Vědci vyvinuli test, který by mohl z krve odhalit přes 50 typů rakoviny

Nově vyvinutý test může v budoucnu pomoci z jediného vzorku krve odhalit více než 50 typů rakoviny ještě před tím, než daný člověk pocítí jakékoli příznaky. Zkoumá totiž v krvi přítomnost volné DNA z bujícího nádoru a pomocí strojové analýzy jejích modifikací dokáže určit nejen to, zda konkrétní pacient trpí rakovinou, ale i to, o jaký typ rakovinného onemocnění se jedná. Informoval o tom server BBC. Slibné výsledky výzkumu zveřejnil tým vědců z amerických a britských univerzit a výzkumných institucí v odborném časopise Annals of Oncology

Podle expertů byly při dosavadních zkouškách pozitivní testy z 99 procent správné, klíčová ale bude další fáze výzkumu. V té se budou zaměřovat na to, zda testy nepomíjejí některé případy, a neposkytují tak pacientům falešné ujištění, že jsou zdraví nebo naopak.

Nový test je založen na analýze takzvané methylace DNA z nádorů, která volně cirkuluje v krevním oběhu. Výsledky analýzy pak porovnává počítač pomocí algoritmů s předem zadanými daty získanými od pacientů trpících rakovinou. Podle vědců dokáže odhalit i nádory v raném stadiu, i když vyšší úspěšnost má test v pozdějších fázích nemoci. V 96 procentech případů test při klinických zkouškách správně určil i typ rakoviny, kterou daný pacient trpí.

První linie v boji proti rakovině

„Tento krevní test má, zdá se, všechny předpoklady, aby se dal využít v populaci jako jakýsi všeobecný test pro screening nádorů,“ uvedl jeden z autorů studie Geoff Oxnard. „Než se ale začne šířeji používat, musíme ověřit výsledky z klinických zkoušek a plně pochopit, jak funguje,“ dodal.

Vědci do počítačového systému zadali známá data 2800 onkologických pacientů a pak pomocí něj testovali vzorky krve 3052 účastníků výzkumu, z nichž jedna polovina rakovinou trpěla a druhá nikoli. Z testů se například podařilo správně diagnostikovat 63 procent pacientů s rakovinou slinivky v raném stadiu, v pokročilém stadiu už byly testy úspěšné ve 100 procentech případů.

„Možnost odhalit rakovinu v raných stadiích, kdy je méně agresivní a lépe léčitelná, má obrovský potenciál zachraňovat životy a my potřebujeme technologické inovace, které by tento potenciál uvedly do praxe. Ačkoli tento test je teprve v úvodní fázi zkoušek, výsledky jsou velice povzbudivé,“ uvedl britský onkolog David Crosby.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci odhalili v oceánu „šokující množství“ nanoplastů

Když studie odhadovaly, kolik plastů lidstvo produkuje a kolik jich proniká do přírody, narazili už před roky na záhadu: desítky milionů tun umělých hmot chybí. Teď je zřejmě našli, v podobě miniaturních umělohmotných částeček ve vodě.
před 8 hhodinami

Před třiceti lety objevili dva amatéři kometu Hale-Bopp. Přinesla poznání, ale i smrt

Blížil se konec tisíciletí, doba chrlila převratné vynálezy a lidé se obávali konce světa. A do toho se na nebi objevila do té doby neznámá kometa, která byla vidět pouhým okem. Vyvolala obrovské pozdvižení nejen mezi vědci, ale také u široké veřejnosti. První si jí všimli dva amatérští astronomové v noci na 23. července 1995.
před 10 hhodinami

Krkonošská tundra zaniká, vědci usilují o záchranu unikátních druhů

Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) zkouší nové postupy v péči o rostlinné druhy v krkonošské tundře ohrožené klimatickou změnou. Hlavním cílem je zachovat zejména populaci endemické kvetoucí rostliny všivce krkonošského, který kromě Krkonoš nikde jinde na světě neroste.
před 12 hhodinami

Diskuze o tom, kam svrhnout první atomovou bombu, trvaly měsíce

Když se stal Harry S. Truman americkým prezidentem, zjistil, že musí učinit jedno z nejtěžších rozhodnutí. Rozhodnutí, které mohlo připravit o život statisíce lidí, ale také miliony životů zachránit. A to ohledně atomové bomby.
včera v 15:00

Blesky ročně zničí nečekaně hodně stromů, ukazuje model. Situace se má zhoršovat

Blesky mají na lesy mnohem větší vliv, než se dosud předpokládalo. Vědci z Technické univerzity v Mnichově vypracovali nové modely, pomocí nichž odhadují, jak velký počet blesků stromy zasáhne a jak velký dopad tento meteorologický jev na lesy má.
včera v 14:01

Itálie krotí západonilskou horečku. Zdomácněla a počítat s ní musí i Česko

Úřady v italském regionu Lazio, který zahrnuje Řím a jeho okolí, se snaží zabránit dalšímu šíření západonilské horečky. V provincii Latina zemřela seniorka, která se západonilskou horečkou nakazila v polovině tohoto měsíce. Ve vážném stavu jsou v provincii nejméně dva další nakažení muži. Nemoc se tam kvůli měnícímu se klimatu stává běžnou a rizikovější varianta viru už se objevuje i v částech Česka.
včera v 12:38

Toxické řasy u Austrálie ničí podmořský život a ohrožují i lidi

Jedovaté řasy u jihoaustralského pobřeží představují přírodní katastrofu, uvedl podle stanice BBC premiér státu Jižní Austrálie Peter Malinauskas. Řasy berou z vody kyslík, a ničí tak podmořský život. Za jejich přemnožením stojí vysoké teploty a znečištění oceánů.
včera v 10:57

Archeologové našli v Anglii obří boty z dob Římské říše

Při vykopávkách v římské pevnosti Magna poblíž Hadriánova valu v Northumberlandu na severovýchodě Anglie našli archeologové obří boty vyrobené z kůže. Objev je to zajímavý rovnou z několika důvodů.
včera v 08:00
Načítání...