Na oběžné dráze se těsně minuly dva satelity. Srážka by způsobila katastrofu

Na oběžné dráze nad americkým státem Pensylvánie se těsně minuly dva vyřazené satelity. Případná srážka by kvůli velkému množství úlomků znamenala pro nadcházejících několik desetiletí hrozbu pro jiné vesmírné aparáty i pro kosmické lety.

Ve výšce zhruba 900 kilometrů nad Pittsburghem se těsně setkaly astronomický teleskop IRAS, který v minulosti provozovaly americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) s britskými a nizozemskými kosmickými agenturami, a experimentální družice GGSE-4 patřící americkému letectvu. Vzájemná rychlost satelitů činila 14,7 kilometru za sekundu. GGSE-4 je v kosmu od roku 1967 a IRAS od roku 1983, obě zařízení jsou již nefunkční.

Společnost LeoLabs, která sleduje pohyb satelitů na nízké oběžné dráze kolem Země, uvedla, že čas největšího přiblížení obou aparátů byl dnes v 0:40 SEČ. Poslední odhady uváděly, že družice se minou ve vzdálenosti 15 až 30 metrů. Později LeoLabs na Twitteru napsala, že ke srážce nedošlo, neboť radarové snímkování nezjistilo žádné nové úlomky.

Poslední velká kolize na oběžné dráze se stala v roce 2009, kdy se srazily americký komerční telekomunikační satelit Iridium s nefunkční ruskou družicí. Při srážce vzniklo několik tisíc úlomků, uvedl portál BBC.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
14. 5. 2025

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
14. 5. 2025

AI si o vědě vymýšlí jako bulvár, varuje studie

Většina chatbotů nedokáže shrnout vědecké studie, aniž by zkreslovala výsledky. Nejčastěji přehání a jen těžko se jí toto chování dá vymluvit. Problém je podle autorů nové studie složitější, než se zdá. Zejména proto, že čím novější verze AI, tím hůř si vedly. A navíc, když se vědci pokoušeli ovlivňovat chatboty k větší přesnosti, dosáhli tím pravého opaku.
14. 5. 2025

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
14. 5. 2025
Načítání...