, že se tento účinek objevuje velice rychle – už během jediného týdne. Metoda je navíc zcela bezpečná – na rozdíl od léčiv nemá žádné vedlejší účinky. „Fakt, že krevní tlak klesl tak výrazně během jediného týdne a lidé to dobře snášeli, je důležitý a zdůrazňuje potenciální dopad snížení sodíku ve stravě na lidské zdraví,“ okomentovala výzkumnice Cora Lewisová. Zásadní podle ní je, že vše, co vědci zařadili do diety s nízkým obsahem soli, byly běžně dostupné potraviny.

Jedná se o jednu z nejrozsáhlejších studií, která kdy vliv sodíku v potravě na krevní tlak zkoumala a která se věnovala i lidem s hypertenzí a těm, kteří na ni užívají léky. „Předtím jsme nevěděli, jestli lidé, kteří už léky na hypertenzi užívají, mohou svůj krevní tlak snížit ještě více redukcí sodíku,“ podotkla Allenová. 

Podle lékařů by celkový denní příjem sodíku neměl překročit 1500 miligramů. „Může to být náročné, ale snížení sodíku v jakémkoliv množství bude prospěšné,“ dodala Allenová.

Smrtící tlak

Vysoký krevní tlak je hlavní příčinou úmrtí ve světě. „Může vést k srdečnímu selhání, infarktu a mrtvici, protože vytváří dodatečný tlak na tepny,“ popsala Allenová. „Ovlivňuje schopnost srdce efektivně pracovat a pumpovat krev,“ doplnila. Jakkoliv ho snížit znamená ulevit srdci – a to mají v současné době na starost zejména léky. Levnější, a přitom stejně účinné řešení, by pomohlo lidem i finanční stránce zdravotnictví.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 2 hhodinami

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
před 5 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 6 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
včera v 12:46

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025
Načítání...