Ke snížení vysokého tlaku stačí omezit sůl, prokázala studie

Cesta ke snížení krevního tlaku může být snadná a úspěšná téměř pro každého – dokonce i pro ty, kdo na tento zdravotní problém užívají nějaké léky. Podle nové studie může stačit omezit příjem soli.

„Ve studii účastníci středního až staršího věku snížili příjem soli přibližně o jednu čajovou lžičku denně ve srovnání s jejich obvyklou stravou. Výsledkem bylo snížení systolického krevního tlaku přibližně o šest milimetrů rtuti, což je srovnatelné s účinkem běžně užívaného léku na vysoký krevní tlak,“ uvedl jeden z autorů studie, lékař Deepak Gupta. Výzkum vyšel v odborném časopise Journal of the American Medical Association.

„Zjistili jsme, že sedmdesát až 75 procent všech lidí, bez ohledu na to, jestli užívají léky na krevní tlak, pravděpodobně zaznamená snížení krevního tlaku, pokud sníží množství sodíku ve stravě,“ doplnila další z autorek Norrina Allenová. Právě v soli se sodík vyskytuje nejvíc.

„Účinek snížení sodíku ve stravě na pokles krevního tlaku byl konzistentní téměř u všech osob, včetně těch s normálním krevním tlakem, vysokým krevním tlakem, léčeným krevním tlakem a neléčeným krevním tlakem,“ doplnil Gupta. „Stejně jako je pro většinu lidí lepší jakákoliv fyzická aktivita než žádná, je pro většinu lidí s ohledem na krevní tlak pravděpodobně lepší jakékoliv snížení sodíku než žádné,“ vysvětlil.

  • Sodík hraje významnou roli při regulaci tělesných tekutin a je také důležitý pro normální funkci nervů a svalů.
  • Sodík je stopový prvek, který je nejvíce obsažený v soli. Jeden gram soli obsahuje asi 383 miligramů sodíku. Doporučená denní dávka soli je maximálně pět gramů.

Účinek už za týden

Vědci náhodně rozdělili skupinu lidí ve věku od padesáti do sedmdesáti let na dvě části. Jedna dostala za úkol konzumovat vysoký obsah sodíku, druhá naopak malé množství. Po týdnu si obě skupiny dietu prohodily – opět na týden.

Vědci účastníkům měřili tlak a celou dobu jim odebírali vzorky moči. Den před každou návštěvou měli na sobě účastníci měřiče krevního tlaku a po dobu 24 hodin sbírali moč. Z toho pak lékaři zjistili, že potrava s nízkým obsahem sodíku dokázala významně snížit vysoký tlak. Projevilo se to u 72 procent účastníků výzkumu.

Podle autorů je velmi důležité, že se tento účinek objevuje velice rychle – už během jediného týdne. Metoda je navíc zcela bezpečná – na rozdíl od léčiv nemá žádné vedlejší účinky. „Fakt, že krevní tlak klesl tak výrazně během jediného týdne a lidé to dobře snášeli, je důležitý a zdůrazňuje potenciální dopad snížení sodíku ve stravě na lidské zdraví,“ okomentovala výzkumnice Cora Lewisová. Zásadní podle ní je, že vše, co vědci zařadili do diety s nízkým obsahem soli, byly běžně dostupné potraviny.

Jedná se o jednu z nejrozsáhlejších studií, která kdy vliv sodíku v potravě na krevní tlak zkoumala a která se věnovala i lidem s hypertenzí a těm, kteří na ni užívají léky. „Předtím jsme nevěděli, jestli lidé, kteří už léky na hypertenzi užívají, mohou svůj krevní tlak snížit ještě více redukcí sodíku,“ podotkla Allenová. 

Podle lékařů by celkový denní příjem sodíku neměl překročit 1500 miligramů. „Může to být náročné, ale snížení sodíku v jakémkoliv množství bude prospěšné,“ dodala Allenová.

Smrtící tlak

Vysoký krevní tlak je hlavní příčinou úmrtí ve světě. „Může vést k srdečnímu selhání, infarktu a mrtvici, protože vytváří dodatečný tlak na tepny,“ popsala Allenová. „Ovlivňuje schopnost srdce efektivně pracovat a pumpovat krev,“ doplnila. Jakkoliv ho snížit znamená ulevit srdci – a to mají v současné době na starost zejména léky. Levnější, a přitom stejně účinné řešení, by pomohlo lidem i finanční stránce zdravotnictví.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 8 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 9 hhodinami

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 13 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 15 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
včera v 19:00

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
včera v 11:38

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
včera v 11:06

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
včera v 07:40
Načítání...