Spojené státy nedosáhnou kolektivní imunity proti covidu, předvídají experti

Mezi vědci a odborníky na veřejné zdraví je nyní silná shoda na tom, že Spojeným státům se přinejmenším v dohledné době nepodaří dosáhnout stavu kolektivní imunity vůči koronaviru SARS-CoV-2. Experti se za zpomalující vakcinace přiklání k závěru, že virus v USA nevymizí, nýbrž bude dalších několik let „zvladatelnou“ hrozbou.

Jako kolektivní imunita se chápe stav, kdy je v dané společnosti vůči nákaze imunní tak vysoké procento lidí, že se infekce nedokáže šířit. V případě koronaviru může být imunita výsledkem očkování nebo prodělané nákazy, není ovšem jasné, jak vysoký podíl lidí s ochranou je potřebný na zastavení infekce. Na začátku epidemiologové hovořili o 60 až 70 procentech, později se ale začaly objevovat vyšší odhady.

V USA má aktuálně očkování proti covidu-19 za sebou 32 procent populace a například děkan fakulty veřejného zdraví na Brownově univerzitě Ashish Jha se domnívá, že „nějakou imunitu“ už by mohlo mít kolem 60 procent obyvatel.

V zemi s více než 330 miliony obyvatel nicméně stále přibývají desetitisíce případů nákazy denně, zatímco tempo očkování už déle než dva týdny klesá. Kolem poloviny dubna Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) hlásilo v průměru přes 3,3 milionu podaných dávek za den, v pondělí byl tento ukazatel pod 2,5 miliony.

Přetrvávající neochota části Američanů nechat se očkovat a šíření nových mutací koronaviru nyní podle deníku The New York Times experty vede k předpovědi, že kolektivní imunita bude USA ještě dlouho unikat. „Místo toho dochází k závěru, že… virus se s největší pravděpodobností stane zvladatelnou hrozbou, která se bude v USA vyskytovat po další roky a bude stále způsobovat hospitalizace a úmrtí, jen ve výrazně menší míře,“ píše list.

„Je nepravděpodobné, že virus zmizí,“ řekl evoluční biolog Rustom Antia působící na Emoryho univerzitě ve státě Georgia. „Chceme ale udělat všechno pro to, abychom zvýšili šanci, že se z něj stane nepříliš nebezpečná infekce,“ uvedl.

Přijdou další vlny

Pro omezení závažnosti očekávaných „vln“ infekce je podle odborníků klíčové pokračovat v imunizaci obyvatel, zejména starších lidí a skupin s jinými rizikovými faktory. Vysoká proočkovanost v těchto segmentech populace může i po uvolnění karanténních opatření držet bilance hospitalizací a úmrtí na relativně nízkých hodnotách.

Posun v uvažování odborné veřejnosti odráží i vyjádření vládního epidemiologa Anthonyho Fauciho, který ohledně boje proti covidu-19 radí americkému prezidentovi Joeu Bidenovi. „Přestali jsme výraz kolektivní imunita používat v klasickém významu. Na tohle na chvilku zapomeňte. Když naočkujete dostatek lidí, infekcí ubyde,“ řekl.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že asi 30 procent dospělých obyvatel USA stále vakcíny proti covidu-19 odmítá anebo je v tomto směru rezervovaných. Při nedávném dotazování, o jehož výsledcích informoval web Axios, uvedlo 14 procent respondentů, že si vakcínu nenechají podat, dalších 21 procent údajně s rozhodnutím vyčkává.