Asi 60 procent Evropanů má geny štíhlosti. Vědci zkoumají, jak silný je jejich vliv

Evropané jsou nadměrně často vybavení genetickou změnou, která je spojená se štíhlou postavou a menším objemem tuku. Upozorňuje na to nová studie, se kterou přišel tým španělských vědců.

Jak moc ovlivňují geny naši tělesnou hmotnost? Podle studií, které v posledních letech analyzovaly genom desítek tisíc lidí, se tento vliv u běžné populace pohybuje kolem 20 procent. Jinými slovy: „životní styl, jako jsou stravovací návyky a pohyb, má zásadní vliv, ale vliv mají i některé genetické faktory,“ vysvětluje Nerea Deleyto-Seldasová ze španělského Národního centra pro výzkum rakoviny (CNIO), která výzkum vedla.

Některé z těchto genetických faktorů už věda dobře zná. Podařilo se totiž objevit a popsat už asi sto genetických variant, které mírně zvyšují pravděpodobnost vysokého indexu tělesné hmotnosti (BMI) – tedy běžného ukazatele nadváhy nebo obezity. Španělští vědci teď popsali novou variantu, která je naopak spojená se štíhlostí. Jejich práce vyšla v časopise Genome Biology.

Obvyklé varianty genu nijak viditelně lidské tělo směrem ke štíhlosti ani obezitě nemění, nově popsaná varianta to ale dělá. Ovlivňuje totiž množství tuku, které tělo ukládá. A autoři nové studie dokazují, že je obzvláště rozšířená v Evropě. Odhaduje se, že se vyskytuje u téměř 60 procent evropské populace.

Podle autorů „je toto zjištění dalším krokem vpřed v pochopení genetických složek obezity“. Domnívají se, že tento objev by mohl pomoci ve vývoji a aplikacích strategií v prevenci i léčbě obezity.

Genetika a tělesné míry 790 dobrovolníků

Nadváha a obezita se definují jako abnormální nebo nadměrné hromadění tuku, které ovlivňuje zdraví. Vědci v této studii získali od 790 zdravých dobrovolníků genetický materiál a jejich osobní údaje, jako jsou mimo jiné hmotnost, BMI, celkový a viscerální tuk, svalová hmota, obvod pasu a boků.

Týmy výzkumníků pak analyzovaly možné souvislosti těchto parametrů se 48 specifickými genetickými variantami, vybranými pro jejich možný funkční význam. Zjistily „významnou korelaci mezi jednou z těchto variant v genu FNIP2 a mnoha z těchto parametrů souvisejících s obezitou,“ vysvětluje studie.

Důkazy na zvířatech

Tým poté zkoumal vliv této varianty na myších, které byly předtím geneticky modifikovány tak, aby se u nich aktivovala právě tato varianta. „Zjistili jsme, že myši s touto variantou, která je u lidí spojena se štíhlou postavou, mají o 10 až 15 procent méně tuku než jejich protějšky, které ji nenesou,“ vysvětlují autoři.

Lidé s nadváhou nebo obezitou v české populaci (v %)
Zdroj: Česko v datech

U lidí nelze ale vliv této varianty izolovat od vlivu mnoha dalších genetických a environmentálních proměnných, které ovlivňují postavu, takže nelze přesně odhadnout sílu jejího účinku. Ale vzhledem k tomu, že vliv genetiky na obezitu nepřesahuje 20 procent, je příspěvek nyní identifikované varianty nutně relativně malý.

Z tohoto důvodu vědci používají termíny jako predispozice nebo tendence. „Vůbec nejde o to, že by se lidé s touto genetickou variantou mohli přejídat, aniž by ztloustli,“ varují vědci.

Zvířata geneticky modifikovaná pro tuto studii nevykazovala žádné jiné změny nebo rozdíly. „Tento výsledek je velmi pozoruhodný, protože mnoho těchto studií se obvykle omezuje na hlášení asociací; v této práci ukazujeme, že k replikaci toho, co jsme pozorovali u lidské varianty, stačí změna jediného písmene v celém myším genomu.“ 

Jak to funguje

Význam zjištěné varianty spočívá v tom, že je spojená s biochemickou signální dráhou, která buňce říká, jaké živiny má k dispozici. Proč ale tato malá genetická změna ovlivňuje tendenci být štíhlý, je teprve nutné prozkoumat.

Cílem do budoucna je „lépe pochopit molekulární základ toho, co tato genetická varianta dělá, tedy co se s buňkou děje biochemicky,“ dodává Deleyto-Seldasová. Zajímá ji také, jaké evoluční tlaky podpořily selekci této varianty a kdy k ní došlo. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe

Ve srovnání s řekami v Africe a Asii jsou ty evropské řádově čistější. Přesto je podle sérií nových výzkumů i jejich voda znečištěná podle vědců znepokojujícím množstvím částeček umělých hmot.
před 11 hhodinami

Na vzdálené planetě by mohl existovat život, naznačují zjištění vědců

Vědci objevili pomocí vesmírného teleskopu náznaky života na vzdálené planetě. Tým expertů z Cambridgeské univerzity zkoumal atmosféru na planetě s názvem K2-18b a našel známky molekul, které na Zemi produkují pouze jednoduché organismy, napsal britský server BBC. Jistotu ale badatelé ještě nemají.
09:57Aktualizovánopřed 12 hhodinami

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
včeraAktualizovánovčera v 17:31

Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum

Vědci poprvé prokázali, že některé druhy lišejníků mohou přežít podmínky podobné těm na Marsu. A to včetně smrtícího ionizujícího záření, které těmto odolným organismům nedokázalo zabránit, aby téměř normálně rostly.
včera v 13:00

Vědci poprvé natočili „kolosálního kalmara“ u něj doma

Vědci na palubě výzkumného plavidla zachytili vůbec první potvrzené záběry exempláře kalmara Hamiltonova (Mesonychoteuthis hamiltoni) v jeho přirozeném prostředí. Dospělí jedinci s přezdívkou kolosální oliheň, kteří byli zatím zkoumáni jen díky nálezům v žaludcích velryb, náhodným výlovům nebo ze záběrů rybářů, mohou, podle Schmidtova oceánského institutu, dorůstat délky kolem sedmi metrů. Mládě na snímku měří 30 centimetrů.
včera v 12:59

Tričko, které upozorní řidiče na mikrospánek, vyvíjejí na univerzitě v Liberci

Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
včera v 05:30

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
15. 4. 2025

Antibiotika mohou zhoršit reakci kojenců na očkování, zjistila studie

Lidstvo nemá účinnější ochranu dětí před nakažlivými nemocemi, než jsou vakcíny. Řada faktorů ale může zhoršit reakci na ně. Vědci teď našli řešení na rozšířený problém.
15. 4. 2025
Načítání...